Młody i utalentowany skrzypek Wojciech Niedziółka przygotowuje się do tegorocznego XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. 5 października 2022, w środę, o godz. 18.00 w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi, al. 1 Maja 4 będzie miał okazję do zaprezentowania trudnego technicznie i zróżnicowanego stylistycznie programu, który przygotował na ten konkurs. Wstęp na recital skrzypka jest bezpłatny.

 

Wojciech Niedziółka jest tegorocznym absolwentem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, w klasie prof. Łukasza Błaszczyka, u którego od października 2022 roku będzie kontynuował naukę w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Skrzypek ma na swoim koncie występy w roli solisty m. in. z Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orchestra Hochschule für Musik Franz Liszt czy Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w ramach programu Prezentacje oraz Penderecki Youth Orchestra – młodzieżowej orkiestry kameralnej skupiającej najwybitniejszych młodych muzyków z całej Polski. Na koncercie poprzedzającym Konkurs Wieniawskiego skrzypkowi towarzyszyć będzie znakomity polski pianista Sebastian Nawrocki – solista, kameralista i pedagog.

 

Łódzka publiczność będzie mogła usłyszeć artystów wykonujących utwory wirtuozowskie Henryka Wieniawskiego, w których partia skrzypiec daje możliwość do zademonstrowania skomplikowanej techniki gry, a także część impresjonistycznego cyklu „Mity” Karola Szymanowskiego. Wybrzmią również bardzo trudne pod względem wykonawczym polifoniczne dzieła Johanna Sebastiana Bacha na skrzypce solo oraz znany XV Kaprys op. 1 Niccolò Paganiniego.

 

Od blisko dziewięćdziesięciu lat Henryk Wieniawski patronuje Międzynarodowemu Konkursowi Skrzypcowemu – jego pierwsza edycja w 1935 roku odbyła się w Warszawie, a kolejne odsłony, od 1952 roku, są organizowane w Poznaniu. Kariera laureatów tego konkursu zawsze rozwija się w bardzo szybkim tempie z powodu znaczącej w muzycznym świecie rangi wydarzenia. W tym roku konkurs odbędzie się po raz szesnasty, jego inauguracja już 7 października.

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
kolorypolski
Kolory Polski 2014 – informacje, program
3-AZ-festiwal-plakat
3. AŻ Festiwal – informacje
VIIfestiwal_620x239
VII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Słowo i Muzyka u Jezuitów

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*