TD16 lipca w Muzeum Miasta Łodzi odbył się wernisaż „Łódzkie odcienie szarości” – fotografie Tomasza Desperaka. Prace stanowią część cyklu „Nie-zwykła Łódź”.

Ekspozycja to zbiór fotografii o mieście pełnym kontrastów, architektonicznych dziwolągów i osobliwości, brudu, a z drugiej strony o ludziach spragnionych piękna. Tytuł wystawy sugeruje jednoznacznie, w jakim zabarwieniu utrzymane są prace artysty fotografika.  „Łódzkie odcienie szarości” to wybór fotografii wykonanych w latach 2007-2010. Wystawę można oglądać od 7 lipca do 22 sierpnia w Muzeum Miasta Łodzi.

O sobie i swoich zdjęciach autor pisze:

„Świat czarno-biały, w którym od razu wiadomo, co jest dobre, a co złe, jest naturalną tęsknotą człowieka, każdy chce żyć w nieskomplikowanym świecie. Dostrzeganie tych odcieni szarości przychodzi z wiekiem, doświadczeniem życiowym, zauważamy je, pojmujemy, a potem bezwiednie następuje akceptacja.

 
Prima facie Łódź jawi się jako metropolia pełna kontrastów, społecznych, architektonicznych, innych… Przyjezdnym i nam łatwo o kategoryczne opinie. I tu zaczyna się ważna funkcja fotografa, funkcja społeczna, niemalże służba. Panuje przesąd, że miejscowy fotograf a priori nie jest właściwym do dokumentacji życia swego miasta. Zarzuca mu się brak dystansu, świeżego spojrzenia, opatrzenie, zobojętnienie. Jednakże, ma on wielką przewagę nad innymi, ma możliwość uchwycenia i pokazania tego co schowane albo niezauważalne, po prostu przebicia się przez powierzchowność. Jedyna trudność polega na podejściu do wykonania tego zadania.
 
Przy doborze tych prac nie kierowała mną utopijna idea pokazania pełnego oblicza Łodzi tj. „wywleczenia” wszystkich jej odcieni. Jest to po prostu pierwsze podsumowanie efektów pełnionej misji, o której mowa wyżej. Metropolia, miasto to nie tylko budynki, infrastruktura, ale przede wszystkim ludzie. To banał, ale niestety zapomina o tym większość uczestników wszelkich konkursu fotograficznych o Łodzi. Ktoś kiedyś świadomie albo przypadkiem zmienił tytuł tej wystawy na „Ludzkie odcienie szarości”. Zatem, niech i tak będzie – łódzkie znaczy ludzkie. I jeszcze jedna refleksja o moim mieście. Ostatnie dwudziestolecie, to drugi ważny moment w dziejach tych ziem. W XIX wieku stworzono od zera metropolię opartą o przemysł włókienniczy. Po 1989 r., po upadku i likwidacji większości fabryk trwa proces zmiany tożsamości miasta. Paradoksalnie to nie struktura społeczna, narodowościowa, ani nawet zawierucha wojenna, a właśnie ekonomia ma wpływ na oblicze Łodzi. To miasto wciąż czeka na pokolenie, które zmieni jego charakter, nie tylko wizualny, ale przede wszystkim duchowy. Zmieni albo wreszcie stworzy…”

Tomasz Desperak – absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Urodził się i mieszka w Łodzi. Współpracuje z lokalnymi mediami, głównie z „Expressem Ilustrowanym”. Od grudnia 2007 roku jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest również uczestnikiem warsztatów dla fotoreporterów w agencji NAPO Image, laureatem licznych konkursów, m.in.: „Gałkówek w obiektywie”, „Łódzka Fotografia Miesiąca”, „Łódź Władysława Reymonta”, Newsreportaż 2009 r.,( III miejsce w kategorii „Kultura”), The Power of Łódź 2010 (I miejsce), jest także aktywnym członkiem powstającej grupy fotoreporterskiej „Dokument Polski”.

 
Jego głównym artystycznym zainteresowaniem jest fotografia uliczna i fotoreportaż społeczny. W jego obrazach często pojawia się człowiek w miejskiej ikonosferze – podpatrzony, spontaniczny, prawdziwy. Fotografowanie dla niego to rejestr zjawisk społecznych, wizualna socjologia kultury naszego miasta pełnego kontrastów i sprzeczności, niezwykły dokument problemów przybliżający życie codzienne zwykłych ludzi.
 
Łódzkie odcienie szarości Tomasza Desperaka Łódzkie odcienie szarości Tomasza Desperaka Łódzkie odcienie szarości Tomasza Desperaka
Łódzkie odcienie szarości Tomasza DesperakaŁódzkie odcienie szarości Tomasza Desperaka Łódzkie odcienie szarości Tomasza Desperaka Łódzkie odcienie szarości Tomasza Desperaka
Łódzkie odcienie szarości Tomasza Desperaka Łódzkie odcienie szarości Tomasza Desperaka Łódzkie odcienie szarości Tomasza Desperaka
Łódzkie odcienie szarości Tomasza Desperaka Łódzkie odcienie szarości Tomasza Desperaka
 
Zobacz także:
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_5555
Dwa oblicza kryształu w Domu Literatury (foto)
Usłyszeć Niewidzialne w Woolturze (foto)
Plakat_Potega_Lodzi_2012
Potęga Łodzi – Power of Łódź 2012 – VI edycja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*