promocja_arterii_20150313_1764401267W czwartek, 12 marca w  Domu Literatury zorganizowano pomocję Kwartalnika Artystyczno-Literackiego „Arterie”: numeru 18 – hipsterskiego i numeru 19 – zielonego. Poprowadzili je: Przemysław Owczarek i Rafał Gawin.

O numerze hipsterskim:

A poważnie, jak to jest? Czyżby rzecz się miała z pyszna? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz, otwierając przestrzeń doznań ekskluzywnych i czasem bliskich szmirze. Zaglądając w Off Piotrkowską i do wierszy Michaela Davidsona, które są znakomicie przełożone na wers polski. Idąc za cieniem Jerzego Kosińskiego przez aleje Nowego Jorku, niedowierzając receptom na miejską kreatywność. Bo czym jest offmłodzenie Łodzi lub całkiem postrealna wyprawa do outletu lub klubokawiarni? Rzeczywistość może wydać się komiksowa, w czym nas upewnia twórczość Mikołaja Tkacza z grupy Maszin i jego Jumping out of the Car. WTFSHT. Zatem dojdzie do sprzężeń zwrotnych, z których wyłoni się zajefajne hipsterstwo. Od prozy, poezji po stałe rubryki, zgłębiając Co do joty, nie wyłączając innych form lansu. W numerze nawet Paryż jest na wyciągnięcie języka i słit foci. Dorzucamy trzy książki poetyckie o zdefiniowanej płci i ekstra ordynarnych tytułach: Sezon w sobie Agaty Ludwikowskiej, Tętno Marcina Orlińskiego i Abrakadabra Marcina Jurzysty. Niecierpliwie czekamy na skryty hit, na który zagłosuje niejedna elita i facebookowa „bohema”. Niech wstępniak razi, albowiem się podszył. Deczko uwiódł go ten cały faceboom na kuriozum z lajkami.

Proza: Marta Chyła, Maria Magdalena Beszterda, Maciej Bartosz Kruk, Marcin Pluskota, Marta Jankowska, Paulina Niedzielska, Joanna Żabnicka, Marta Pycior.

Poezja: Samantha Kitsch, Agata Ludwikowska, Joanna Lech, Natalia Nej Tryba, Rafał Krause, Robert Miniak, Michał Murowaniecki, Mariusz Partyka, Maciej Melecki, Maciej Froński, Dawid Majer, Michael Davidson (przekład Monika Kocot, Kacper Bartczak).

Felieton: Barbara Wierzbicka „Czy kotlet mielony może być sexy?”, Magdalena Skrzypczak „Le Karfur”.

Esej: Ewelina Karpowiak „Estetyczna bylejakość”, Katarzyna Knapik-Gawin „Dyskretny urok dmuchanego krokodyla. Nowa >>Fronda<<. Notatki z lektury”, Natalia Królikowska „Hipster Kosiński”, Marcin Kieruzel „Kreatywność nas wyzwoli?”, Marcin Tomasiewicz „Hipsterzy katohipster”.

Wywiad: „Dom. Off Spółdzielczy” (Kuba Wandachowicz i Robert Tuta), „Obtłukuję ornamenty” (Darek Foks), „W odpowiedzi przeczytam wiersz” (Szymon Słomczyński).

Prezentacja: Rafał Krause.

Reportaż: Rafał Gawin – „W Kutnie było okrutnie, czyli Gonzo w poszukiwaniu Złotego Środka”; „Nowa jakość wyścigów – Parszywa Wrak Race, parszywy Rajd Ludu w Łasku w stylu gonzo”.

Ilustracje: Krzysztof Szwarc, Kosma Woźniarski.

Zdjęcia: Przemysław Owczarek.

Stałe rubryki: MASECZKI: Paulina Ilska „Mistrzostwa hipsterów. Relacja z XX Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych pod hasłem „Mistrzowie”; NÓŻ W PŁYCIE: Piotr Gajda „Jętki jednodniówki” (Mister D. „Społeczeństwo jest niemiłe”); JESZCZE ZDARZAJĄ SIĘ WIERSZE: Robert Rutkowski (M. Grzebalski „przegląd prasy”); CO DO JOTY: Jerzy Jarniewicz, Zdzisław Jaskuła „Gesty hipsterskie i gesty lanserskie”, ŁOWIENIE SPOD KORKA: Sławomir Płatek „Etykieta z napisem Kongo”, SŁÓW GORĄCZKA PANA STRĄCZKA: Andrzej Strąk „Hipster, hipster, pokaż nogi, dam ci bucik, modny, drogi”. OKO ZA OKO/DUPA ZA KSIĄŻKĘ: Magdalena Szkoda „Anal nie wchodzi w grę, czyli o długach, awansach i przygodzie w Koluszkach”.

