Lukasz_Konopka_1_Odkryta_Borys_Lankosz6 września, na łódzkim Księżym Młynie  rozpoczęły się zdjęcia do najnowszej produkcji filmowej w reżyserii Borysa Lankosza. Tym razem reżyser sięga po konwencję filmu noir.

  
W „Odkrytej” (Decouverté)  zobaczymy nowe, nieznane oblicze Łodzi, miasta tajemnic. Film powstaje dla naszego miasta i opowiadać będzie o Łodzi, kandydującej do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

„Odkryta” to film, który w poetycki, oniryczny sposób prezentuje Łódź, tajemnicze miasto pełne zagadek. Pomysł fabularny zaczerpnięty został z klasycznego kina gatunkowego i nawiązuje do najbardziej znanych filmów noir. Znajdziemy w nim odniesienia do klasyków gatunku takich jak Sokół Maltański, czy Casablanca.

 
Na ich tle w sposób symboliczny zobaczymy to, co w mieście jest najbardziej cenne i wymowne: tajemnicę, magiczną atmosferę i siłę ludzkiej wyobraźni.Łódź ma w sobie tajemnicę i potencjał. Przypomina mi trochę Nowy Jork. Tam trendy dotyczące przestrzeni miejskiej wyznaczają artyści. To oni w pewne obszary docierają jako pierwsi. Wyczuwają energię miejsc, w których czują się dobrze i które są dla nich inspirujące. Taka też jest Łódź – przez polskich artystów już odkryta i opanowana. Teraz nadchodzi czas, by o tym mieście usłyszeli i inni. Nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Łódź na to zasługuje – mówi Borys Lankosz.

Zdjęcia do filmu kręcone będą głównie pod osłoną nocy, w najbardziej tajemniczej dzielnicy miasta, na Księżym Młynie. Gotowy obraz będzie można zobaczyć w drugiej połowie września.

– Kiedy otrzymałem propozycję zrobienia filmu, który mógłby pomóc w podjęciu decyzji o przyznaniu Łodzi miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016, nie wahałem się ani chwili. Pomysł był oparty na grze z gatunkiem, który bardzo lubię, czyli filmem noir. Jak na ten gatunek przystało bohaterem naszego filmu będzie detektyw. Pojawi się też femme fatale. Na rozwikłanie zagadki nasz bohater będzie miał ok. 40 sekund. „Decouverté” to zapewne najkrótszy film noir w historii.- wyjaśnia reżyser.

Wizytówka filmy:
„Odkryta” (Decouverté), film promujący miasto Łódź kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Koncepcja: Go Culture. Komunikacja dla kultury
Reżyseria: Borys Lankosz
Zdjęcia: Bartek Cierlica
Efekty specjalne: Sławomir Maślanka
Charakteryzacja, włosy: Katarzyna Miłek Poniatowska (MilekDesign)
Makijaż:  Dominika Golisz, (Make up Nouba)
Kostiumy, rekwizyty: Joanna Trytek
Kierownik Produkcji: Kuba Kosma
Producent wykonawczy: Go Culture. Komunikacja dla kultury

Obsada:
On (Detektyw): Łukasz Konopka
Ona (Femme Fatale): Emilia Komarnicka
Emilia Komarnicka (ur. 24 czerwca 1985 roku). Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. Jest także absolwentką Państwowego Studium Choreograficznego. Laureatka XXVI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Związana z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, a także z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Od roku 2008 gra również w serialu „Na dobre i na złe.”
Łukasz Konopka (ur. 22 grudnia 1976). Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Laureat nagrody Szkarłatnego Motyla. Występował w Teatrze Nowym w Łodzi i łódzkim Teatrem Studyjnym. W latach 2006-2008 zatrudniony jako aktor w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. W 2008 roku współpracuje z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Znany polskiej publiczności z takich seriali jak „Kryminalni” i „Czas honoru,” oraz filmowej roli Arkadiusza w filmie „Rewers” w reżyserii Borysa Lankosza.

Film powstał przy wsparciu Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej im Leona Schillera w Łodzi.

 
Odkryta Odkryta Odkryta
Odkryta Odkryta Odkryta
Odkryta

/foto. Albert Andrzej Pabianek

Zobacz także:
{jumi [media/reklama.htm]}
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Festiwalowi_Gocie
Ruszyła KAMERA AKCJA 2011!
Laureaci O!PLA 2022
kara_021
Walizka powstaje w Se-Ma-Forze (wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*