polowkaponiatowskiegofala21 lipca do Parku Poniatowskiego powróciła Polówka. Tym razem pokazano głośny film, „Fala”. Jest to niemiecki obraz z 2008 roku w reżyserii Dennisa Gansela.

 
Publiczność zebrana w parku obejrzała historię ciekawego eksperymentu autorstwa pewnego nauczyciela niemieckiej szkoły przedmaturalnej. Reiner Wenger (tak ma na imię ów pedagog) ma za zadanie poprowadzić tygodniowy kurs o charakterze opcjonalnym. Jego tematem jest autokracja. W celu urozmaicenia zajęć i najlepszego zobrazowania istoty problemu, nauczyciel tworzy z klasy uczniów specyficzną grupę o nazwie „Fala” opierającą się na zasadzie wspólnoty oraz niemal absolutnej podległości wobec przywódcy (Wengera). Zrzeszenie cieszy się ogromną popularnością wśród młodzieży, a w jego szeregi wstępują coraz to nowi członkowie. Niestety, eksperyment zaczyna wymykać się spod kontroli pedagoga.

„Fala” udowadnia, że Niemcy ponad 60 lat po wojnie wciąż zmagają się z pewnego rodzaju traumą narodową. Dzieło Gansela to kolejny film rozliczeniowy, a zarazem być może jeden z najważniejszych głosów w dyskusji na temat nazizmu i jego przyczyn. Grupa uczniów pod przewodnictwem nauczyciela zaczyna bowiem do złudzenia przypominać faszystowską organizację, przez co opowieść nabiera charakteru interesującej paraboli. Widz jest świadkiem niezwykłego studium ludzkich zachowań oraz mechanizmu rządów totalitarnych.  

Pogoda tym razem nie okazała się w pełni sprzyjająca. Opady deszczu przed pokazem spowodowały, że publiczność zjawiła się w mniejszej liczbie niż bywało to na wcześniejszych seansach. Nie można jednak stwierdzić, żeby prawdziwie zdeterminowanych kinomanów przybyło do parku niewielu. 

 
Przed filmem został ogłoszony konkurs mailowy, w którym do wygrania są wejściówki na koncert Siła Muzyki w Atlas Arenie. Aby wziąć udział należy wysłać maila na adres info@kinocytryna.pl, a w treści wpisać swoje dane oraz nazwy krajów, z których pochodzą obrazy wyświetlane podczas Polówki 2010 w Parku Poniatowskiego.
Polówka w parku Poniatowskiego Polówka w parku Poniatowskiego Polówka w parku Poniatowskiego
Polówka w parku Poniatowskiego Polówka w parku Poniatowskiego Polówka w parku Poniatowskiego
Polówka w Parku im Poniatowskiego Polówka w Parku im Poniatowskiego Polówka w Parku im Poniatowskiego
Polówka w Parku im Poniatowskiego Polówka w Parku im Poniatowskiego
 
/fot. 1-6 M. Kryński, 7-11 Mar&Jan
 
Zobacz także:
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
11. Festiwal Kamera Akcja zakończony (foto)
kinowytwornia
Rusza Kino 3D Wytwórnia
DSC05398
Październik powstaje w Łodzi
1 Komentarz
  • domi
    31 lipca 2010 at 10:41

    Dla wszystkich, którzy na seans chcieliby wybrać się z psem – Polówka w parku im. Poniatowskiego odbywa się w ogródku jordanowskim, który jest ogrodzony, i do którego psów wprowadzać nie wolno (teoretycznie). Na Zdrowiu takich problemów nie ma.
    Pozdrawiam:)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*