Promocja Nowego Napisu w Domu Literatury

Na rynku prasy kulturalnej pojawiło się nowe pismo – kwartalnik „Nowy Napis”, wydawany przez Instytut Literatury, nowo powołaną narodową instytucję kultury, której celem jest promowanie wartościowej współczesnej twórczości. Autorzy kwartalnika będą spotykać się z czytelnikami w największych miastach Polski – jedno z takich spotkań odbędzie się w Łodzi.

Gośćmi spotkania będą Joanna Mueller i Jan Baron, których wiersze przeczytać można na łamach “Nowego Napisu”, jak również Joanna Łańcucka, ilustratorka, współpracująca z Joanną Mueller. W ich towarzystwie wystąpi łódzki poeta Piotr Grobliński, a wieczór poprowadzi Rafał Gawin. Start imprezy o godzinie 19:00 w siedzibie Domu Literatury przy ulicy Roosevelta 17.

Po zakończeniu spotkania odbędzie się premierowy Turniej Jednego Wiersza “Nowego Napisu” – otwarta rywalizacja poetycka, w której nagrodą jest możliwość opublikowania zwycięskiego utworu na portalu “Nowy Napis Online”.

Kwartalnik Kulturalny “Nowy Napis”, którego pierwszy numer dostępny będzie w sprzedaży już niebawem, powstał, aby prezentować czytelnikom szeroki pejzaż współczesnej literatury niekomercyjnej. Równocześnie – za sprawą towarzyszącej krytycznoliterackiej serii wydawniczej, cyklicznie publikowanych tekstów z gatunku ars poetica i bieżącej działalności krytycznej – stawia sobie za cel poszerzanie kręgu czytelników kompetentnych do oceny współczesnych zjawisk, wydarzeń i dzieł literackich.

Spotkania “Nowego Napisu” to cykliczna impreza promująca nowe wydanie kwartalnika. Spotkania organizowane są przez sieć ambasadorów Instytutu Literatury w pięciu miastach: Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Lublinie i Warszawie. Gośćmi spotkań są zaproszeni do numeru autorzy oraz reprezentanci lokalnych środowisk twórczych.

GOŚCIE:
Joanna Mueller – urodzona w 1979 roku w Pile. Poetka, eseistka, redaktorka, wielodzietna mama. Wydała cztery tomy poetyckie: Somnambóle fantomowe (Kraków 2003), Zagniazdowniki/Gniazdowniki (Kraków 2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), Wylinki (Wrocław 2010) i intima thule (Wrocław 2015, nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i do Silesiusa) oraz dwie książki eseistyczne: Stratygrafie (Wrocław 2010, nagroda Warszawska Premiera Literacka) i Powlekać rosnące (Wrocław 2013), a także zbiór wierszy dla dzieci Piraci dobrej roboty (Stronie Śląskie 2017) i bajkę Szkoła Czi-Tam w formie kamishibai (Łódź 2015). Redaktorka książek: Solistki. Antologia poezji kobiet (1989–2009) (Warszawa 2009, razem z M. Cyranowicz i J. Radczyńską) oraz Warkoczami. Antologia nowej poezji (Warszawa 2016, wraz z B. Gulą i S. Głuszak). Tłumaczona na czeski, serbski, rosyjski, ukraiński, niderlandzki, angielski, niemiecki (Mystische musthaves, Berlin 2016). Mieszka w Warszawie, gdzie m.in. współtworzy seminarium o literaturze kobiet Wspólny Pokój.

Joanna Łańcucka – urodziła się w 1978 r w Skierniewicach. Studiowała na ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Maluje, rysuje, pisze. Autorka krótkich form komiksowych oraz ilustracji i grafik okładkowych – głównie do wydawnictw poetyckich. Współpracuje z kwartalnikiem Przekrój, tworząc komiksy do wierszy zamieszczanych w dziale „Wierszówka”. W 2013 r. wydała powieść pt. Stara Słaboniowa i Spiekładuchy, pisze również opowiadania grozy. Obecnie mieszka w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *