Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi, jako jedyny w kraju, rozpoczyna hodowlę psów leśnych. Do zamieszkującej ZOO samicy Tequili dołączył niedawno towarzysz o imieniu Chip. Oba osobniki zostały sprowadzone z Czech. Opiekunowie mają nadzieję na rychłe powiększenie stada tych wywodzących się z Ameryki Południowej zwierząt.

Psy leśne, znane również jako pakożery, są przedstawicielami rodziny psowatych. Ich środowisko naturalne stanowią tereny leśne położone w pobliżu zbiorników wodnych. Zwierzęta te prowadzą przede wszystkim aktywność dzienną, spędzając noce w norach, które wykopują pancerniki lub w zmurszałych pniach. Błona pławna znajdująca się między palcami umożliwia pakożerom znakomite pływanie. Do ich diety należą rozmaite gryzonie, m.in. paki – stąd właśnie pochodzi ich nazwa.

Jak wyjaśnia Michał Gołędowski, edukator z łódzkiego ZOO – Zwierzęta te tworzą duże stada rodzinne. Łącząc siły te niepozorne drapieżniki są w stanie upolować dużo większą ofiarę niż wskazywałyby na to ich rozmiary. Stado jest w stanie skutecznie złapać kapibarę, nandu, a nawet tapira.

Pomyślne połączenie w parę Tequili i Chipa będzie miało znaczenie tym większe, że hodowla w ogrodach zoologicznych stwarza szansę na przetrwanie gatunku – pies leśny jest bowiem uznawany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody za bliski zagrożenia. Przyczyną malejącej populacji są kłusownictwo, ograniczające bazę pokarmową tych zwierząt oraz niszczenie naturalnych siedlisk wskutek tworzenia plantacji soi i pastwisk dla bydła. Nie bez wpływu pozostają również choroby jakie roznoszą zdziczałe psy domowe.

Pakożery można oglądać na nowym wybiegu, który mieści się przy basenie zewnętrznym ariranii, również jedynych w Polsce.

/autorka Agnieszka Adamiak, fot. mat.pras.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Król Julian ma 12 lat
IMG_1839
Wege Piknik w Parku Źródliska (foto)
IMG_0781
Ratujmy Szuflandię! (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*