W jaki sposób mieszkańcy Łodzi mogą tworzyć wspólnie miasto? Nowe wydarzenia, warsztaty, czy przestrzenie są w zasięgu łodzian. Aby ułatwić im realizację inicjatyw, opracowano “Przepis na… Łódź” – kompleksowy instruktaż z 40 pomysłami. Zebraliśmy dobre praktyki łodzian i stworzyliśmy podręcznik, handbook, taką swoistą książkę kucharską z przepisami na nasze miasto. – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Prezydent Zdanowska podkreśla znaczenie i zasięg inicjatyw mieszkańców – ich aktywne uczestnictwo w życiu miasta, przy wsparciu Budżetu Obywatelskiego, mikrograntów czy innego rodzaju dofinansowania pozwoliło na dokonanie realnych zmian, co jest widoczne chociażby na przykładzie ulic,  parków, zieleńców, placów zabaw.

Jak dodaje Katarzyna Dyzio, dyrektor Biura Aktywności Miejskiej Chcemy, żeby mieszkańcy mieli taki swoisty podręcznik, żeby wiedzieli, że nie zawsze trzeba mieć pomysł opracowany od początku do końca, może to być tylko zarys, a na podstawie „Przepisu na… Łódź”, może wyklaruje się coś więcej.

Podręcznik “Przepis na…Łódź” dostępny jest w Biurze Aktywności Miejskiej, a od przyszłego tygodnia w jego posiadaniu będą też wszystkie filie Biblioteki Miejskiej. Znaleźć go można również w wersji elektronicznej pod linkiem: https://uml.lodz.pl/decydujemy/dzialamy/dzialam-w-lodzi/.

Aby dodatkowo zainspirować łodzian, Biuro Aktywności Miejskiej przygotowało Dzień Aktywnej Matki (26 maja), Dzień Aktywnego Dziecka (1 czerwca) oraz Dzień Aktywnego Ojca (23 czerwca).  Spotkania zostały opracowane z myślą o tych mieszkańcach, którzy mimo obowiązków prywatnych i zawodowych poświęcają czas i uwagę na pomoc innym.

Więcej informacji na temat imprez publikuje facebookowy profil Fabryki Aktywności Miejskiej.

Dzień Aktywnej Matki, pierwsze z zaplanowanych wydarzeń, rozpocznie się 26 maja o 15:00 w Fabryce Aktywności Miejskiej (ul. Tuwima 10) i będzie miało formę panelu dyskusyjnego na temat mam-aktywistek. O tym jak z sukcesem połączyć obie role mówić będą:

  • Melania Dominiak, pedagożka, socjoterapeutka i terapeutka
  • Weronika Jóźwiak – antropolożka kultury, główna koordynatorka Festiwalu Łódź Czterech Kultur, członkini Zarządu Tkalni
  • Alesia Popławska – urodzona na Syberii, część życia spędziła na Białorusi, część w Polsce, gdzie mieszka od od 22 lat. Aktywistka zaangażowana w pomoc obcokrajowcom i uchodźcom politycznym.
  • Sylwia Kowalska – współtwórczyni Fundacji Autism Team oraz Inicjatywy Obywatelskiej Chcemy Całego Życia, w których działa społecznie na rzecz poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami

Panel zostanie poprowadzony przez Annę Jurek – edukatorkę seksualną i filozofkę.

Następnie odbędą się warsztaty poświęcone potrzebom, prowadzone przez członkinie Stowarzyszenia Zainteresowanych Troską o Siebie:

  • Annę Kobalczyk, psycholożkę dziecięcą, współzałożycielkę Stowarzyszenia Zainteresowanych Troską o Siebie.
  • Katarzyna Bogołembską – trenerkę pracy z grupami (wkrótce absolwentkę Holistycznej Szkoły Trenerów), współzałożycielkę Stowarzyszenia Zainteresowanych Troską o Siebie.

Link do facebookowej strony wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/712073576508470

/autorka tekstu Agnieszka Adamiak

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
lapki
Mistrzostwa Świata w Łapki
Rok Marka Edelmana w Łodzi
plasterkultury
Plastry Kultury 2015 – inicjatywa roku

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*