27_1b_Park_-_Rynek_od_NowomiejskiejStary Rynek stanowił do początku XIX wieku centrum życia Łodzi. Wraz z rozwojem przemysłu, wokół rynku, nad rzeką Łódką powstały jedne z największych łódzkich zakładów: browar Anstadtów, fabryka Biedermana i przemysłowe królestwo Poznańskiego.

Stary Rynek z czasem tracił na znaczeniu, miasto rozwijało się na południe, a w czasie II wojny światowej Niemcy wyburzyli znaczną część zabudowy nad Łódką, w tym synagogę przy ul. Wolborskiej. W miejscu historycznych kwartałów po wojnie został założony park Staromiejski.

Stary Rynek jest ważnym punktem wycieczek po Łodzi, ale niewiele jest dzisiaj powodów, aby spędzić na nim więcej czasu. Zamierzamy to zmienić i stworzyć tu atrakcyjną przestrzeń do spędzania wolnego czasu i do mieszkania. W ramach programu rewitalizacji gruntownie zmodernizujemy przestrzeń Starego Rynku i zmienimy oblicze parku Staromiejskiego. Rynkowi nadamy nową, a właściwie przywrócimy historyczną funkcję – handlową. W parku Staromiejskim między innymi zaznaczymy fontanną przebieg Łódki, rzeki, która dzisiaj przepływa tędy podziemnym kanałem To nie jedyne nawiązania do historii, które zaplanowaliśmy. W parku Staromiejskim utworzymy alejki w śladzie dawnych ulic: Jerozolimskiej, Wolborskiej i Wschodniej. Dawną zabudowę zaakceptujemy niską zielenią.

Rynek Starego Miasta zostanie gruntownie przebudowany. Wymienimy całą nawierzchnię i zlikwidujemy bariery – stopnie, tak aby płyta placu stanowiła jednolitą płytę, nieco pochyloną w kierunku parku W centralnej części rynku, w poziomie posadzki pojawi się fontanna. Po wschodniej i zachodniej stronie zaaranżujemy zadaszone miejsca do handlu. W południowej części, czyli po stronie parku przewidzieliśmy miejsce na pawilon. Do jego budowy będziemy szukali partnera, a jego ostateczny kształt będzie przedmiotem dyskusji z architektem miasta i konserwatorem zabytków.

Od strony ul. Nowomiejskiej dosadzimy drzewa – tak, aby cały plac był otoczony zielenią. Nie zabraknie także małej architektury – będzie można odpocząć na jednej z kilkunastu ławek albo na drewnianych siedziskach zamontowanych na skrajach kwater otaczających drzewa.

Kształt i znaczenie Starego Rynku chcemy optycznie podkreślić czerwoną kostką, która zostanie ułożona na otaczających go ulicach i w podcieniach. Obok rynku – na ulicy Nowomiejskiej powstaną nowe przystanki tramwajowe. Plac zostanie wyposażony w infrastrukturę potrzebną do organizacji imprez. Tablica upamiętniająca nadanie Łodzi praw miejskich zostanie przeniesiona na północną stronę placu.

joomplu:120307

Park Staromiejski powstał po wojnie w latach 1951-53 wg. projektu inż. Kazimierza Chrabelskiego w miejscu wyburzonej w trakcie II wojny światowej pod strefę buforową dla Litzmannstadtghetto części Starego Miasta.

Najistotniejszym elementem rewitalizacji parku jest koncepcja przywracania pamięci o historii Łodzi. Chcemy odtworzyć w jego przestrzeni ślady dawnej zabudowy. Najważniejszym punktem będzie dawne skrzyżowanie ulic Wolborskiej i Jerozolimskiej, które zaznaczymy elementami ścian oporowych. Chcemy także zrekonstruować dwie bramy, które prowadzimy niegdyś na znajdujący się tutaj targ Eljasza Karo. W przestrzeni całego Parku planujemy zaakcentować niską zielenią (żywopłotami) linie przedwojennej zabudowy, która się kiedyś tutaj znajdowała. Między ulicami Nowomiejską i Zachodnią zaakcentujemy z kolei fontanną z podświetlanymi dyszami rzekę Łódkę, która dzisiaj płynie ukryta w podziemnym kanale.

W parku pojawią się nie tylko ślady historii, ale także elementy zupełnie nowe: obok dawnej krańcówki tramwajowej powstanie zielony amfiteatr, którego utworzenie umożliwia nachylenie terenu oraz skatepark. Zaplanowaliśmy również drugi plac zabaw. Chcemy, aby jeden służył dzieciom starszym, a drugi, mniejszy i bardziej kameralny – dzieciom najmłodszym. Istniejące elementy parku: aleje i fontanny zostaną zmodernizowane. Wyremontujemy rzeźby, wybudujemy nowe oświetlenie i toalety. Uzupełnimy też meble miejskie: ławki, kosze, stojaki na rowery.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
extremesummer
Extreme Summer w Łodzi (foto+wideo)
movember
Movember – informacje
mjowisko111
Mjowisko 2011 (foto+wideo)
2 komentarze
 • Lidai
  12 marca 2017 at 18:18

  Przy przebudowie placu Starego Rynku wzięłabym pod uwagę istniejący ciąg pieszy prowadzący z ul. Bojowników Getta Warszawskiego do ul. Nowomiejskiej. Może to mogłoby nawiązywać trochę do starszego układu tego miejsca.

 • Krzysztof
  9 marca 2017 at 18:48

  Witam serdecznie 🙂
  Mam aktualnie 69 lat i wychowałem się na Bałutach. Mieszkając na ul. Bojowników Getta Warszawskiego, dorastałem gdy Park (Śledzia) Staromiejski się tworzył, jak również i Stary Rynek. Na nim uczyłem się jady na rowerze. Na górkach, kiedy jeszcze nie było ułożonych ciepłociągów, zimą zjeżdżało się na sankach i łyżwach. Dlatego z wielką ciekawością oglądam projekt modernizacji i trzyma kciuki za ich realizację. Może jeszcze dożyję czasu gdy będę mógł przejść się po ” Śledziu ” i westchną : Jest pięknie.
  Pozdrawiam serdecznie :).

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*