Przegląd Filmów Chińskich

CHINY_B1_plakatOd 27 do 30 września w kinie Polonia Przegląd Filmów Chińskich. Zaprezentowanych zostanie siedem różnych gatunkowo filmów chińskich z ostatnich lat.

Na początek – prawdziwe filmowe trzęsienie ziemi, czyli: „Aftershock” Fenga Xiaoganga. Film, którego akcja rozgrywa się po tragicznym trzęsieniu ziemi w 1976 roku w Tangshan święci obecnie triumfy na ekranach chińskich kin. Warto dodać, że ten niezwykły obraz zarobił w Chinach więcej niż „Avatar”!

Będzie można obejrzeć także dwa okazałe inscenizacyjnie freski historyczne: „Strażników i zabójców” („Bodygards and Assassins”) Teddy Chana, którego akcja toczy się w niespokojnym Hong Kongu w 1905 roku oraz „Ostatnią bitwę” („Assembly”) Feng Xiaoganga, z rozmachem zrealizowaną opowieść o Chińskiej Wojnie Domowej (pod koniec lat czterdziestych XX wieku).

Bardzo ciekawym wątkiem Przeglądu jest kino autorskie, skupione na współczesnych bohaterach, ich osobistych dramatach, wyborach, próbie odnalezienia się w dzisiejszej rzeczywistości kulturowej. Film „A jeśli to ty…” („If  you are the one”) Feng Xiaoganga to kameralna historia miłosna na tle współczesnych, intrygujących Chin. Wielką gratką dla wielbicieli Zhanga Yimou jest jego film „Tysiące mil samotności” („Riding Alone for thousands of miles”), który łączy współczesny dramat obyczajowy z elementami tradycyjnej kultury chińskiej.

„Droga do szkoły” („Walking to school”) Peng Jiahuanga i Peng Chena to klasyczne chińskie kino obyczajowe, zadziwiające Europejczyka odmiennością kultury i niezwykłymi pejzażami. Wreszcie, jako swoistą ciekawostkę i chwilę odprężenia proponujemy na wskroś współczesną historię „Go Lala Go” Xiu Jinglei, czyli… chińskie kino typu „Seks w wielkim mieście”.

Tegoroczny Przegląd Filmów Chińskich to już trzecie w ostatnich latach spotkanie z filmem Państwa Środka, organizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Poprzednie edycje z 2003 i 2005 roku cieszyły się bardo dużym zainteresowaniem widzów i mediów.

Cennik:
12 zł – pojedynczy bilet
60 zł – karnet na 7 filmów

 


Program Przeglądu

Tytuł

Czas trwania

Godzina seansu

Poniedziałek – 27 września

Strażnicy i zabójcy

132 min.

19:00

Ostatnia bitwa

119 min.

21:30

Wtorek – 28 września

Droga do szkoły

83 min.

17:30

Go, Lala, Go

100 min.

19:00

A jeśli to ty

122 min.

21:00

Środa – 29 września

Aftershock

129 min.

19:00

Tysiące mil samotności

105 min.

21:30

Czwartek – 30 września

Ostatnia bitwa

119 min.

17:00

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy