lit_0092Alina Mendrala z Lubenii otrzymała I Nagrodę Prezydenta Miasta Radomsko. Rozstrzygnięcie I Ogólnopolskiego Konkurs na Opowiadanie Fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej zorganizowano podczas inauguracji regionalnej edycji V Festiwalu Puls Literatury.

W piątek, 4 listopada o godz. 12 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku rozpoczęło się spotkanie dla dzieci ze szkół podstawowych z panią Grażyną Bąkiewicz. Sześć godzin później odbyły się spotkania dla starszych wielbicieli literatury. Tak po raz pierwszy „ruszył” Puls w tej miejscowości.

Rozpoczęło się od godzinnego wykładu Witolda Jabłońskiego na temat religii Słowian. Po tym wstępie rozpoczęło się rozstrzygnięcie wspomnianego powyżej I Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie Fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej. Pierwsze miejsce zajęła Alina Mendrala z Lubenii. Kolejne zajęli: Michał Jachimek z Sosnowca i Michał Organiściak z Torunia. Jury w składzie: Witold Jabłoński (przewodniczący), Jakub Winiarski i Marcin Bałczewski przyznało także dziesięć wyróżnień. Warto nadmienić, że wśród wyróżnionych znalazły się teksty autorów także z Łodzi, Pabianic i Radomska.

Kolejnym punktem imprezy był wieczór wspomnień o patronce konkursu, urodzonej w Radomsku pisarce fantasy, Krystynie Kwiatkowskiej. Wzięli w nim udział m. in. Andrzej Strąk i Zdzisław Jaskuła. Ponieważ Krystyna Kwiatkowska była artystką multidyscyplinarną 4 listopada w MBP została otwarta także wystawa jej prac malarskich. Na zakończenie Puls u Radomsku wystąpił Kuba Pawlak.

Regionalna edycja V Festiwalu Puls Literatury odbędzie się jeszcze w Skierniewicach (10 listopada), Tomaszowie Mazowieckim (18 listopada), Parzęczewie (25 listopada) i Brzezinach (2 grudnia).

Łódzką część festiwalu zainauguruje 4 grudnia m. in. spotkanie z Marcinem Świetlickim. Oprócz niego w Łodzi pojawią się m. in. Andrzej Bart, Kazimierz Kutz, Jacek Podsiadło, Bohdan Zadura, Julia Fiedorczuk, Jerzy Jarniewicz, a także twórcy z Białorusi, Czech, Niemiec i Słowenii . Odbędzie się także koncert Stanisława Sojki, Fonetyki, Kopyt/Kowalski, spektakl Colas Breugnon w wykonaniu Stanisława Górki, wernisaże wystaw, pokazy teatrów telewizji w reżyserii Kazimierza Kutza w Muzeum Kinematografii. Tradycyjnie w sobotę (10 grudnia) odbędzie się rozstrzygniecie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina, a w czwartek (8 grudnia) Ogólnopolskiego Konkursu im. Witolda Sułkowskiego.  Odbędą się także warsztaty translatorskie z literatur anglo- i niemieckojęzycznych. 2 grudnia w Klubie Wytwórnia odbędzie się impreza towarzysząca – koncert Czesław śpiewa Miłosza. Imprezy w Łodzi odbywać się będą w Śródmiejskim Forum Kultury – Domu Literatury, Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka, Poleskim Ośrodku Sztuki, Muzeum Kinematografii. Imprezie towarzyszą targi – Salon Ciekawej Książki organizowane przez Międzynarodowe Targi Łódzkie.

Patronami medialnymi festiwalu są: TVP Łódź, Polska The Times Dziennik Łódzki , Radio Łódź, Studenckie Radio Żak PŁ, Kalejdoskop, Reymont.pl, Plasterlodzki.pl,  poezja-polska.pl, lubieczytac.pl, kulturaonline.pl, gidlia.pl, Tygiel Kultury oraz Arterie.

Aktualne informacje o festiwalu znaleźć można na stronie www.pulsliteratury.pl.

/fot MB + Rafał Zięba

Skierniewice, 10 listopada (czwartek)

Miejska Biblioteka Publiczna – Filia nr 2, oddział dla dzieci (Reymonta 33)

godz. 11
– Spotkanie dla dzieci w wieku 12-13 lat z Panią Grażyną Bąkiewicz
Miejska Biblioteka Publiczna (Mszczonowska 43a)

godz. 17:30
– Spotkanie z Krystyną Rodowską, poetką, autorką antologii Umocz wargi w kamieniu – przekłady z poetów latynoamerykańskich
– Koncert zespołu Philomelos

Tomaszów Mazowiecki, 18 listopada (piątek)

Miejska Biblioteka Publiczna (Mościckiego 6)
– Spotkanie dla dzieci z Panią Kalina Jerzykowska

Ośrodek Kultury „Tkacz” (Niebrowska 50)
– Spotkanie z poetami: Robertem Rutkowskim, Przemysławem Dakowiczem i Robertem Miniakiem
– Koncert Studia Piosenki Forum

Parzęczew, 25 listopada (piątek)

Forum Inicjatyw Twórczych (Ozorkowska 3)
– Finał VII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Czarno na białym”
– Turniej Jednego Wiersza
– Koncert zespołu Agnellus

Brzeziny, 2 grudnia (piątek)

Muzeum Regionalne (Piłsudzkiego 49)

– Finał III Ogólnopolskiego Konkursu Lirycznego im. Andrzeja Babaryko
– Slam
– Koncert Andrzeja Ozgi

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Do wyremontowanej kamienicy przy ulicy Gdańskiej wprowadza się biblioteka (foto)
IMG_9924
Dzień Ukraiński w Domu Literatury (foto)
Otwarcie Biblioteki Miejskiej w Łodzi w warunkach epidemii

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*