przemarsz-5Z powodu nadchodzącej w listopadzie rocznicy Operacji Łódzkiej 1914 12 września pod Archikatedrą zorganizowano I Piknik Historyczny. Także nie zabrakło atrakcji na Piotrkowskiej. Grupa rekonstrukcyjna przemaszerowała od Hotelu Grand w stronę Katedry.

Prócz tego na widzów czekała inscenizacja historyczna – zdobycie przez wojska niemieckie posterunku rosyjskiego. Piknik miał przypomnieć i również przybliżyć wiedzę łodzianom Bitwę o Łódź. W inscenizacji udział wzięły grupy rekonstrukcyjne z Łodzi – Żelazny Orzeł, przyjechały grupy również z Poznania, Przasnysza, z Trójmiasta i Malborka. Wszystkie grupy były umundurowane przypominając to ówczesne wydarzenie. Przybyli mieszkańcy Łodzi mogli ujrzeć sceny jak z realnej bitwy m.in.: wystrzeliwanie pocisków z broni, użycie granatów oraz świec dymnych. Na koniec pokazu najmłodsi widzowie na placu bitwy poszukiwali na pamiątek łusek po oddanych strzałach z broni gładko lufowej.  Również przygotowano dla przybyłych gości wojskową grochówkę przygotowaną przez Klub poszukiwawczo- eksploracyjny „Eksplorer”.

Piknik został zorganizowany przez Archidiecezję Łódzką oraz Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Żelazny Orzeł”, tygodnik „Niedziela łódzka”, Klub Poszukiwawczo-Eksploracyjny „Eksplorer”, Skautów Europy, Szkolne Koło Rekonstrukcji Historycznej z Łodzi i Muzeum Tradycji Niepodległościowych.W siedzibie Duszpasterstwa Młodzieży miał miejsce pokaz premierowego filmu Pawła Siedlika „1914. Zanim opadły liście”. Piknikowi towarzyszyła plenerowa wystawa pod tytułem: „Łódź w czasie I Wojny Światowej – W 100. Rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny 1914 – 1918 roku, przygotowana przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

joomplu:97653

Bitwa pod Łodzią zwana „operacja łódzka” na przełomie listopada i grudnia 1914 r., była to największa bitwa manewrowa pierwszego okresu I wojny Światowej i pierwszym Blitzkrieg na wschodzie. Na tym terenie doszło do bitwy między armiami niemieckimi i rosyjskimi. Wojska niemieckie po raz pierwszy wkroczyły do Łodzi 22 sierpnia 1914r.,  a rosyjskie wojska 26 sierpnia 1914r. Dnia 18 listopada rozpoczęła się bitwa o Łódź. Około 5 grudnia 1914r., wojska rosyjskie rozpoczęły ewakuację. Dnia 6 grudnia 1914r. w niedzielę po południu, wkroczyły niemieckie wojska i zajęli Łódź. W ciągu 26 dni zginęło około 200 tysięcy żołnierzy – 110 tysięcy Rosjan i 90 tysięcy Niemców.

Zapraszamy do foto relacji:

/fot. Marcin Jurkiewicz

/fot. Przemysław Sujka

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Rekordowe lato i nowe inwestycje na „Fali”
Giełda kwiatów, ekotarg, kioski i kawiarnie na Starym Rynku
parada_jedziecka_20121128_2060792025
Parada Jeździecka 2012 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*