Recenzje: Anna Spólna (Patrick Deville, „Dżuma & Cholera”, przeł. Jan Maria Kłoczowski, Noir sur Blanc, Warszawa 2014), Ewa Mikuła (Marta Syrwid, „Bogactwo”, Lampa i Iskra Boża, Warszawa 2013), Tomasz Baudysz (Andrzej Turczyński, „Bruliony starej ziemi”, Wydaw­nictwo Forma, seria „Kwadrat”, Bezrzecze 2013), Dagmara Pawlik (Piotr Brysacz, „Patrząc na Wschód. Przestrzeń, czło­wiek, mistycyzm”, Fundacja Sąsiedzi, Białystok 2013), Piotr Gajda (Artur Nowaczewski, „Dwa lata w Phenianie”, Lampa i Iskra Boża, Warszawa 2013), Magdalena Nowicka (Norman Lewis, „Neopol’44. Oficer wywiadu we wło­skim labiryncie”, przeł. Janusz Ruszkowski, Wydaw­nictwo Czarne, Wołowiec 2014).

O numerze zielonym:

Klimat zmienia się z każdym tekstem. „Coś się kończy, coś się zaczyna”, jak napisał pewien mistrz fantasy z miasta Łodzi. Śnieżyca okazuje się ulewą, a gwałtowny i ciepły wiatr odzwyczaja nas od zimowych prognoz, w których wszystko zlewa się w jedno: kultura z naturą, miasto z lasem, człowiek ze zwierzęciem. Próbkę tej dziwnej substancji można wyhodować w akwarium języka. Dlatego w postczłowieczej nie-ludzkiej refleksji odkrywamy sprawiedliwość, którą uwiecznili graficiarze z jaskiń: wieczne koło obiegu materii i równoprawnych form. Wyrodził się z niego jakiś chciwy humanoid, trzebiący od dwustu z górą lat wszystko, co rośnie i się rusza. W imię potrzeb. Żyjemy w syntetycznym świecie, generujemy własny ekosystem oparty o prawa ekonomii, podaży i popytu, odkrywamy nowe narzędzia, żeby dorwać się do każdego biotopu i przetworzyć go w produkt. Tymczasem śmierć oddaje nas ziemi i wracamy do koła, w którym krąży niezgłębiony do końca hipertekst cząstek i genotypów.

A to przypomina nam, że natura przekształca każde życie, jest odpowiedzialna wobec samej siebie, sama się reguluje i dba o zrównoważony rozwój. Niech zieleni się nowa opowieść, bo nadzieja żywej różnorodności jeszcze nie nabrała zgniłego odcienia. Jest ekolirycznie i bioprozodycznie. Łodygi snują się esejowato, galeria osiąga nowe formy, stałe rubryki obrastają w podszyt, a gąszcz diagnoz wydaje dzikie owoce. Co prawda, gdzieś w przecince miga czarne słońce apokaliptycznej wizji: na Ziemi lądują zielone ufoludki i w morzu pustyni odnajdują ostatnie uschnięte drzewo. Weźcie to w nawias i zieleńcie się z nami w żywym krajobrazie tego numeru. Ale nie powiemy wam, ile zmarło drzew, ile zużyto ropy, a także prądu, żebyście mieli tę stronicę w ręku. Nie mamy specjalisty od statystyki.

Na poezji się nie oszczędza. Wiersz potrzebuje sporo białej, pustej przestrzeni. Dlatego do numeru dołączyliśmy trzy książki poetyckie: Niemców Marcina Badury, Sezon w sobie Agaty Ludwikowskiej i Całego w słońcu Marcina Zegadły. I bynajmniej nie uważamy, że to marnotrawstwo papieru. W poezji drzewo wydaje słowo.

Proza: Bartłomiej Król, Marta Pycior, Marcin Bałczewski, Karolina Sałdecka, Ian Kemp, Barbara Wierzbicka i Jolanta Jarmołowska (bajki).

