Przegląd Filmów Duńskich

przegladfilmowdunskichOd 16 do 18 marca w Kinie Polonia można oglądać najciekawsze produkcje kina duńskiego. Bilet wstępu na pojedynczy pokaz wynosi 12 zł.

Wśród proponowanych tytułów znalazły się zarówno dramaty, filmy przygodowe, familijne jak i produkcje dokumentalne. Widzowie będą mogli obejrzeć m. in. Europę Larsa von Tiera, jak i wielokrotnie nagradzaną Ucztę Babette.

Program przeglądu:

PIĄTEK 16.03

12:00 „Miałem marzenie” (reż. Niels Arden Oplev, 2006, 110 min.)
19:15 „Valhalla Rising” (reż. Nicolas Winding Refn, 2009, 100 min.)
21:00 „Europa” (reż. Lars von Trier, 1991, 113 min.)

SOBOTA 17.03

12:00 „Karla and Jonas” (reż. Charlotte Sachs Bostrup, 2010, 85 min.)
19:15 „Taniec z Regitze” (reż. Kaspar Rostrup, 1989, 87 min.)
21:00 „Niedziela w piekle”(reż. Jørgen Leth, 1976, 111 min.)

NIEDZIELA 18.03

11:00 „Wielki niedźwiedź” (reż. Esben Toft Jacobsen, 2011, 73 min.)
12:30 „Zastępstwo” (reż. Ole Bornedal, 2007, 93 min.)
19:30 „Jądro wieczności” (reż. Michael Madsen, 2010, 75 min.)
21:00 „Uczta Babette”(reż. Gabriel Axel, 1987, 103 min.)

Opisy filmów:

„Miałem marzenie” (Dramat)
Jest rok 1969. 13 letni Fris popada w niełaskę u dyrektora szkoły. Despotyczny dyrektor pastwi się nad chłopcem nie zwracając uwagi na zakaz stosowania kar cielesnych. Podczas wakacji Fris po raz pierwszy ogląda telewizje. Martin Luter King swoim przemówieniem inspiruje chłopca do walki o swoje prawa.

„Valhalla Rising” (Dramat/Akcja)
Jednooki niemy wojownik o nadprzyrodzonej sile jest przez lata więziony przez wodza Barde. Wspomagany przez chłopca zabija swoich prześladowców i razem uciekając rozpoczynają podróż do samego serca ciemności podczas której odkrywają prawdę o sobie.

„Europa” (Dramat)
Rok 1945. Tuż po kapitulacji Niemiec, Leo, młody Amerykanin niemieckiego pochodzenia, chce pomóc swojej starej ojczyźnie. Zatrudnia się jako konduktor wagonów sypialnych w Zentropa Express. Wkrótce odkrywa, że zamienia się w zwykłe pionka w grze między elitą władzy a zepchniętymi do podziemia nazistami.

„Karla and Jonas” (Przygodowy)
Trzynastoletniej Karli żal jest Jonasa, który mieszka w domu dziecka. Zainspirowany telewizyjnym programem „Bez śladu”, postanawia towarzyszyć Jonasowi w ekscytującej, ale niebezpiecznej podróży do wielkiego miasta, gdzie ich zdaniem może mieszkać biologiczna matka chłopca.

„Taniec z Regitze” (Dramat)
Adaptacja powieści Marthy Christensen. Karl jest cichym indywidualistą, jego żona Regitze to porywająca i żywiołowa osoba. On wspomina wspólne chwile: miłość od pierwszego wejrzenia i pierwszy wspólny taniec, narodziny syna a także walkę z teściową o prawo do własnych decyzji. W tle widzimy zmieniaj acy się świat. Kolejne wyzwania piętrzą się przed parą kochających się lecz zupełnie różnych bohaterów.

„Niedziela w piekle” (Dokumentalny)
Trasa klasycznego wyścigu rowerowego Paryż-Roubaix jest jedną z najtrudniejszych, a wyścig trwa zaledwie jedne dzień. Widzowie oglądają znanych na całym świecie kolarzy, począwszy od porannych przygotowań na obrzeżach Paryża, aż do mety w Roubaix, gdzie sportowcy po zakończonym wyścigu biorą prysznic. Mimo oszczędności formy i komentarza widzimy wyraźnie co decyduje o zwycięstwie i jak smakuje porażka.

„Wielki niedźwiedź” (Familijny)
Jedenastoletni Jonathan spędza wakacje u dziadka na skraju wielkiego lasu, zamieszkiwanego przez mityczne zwierzęta. W tym roku dołącza do chłopca jego młodsza siostra Sophie. Pewnego dnia dziewczynka została porwana przez olbrzymiego niedźwiedzia. Teraz Jonathan musi zapuścić się w głąb lasu, by zmierzyć się z mitycznymi stworzeniami i uratować siostrę.

„Zastępstwo” (Thriller)
Do szóstoklasistów przychodzi w zastępstwie nowa nauczycielka. Chcę przygotować do międzynarodowego konkursu w Paryżu. Jest jednak trochę dziwna. Potrafi czytać w myślach. Podejrzana, podająca się za nauczycielkę postać, zdobywa zaufanie wszystkich rodziców, mimo że cała klasa wyczuwa, że coś jest nie tak. Teraz dzieciaki będą musiały poradzić sobie bez pomocy naiwnych dorosłych.

„Jądro wieczności” (Dokumentalny)
W Finlandii powstaje pierwszy na świecie system ogromnych wykutych w litej skale podziemnych tuneli, gdzie mają być składowane radioaktywne odpady niebezpieczne dla wszystkich żywych istot. Musza pozostać nietknięte przez co najmniej 100 000 lat. Po umieszczeniu tam odpadów obiekt ma zostać na zawszę zamknięty. Ale czy jesteśmy wstanie uchronić kolejne pokolenia przed tym niebezpieczeństwem? Co zrobić by nasi potomkowie nie myśleli, że w podziemiach ukryte są „mistyczne skarby” poprzedniej epoki? Czy zrozumieją nasz język i nasze symbole? Czy poszanują instrukcje jakie im pozostawimy?

„Uczta Babette” (Komediodramat)
Znawczyni wykwintnej kuchni Babette ucieka z Francji pogrążonej w walkach rewolucyjnych Paryskiej Komuny w 1871 roku. Dostaje posadę w małej, biednej wiosce rybackiej na dalekiej północy. Zajmuje się domem dwóch surowych i religijnych sióstr, według których jedzenie czegokolwiek poza owsianką to urągający Bogu zbytek. Gdy Babette nagle otrzymuje więcej pieniędzy, postanawia zorganizować dla zszokowanych mieszkańców Purytańskiej wioski wspaniałą ucztę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy