Ruszył Przegląd Twórczości Plastycznej Osób Chorych, Starszych i Niepełnosprawnych Sztuka jak Balsam.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną w 2020 roku konkurs został odwołany jednak w tym roku 2021 konkurs został ogłoszony w dniu 24 maja 2021 roku. Prace można składać do dnia 17 września 2021 roku. Konkurs skierowany jest do Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy oraz innych Stowarzyszeń pracujących na rzecz osób niepełnosprawnych i odbywa się w czterech kategoriach: rysunek, malarstwo, sztuka użytkowa, techniki mieszane.

XXII edycja przeglądu „Sztuka jak Balsam”, odbędzie się pod tytułem „Mój Świat”. Inspirację do tegorocznego konkursu dał tytuł pracy „Inny Świat” wykonanej przez podopiecznego Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sieradzu. Finał konkursu odbędzie się w październiku 2021 roku.

Przegląd Twórczości Plastycznej Osób Chorych, Starszych i Niepełnosprawnych Sztuka jak Balsam organizowany jest przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Łodzi. Od 2006 roku przegląd odbywa się we współpracy z Regionalnym Centrum Polityki Społecznej – Jednostką Organizacyjną Samorządu Województwa Łódzkiego. Celem przeglądu jest:

  • poszukiwanie nowych form i środków wyrazu artystycznego,
  • wyzwolenie aktywności twórczej,
  • aktywizacja uzdolnionych plastycznie osób,
  • szeroko pojęta integracja,
  • upowszechnienie dorobku warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy, świetlic terapeutycznych oraz innych placówek pracujących z osobami chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi,
  • dowartościowanie twórców i pobudzenie ich ambicji,
  • zacieranie barier dotyczących osób chorych, starszych i niepełnosprawnych.

W latach 1996-2019 odbyło się dwadzieścia jeden edycji konkursu, na które wpłynęło ponad 4000 prac. Od początku każdej edycji, Przeglądowi towarzyszy pokonkursowa wystawa, przygotowywana w Bibliotece, a uroczyste otwarcie wystawy następuje w dniu wręczenia nagród uczestnikom nagrodzonym w konkursie. W 2008 i 2009 roku wystawie towarzyszyła ekspozycja fotografii „Moja Troska w Obiektywie” prezentująca fotografie dzieci z zespołem Downa i opiekujących się nimi rodziców. Natomiast w 2010 roku wystawie towarzyszyła prezentacja zdjęć zatytułowana „Wszyscy jesteśmy nienormalni”, zdjęcia wykonane były przez Mi­chała Awina – wolontariusza w Fundacji Jaś i Małgosia.

Uroczystościom związanym z nagradzaniem laureatów konkursu towarzyszą występy artystyczne podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy. Staramy się, aby każdego roku swój repertuar zaprezentował inny ośrodek na co dzień pracujący z osobami niepełnosprawnymi. Pozytywny odbiór konkursu i zainteresowanie nim środowisk na co dzień pracujących z osobami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi utwierdza nas w przekonaniu, iż podjęte działania związane z organizacją Sztuki jak Balsam są ważne i potrzebne.

Wszystkie informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi w zakładce Sztuka jak Balsam https://www.wbp.lodz.pl/index.php/sztuka-jak-balsam.html

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
mgsss
Zwyczajna cudowność w Galerii Bałuckiej
idzikowski
Damian Idzikowski, Formuły utraty w Galerii Bałuckiej
Maciej_Polak_projekt_pt._HAWAII_FLOW
Red Bull Curates: Canvas Cooler (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*