MH_0224 września w Kinie 3D Wytwórnia rozpocznie się retrospektywa jednego z najwybitniejszych współczesnych reżyserów, trzykrotnego zdobywcy Złotej Palmy, Michaela Hanekego.

Podczas inauguracji 65. Jubileuszowego Roku akademickiego łódzkiej Szkoły Filmowej reżyser odbierze tytuł doktora honoris causa. Przegląd, współorganizowany przy pomocy Austriackiego Forum Kultury, będzie poprzedzał to wydarzenie.

Patrząc na twórczość reżysera nasuwa się opinia, że jest on, obok Elfriede Jelinek czy Thomasa Bernharda, twórcą „kalającym własne gniazdo”. Wybierając często na bohaterów żyjące w dobrobycie austriackie społeczeństwo, celuje krytyczne ostrze w jego zakłamanie i znieczulicę.  Poddaje w wątpliwość dbałość o mieszczańskie zasady i umiłowanie wysokiej kultury czyli to, co dla wielu jest gwarantem szlachetnego charakteru.

Filmy Hanekego nie ograniczają się jednak do lokalnego wymiaru – podejmują one zarówno bieżące polityczne i społeczne, jak i całkowicie uniwersalne problemy. Przemoc i bezsilność wobec niej, machina władzy i jednostkowe cierpienie  – tematy, które fascynują reżysera, nie są niczym nowym w kinie, ale Haneke wypracował indywidualny, wyrazisty  język.

Oszczędnie, z chirurgiczną precyzją, opisuje działania bohaterów – ich okrucieństwo i bierność, atrofię uczuć i rozpaczliwe pragnienie, by z tego marazmu się wyrwać. Jednak to, co najbardziej drastyczne często nie dzieje się  w kadrze – reżyser wielokrotnie rezygnuje z dosłownej przemocy każąc widzowi ją sobie wyobrazić. Innym razem przedstawia zbrodnie bez upiększeń;  eksponuje tym samym konwencje kina popularnego i telewizji obnażając jednocześnie widza z jego oczekiwaniami; głodem sensacji i zbrodni. Haneke kieruje więc kamerę nie tylko na rzeczywistość, ale i na nas samych. Traktuje kino jako misję, jako narzędzie, by zadawać niewygodne pytania. Trafny zatem wydaje się podtytuł retrospektywy „Odpowiedzialna prowokacja”.

Wśród prezentowanych na przeglądzie dziewięć filmów: od „Siódmego kontynentu” po „Miłość” znajdą się te, które nie trafiły do regularnej dystrybucji kinowej, jak „trylogia potworności”.

Szeroki wybór stworzy panoramę twórczości reżysera, a przewidywana dyskusja oraz zamykający wydarzenie dokument wieloletniego współpracownika Austriaka, Yvesa Montmayeura, stanowić będzie ciekawy komentarz do twórczości Hanekego. Karnety na 10 projekcji już w sprzedaży 60 zł, z Kartą Wytwórni: 50 zł. Bilet na pojedynczy seans z Kartą Wytwórni 15 zł.

Program przeglądu

Wtorek, 24 września 20:00 – Siódmy kontynent
Środa, 25 września – 18:00 – Panel dyskusyjny w ramach przeglądu Michaela Hanekego (wstęp wolny), 20:00 – Benny’s Video
Czwartek, 26 września 20:00 – 71 fragmentów
Piątek, 27 września 20:00 – Kod nieznany
Sobota, 28 września 20:00- Pianistka
Niedziela, 29 września 20:00 – Ukryte
Poniedziałek, 30 września 20:00 – Funny Games U.S.
Wtorek, 1 października 20:00 – Biała wstążka
Środa, 2 października 20:00 – Miłość
Czwartek, 3 października 20:00 – Michael Haneke. Zawód:reżyser

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
04._O_najwiekszej_klotni
Animowany Trik z Piwem
logo_apf_lodz_-_male
Rusza nowa, 4. edycja Akademii Polskiego Filmu
trzejmuszkieterowie3d
Premiery kinowe – październik 2011

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*