Poezja: Tytus Żalgirdas, Mariusz Partyka, Janusz Radwański, Maciej Froński, Kazim Ali (przekład Miłosz Biedrzycki i Ewa Chruściel), Kacper Bartczak, Izabela Kawczyńska, Karol Maliszewski, Urszula Honek, Tatiana Judycka, Piotr Gortat, Piotr Przybyła, Michał Pranke, Dominika Kaszuba, Wit Pietrzak, Marcin Niewirowicz, Piotr Machul, Przemysław Wolski, Radosław Sączek.

Felieton: Przemysław Owczarek „Moje najlepsze bezkrwawe polowanie”.

Esej: Michał Kasprzak „Jak lizać rany celnie zadane”… i trzymać się niektórych przedrostków „eko-”, Agnieszka Anna Wołodźko „Nie-ludzkie materie radości – Bioart oraz dynamika afektu w sztuce Michała Brzezińskiego”, Marta Motyl „Surrealistyczna wycinanka”, Karol Maliszewski „Natura i naturalność. Trzy dygresje.”, Katarzyna Knapik-Gawin „Przekażmy sobie linguem pokrzywy, czyli czym jest ekolingwistyka”.

Wywiad/rozmowa: Wiesław Myśliwski, Tomasz Bocheński „Piszę zdaniami w cuglach”, Wojciech Kłosowski, Marta Madejska, Przemysław Owczarek „Co Zieloni mają do zaproponowania samorządowcom?”, Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”, Marta Zdanowska „Ekologia to mainstream myślenia o mieście!”, Piotr Wypych, Przemysław Owczarek „Sadźmy drzewa, bądźmy uważni, dążmy do szczęścia…”, Wioletta Grzegorzewska „Czuję się pisarką polską z krwi i kości”.

Reportaż: Przemysław Owczarek „Rezerwat w środku Łodzi. Polesie Konstantynowskie”, „Termy Uniejów – gorący biznes”.

Galeria: malarstwo: Karolina Matyjaszkowicz.

Ilustracja: Kosma Woźniarski, Marta Horodniczy.

Grafika: Ewa Mikuła, Piotr Skrzypczyk; Mielonek Tyrolski.

Zdjęcia: Przemysław Owczarek, Marcin Bałczewski, Ne_Dva ( Ajk Piercc + Tee Kho ! )

Stałe rubryki: MASECZKI: Paulina Ilska „Nie taki krytyk straszny; NÓŻ W PŁYCIE: Piotr Gajda „Muzyka z…” (Uncle Acid and the Deadbeats, Blood Lust, Metal Blade, 2012.); JESZCZE ZDARZAJĄ SIĘ WIERSZE: Robert Rutkowski (M. Robert „Przez jakiś czas”); CO DO JOTY: Jerzy Jarniewicz, Zdzisław Jaskuła „Literatura to słaby ekosystem”, ŁOWIENIE SPOD KORKA: Sławomir Płatek „Chloro-fil”, SŁÓW GORĄCZKA PANA STRĄCZKA: Andrzej Strąk „Zielona viagra”; PIÓREM W OKO: Magdalena Szkoda „Miłosne przygody części samochodowych czyli o wzajemnym lizaniu się po tyłkach i wspólnym ruszaniu w (nie tylko) literacką drogę”.

Recenzje: Ewa Mikuła „Zbrodnia wybawienia” (Tatulo, Joyce Carol Oates); Marek Olszewski „Beat zza grobu” (A hipopotamy żywcem się ugotowały, William S. Burroughs, Jack Kerouac); Tomasz Baudysz „Wszyscy jesteśmy hejterami” (Nienawiść, Michał Zygmunt); Dagmara Pawlik „Gulasz zamiast magdalenki” ( Czardasz z mangalicą, Krzysztof Varga); Janusz Radwański „O świecie, w którym wszystko zostało już zważone i odmierzone” (Madafakafares, Paweł Podlipniak); Marcin Bałczewski „Od A do Ż…” (Albert i Alina, Guy Delisle).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_2818
VIII Festiwal Puls Literatury – happening (foto)
Gra na smartfony/tablety„Kosmiczny dyLEMat”
Andrzej Sapkowski – spotkanie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*