Przedszkole Kobro (wizualizacja)

6Katarzyna Kobro była wybitną rzeźbiarką i z tą dziedziną sztuki najlepiej ją kojarzymy. Mało kto wie, że w latach 30. zaprojektowała gmach przedszkola funkcjonalnego, inspirowanego jej abstrakcyjną rzeźbą – Kompozycją nr 8.

– W tamtym czasie powstał model przedszkola, ale jest dzisiaj uznawany za zaginiony. Dysponujemy jedynie jego zdjęciami. Bardzo się cieszę, że Akademia Sztuk Pięknych sięgnęła po niego i postanowiła zrealizować. Jestem przekonana, że stanie się architektoniczną ikoną Łodzi – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Koncepcję wybitnej rzeźbiarki zaadaptował zespół Biura Architekta Miasta, który przygotował dwa warianty projektu. Bardzo wiernie odtwarzają one bryłę budynku, proporcje, usytuowanie okien, a jednocześnie odpowiadają współczesnym standardom dydaktycznym. W obu wariantach przedszkole pomieści setkę dzieci. Projekty obejmują sale dydaktyczne i wielofunkcyjne do zarówno zajęć ruchowych, jak i działań artystycznych, pomieszczenia biurowe i zaplecze kuchenne. Z uwagi na artystyczny charakter przedszkola, powierzchnia ekspozycyjna będzie dostępna dla gości niezależnie od godzin działania przedszkola.

Dodatkowo drugi wariant projektu – zakładający, że główny gmach jest dwukondygnacyjny – mieści także zimowy ogród.

Na lokalizację przedszkole architekci wybrali teren nad stawem, w pewnej odległości od gmachu ASP, co pozwoli wyeksponować walory projektu Kobro.  Sąsiedztwo ma znakomite, główny gmach Akademii zaprojektował wybitny architekt – Bolesław Kardaszewski.

– Zdecydowaliśmy, że zrealizujemy wariant nr 1 projektu przygotowanego przez Biuro Architekta Miasta. Szacujemy, że inwestycja będzie kosztowała 6-7 milionów złotych i zrealizujemy ją w ciągu 3 lat – zapowiada prof. Jolanta Rudzka-Habisiak, rektor ASP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *