przetrwalnikiW sobotę, 1 sierpnia o godz. 20 w 6. dzielnicy rozpocznie się drugie wydarzenie z planowanego cyklu łódzkich wieczorów muzyki swobodnie improwizowanej – Przetrwalniki Dźwiękowe. Wstęp wynosi 15 zł lub więcej – pieniądze z bramki przeznaczona dla grających.

Zgodnie z zamysłem organizatorów cykl ten ma stwarzać w Łodzi stałą przestrzeń do publicznej prezentacji tego rodzaju muzyki. Zakłada się, że przez stałe zachęcanie do występów scenicznych uda się rozwinąć wśród muzyków cechy spontaniczności, umiejętności wspólnego tworzenia sztuki oraz wiarę w to, że warto stale rozwijać środki własnego artystycznego wyrazu. Do wydarzeń zapraszani będą również amatorzy, którym możliwość występu przyniesie największe korzyści, ponieważ pozwoli utwierdzić się w przekonaniu, że dzięki dążeniu do doskonałości w sztuce życie nabiera nowego, głębokiego sensu.

Do udziału w Przetrwalnikach Dźwiękowych zaproszeni zostali: Marek Kądziela – gitara, Maciek Kądziela – alt sax, Suavas Lewy – perkusja, gitara, Michał Sember – gitara i Paweł Sokołowski – saksofon sopranowy i tenorowy.

Piątka wymienionych osób podzielona będzie na mniejsze grupy (duety, tria), które będą zmieniać się na scenie po około dwudziestominutowych koncertach. Celem tego działania jest uzyskanie świeżej narracji i innego brzmienia każdego z poszczególnych występów oraz budowanie spontanicznych, ale spójnych relacji pomiędzy indywidualnymi typami ekspresji różnych artystów.

Rotacja konfiguracji muzyków pokaże, że improwizator grający na jednym instrumencie zachowuje się różnorodnie w zależności od sytuacji – jego gra w dużej mierze zależy od tego, do jakiego muzyka i instrumentu musi się dopasować. Sztuka grupowej improwizacji, niezależnie od wielkości składu, wymaga od muzyka uwagi i umiejętności twórczego reagowania na wypowiedź innych, jest umiejętnością spontanicznego współtworzenia wspólnych nowych narracji. Punktem wiążącym taką twórczość jest wzajemny szacunek artystów, wyczucie i otwartość na brzmienie i kompozycję. Większość muzyków biorących udział w wydarzeniu tworzy od lat łódzki kolektyw improwizatorów.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
life
Poza Łodzią: Soundgarden na Life Festival Oświęcim 2014
sw
Koncertowy przewodnik na styczeń
depechem
Depeche Mode w Atlas Arenie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*