07062013_050W piątek, 7 czerwca w ms2 została otwarta wystawa pod nazwą Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. To niezwykła ekspozycja, na której nie pojawia się żaden eksponat czy dzieło sztuki. Można ją oglądać i współtworzyć do 20 października br.

Całość projektu tworzą projekcje filmowe, a także „tancerze”, którymi mogą być sami widzowie. Wystarczy tylko skorzystać z pozostawionych w przestrzeni sali „urządzeń do improwizacji”. To z jednej strony dokumentacje pokazów, które miały miejsce od lat 70. po 90. XX wieku, z drugiej prezentacja mobilnej architektury projektu grupy BudCud.

Jedną z ważniejszych form improwizacji, której dotyczy przedsięwzięcie jest kontakt improwizacja. – Jeśli tańczysz fizykę, to tańczysz kontakt. Jeśli tańczysz chemię, to robisz coś innego – powiedział kiedyś Steve Paxton, tancerz i choreograf, nazywany ojcem kontakt improwizacji. Jest to technika pracy z ciałem, której podstawę stanowi fizyczny kontakt dwóch poruszających się osób. Wywodzi się z tańca współczesnego, gimnastyki i Aikido. Pojęciami kluczowymi w kontakt improwizacji są: dynamika, grawitacja, siła odśrodkowa, pęd. Doskonalenie tego tańca polega na rozwijaniu w sobie ciągłej świadomości sił , jakie działają na ciała tancerzy. W kontakt improwizacji chodzi o to żeby z nimi grać: przeciwdziałać tym siłom, poddawać się im, a czasem współdziałać.

joomplu:56194

Na ekspozycję składa się też cały program wydarzeń – warsztatów, pokazów, spektakli czy wykładów, których uczestnicy będą aktywnie mierzyć się z przestrzeniami ms2. Wśród nich znajdą się zajęcia z turlania z Jackiem Owczarkiem, Anną i Krzysztofem Skolimowskimi, warsztaty tańca Gaga z Natalią Iwaniec czy wykłady-performanse Iwony Olszowskiej i Raya Chunga. Gośćmi wystawy będą także m.in. Lisa Nelson, David Zambrano, Yaniv Mintzer, Dawid Lorenc, Marcin Masecki.

Zobacz także:

Themersonowie i awangarda w ms2 (foto)

Korespondencje w ms2 (foto+wideo)

Niewczesne historie w ms2 (foto)

Dźwięki elektrycznego ciała w ms2 (foto)

WIKIzeum w ms2 (foto)

Jan Fabre w ms2 (foto)

Akreacje II (foto+wideo)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_0191neon
Neony i prace Mirosława Filonka w Starej Szwalni (foto)
14pazdziernika_343
WIKIzeum w ms2 (foto)
10052013_007
FŁ4K: Joanna Rajkowska – Diamenty Łodzi (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*