przyjaciele_nowego_plakatPo rocznej przerwie powraca Festiwal Przyjaciele Nowego wychodzą na ulice. Tym razem w czasie wakacji będziemy mieli szansę na obejrzenie pięciu ulicznych przedstawień.

Imprezę zainauguruje 29 czerwca na Rynku Starego Miasta Po prostu Teatru Wiczego. Teatr Wiczy działa od 11 listopada 1991 roku, powstał w Brodnicy. Obecnie pracuje w Toruniu. Na początku to była grupa fascynatów teatralnych, obecnie to jeden z najbardziej cenionych teatrów alternatywnych w Polsce.

Kolejne przedstawienia czekają na nas w lipcu. 14 lipca w podwórku kamienicy przy Piotrkowskiej 90 wystąpi Teatr Identyczny i jego Niedoroczona, a 27 lipca w Muzeum Książki Artystycznej Stowarzyszenie Teatralne Badów z 1410.

Niedorodzona to Maria Komornicka zwana Piotrem Odmieńcem Włastem – kobieta legenda, artyst(k)a, wariat(ka), nawiedzony/a, on/a/o stała się inspiracją ponad dwuletnich poszukiwań literackich, biograficznych i teatralnych. Pod ich wpływem powstał spektakl, który jest mozaiką skojarzeń na temat, złożoną bez ambicji zachowania prawdy biograficznej. Los Komornickiej służy tu budowaniu przypowieści o nieszczęśliwej bogini, która przybiera ciało mężczyzny, staje się pretekstem do podjęcia tematu niedorodzenia w ujęciu egzystencjalnym i teatralnym.

Spektakl 1410 jest adaptacją oryginalnego opisu Bitwy pod Grunwaldem pióra Jana Długosza. Zaprezentowane zostają wszystkie polskie chorągwie w szyku bojowym, opowiedziany jest przebieg samej bitwy, wreszcie ociekające krwią zmieszaną z winem pobojowisko. Treścią drugą, niemniej ważną, staje się sam sposób opowiadania. Przedstawienie sięga do tradycji Średniowiecza (antynomia misterium-interludium) przenosząc je wszelako w realia współczesne. Patos historii skonfrontowany jest z plebejskim poczuciem humoru.

W sierpniu w Łodzi zaprezentują się dwa kolejne teatry. 10 sierpnia wa Rynku Manufaktury pojawi się Teatr A PART z Faustem, a 23 sierpnia w podwórku przy Piotrkowskiej 17 zagrają Małe Instrumenty i ich Elektrownia Dźwięku.

Teatr A PART jest niezależną organizacją teatralną, powstałą w 2004 roku w Katowicach, założoną i kierowaną przez Marcina Hericha, reżysera i organizatora przedsięwzięć teatralnych, wcześniej związanego m.in. z działalnością nieistniejącego już katowickiego Teatru Cogitatur.  Teatr A PART to niewerbalny teatr narracji wizualnej, metafory i symbolu, operujący szeroką gamą środków teatralnych i chwytów scenicznych. Twórców teatru interesuje w przekazie teatralnym to, co niewerbalizowalne, zawarte w emocjach, popędach i tajemnicach egzystencji: imponderabilia.

Małe Instrumenty to grupa artystyczna koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych. Instrumentarium określające zakres tych brzmieniowych eksperymentów to wciąż poszerzająca się grupa profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje niepowtarzalny charakter barw, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy, a czasem ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami. To oznacza, ze zespół zawsze staje przed koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań.

Wstęp na wszystkie przedstawienia jest bezpłatny. Imprezy zwyczajowo rozpoczną się o 21:30.

Program:

29 czerwca (środa)
21:30 Po prostu – Teatr Wiczy (Rynek Starego Miasta)

14 lipca (czwartek)
21:30 Niedorodzona – Teatr Identyczny (podwórko – Piotrkowska 90, obok Affogato)

27 lipca (środa)
21:30 1410 – Stowarzyszenie Teatralne Badów (Muzeum Ksiązki Artystycznej)

10 sierpnia (środa)
21:30 Faust – Teatr A Part (Manufaktura)

23 sierpnia (wtorek)
21:30 Elektrownia Dźwięku – Małe Instrumenty (podwórko – Piotrkowska 17, obok Jazzgi)

Zobacz także:

Witkacy: 20 do X-tej w Pasażu Schillera (foto+wideo)

Spektakl Prospero w Pasażu Schillera (foto+wideo)

TrotuArt 2010: Teatr Antagon – Time Out (foto+wideo)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
700x400
Dotknij Teatru 2014 – program, informacje
Premiery teatralne – listopad 2010
Teatr Powszechny gra na żywo – w czerwcu, lipcu i sierpniu

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*