Projekt „Muzeum w Liceum” w DoubleTree by Hilton Łódź (foto)

W lobby hotelu zawisły wydruki dziesięciu obrazów z największych polskich muzeów. Wśród nich znajdziemy m.in. reprodukcje dzieł Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej czy Aleksandra Gierymskiego. Wszystkie wydruki zostały opatrzone kodami QR, pod którymi kryją się życiorysy poszczególnych artystów. Kilka biografii jest dostępnych także w formie słuchowiska, a w role artystów opowiadających o swoim życiu wcielili się: Joanna Trzepiecińska, Bartłomiej Topa oraz Maciej Stuhr. Projekt został zrealizowany przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka” i ma na celu inspirować młodzież polską sztuką. Ekspozycja we wrześniu trafi do jednej z łódzkich szkół, a w okresie wakacji będzie stanowić dodatkową atrakcję dla gości hotelu.

Biografie przygotowali kuratorzy muzeów i historycy sztuki w oparciu o wspomnienia, listy i pamiętniki samych artystów. Za pomocą smartfona z każdego wydruku można zeskanować kod QR, który prowadzi do życiorysu danego artysty umieszczonego online. Trzy biografie są dostępne również w wersji audio, a czytają je znani polscy artyści. Maciej Stuhr wcielił się w rolę Witkacego, Bartłomiej Topa – Tadeusza Makowskiego, a Joanna Trzepiecińska użyczyła głosu Annie Bilińskiej. Ekspozycja poza wymienionymi wydrukami zawiera reprodukcje obrazów i biografie Józefa Chełmońskiego, Konrada Krzyżanowskiego i Władysława Podkowińskiego.

– Jesteśmy zachwyceni pomysłem Fundacji „Niezła Sztuka” na przybliżanie młodzieży ważnych dzieł polskiej sztuki. Korzystając z przerwy wakacyjnej w szkołach postanowiliśmy gościć wystawę we wnętrzach naszego hotelu. Jestem przekonany, że ta forma przekazu spotka się z zainteresowaniem także starszych odbiorców – informuje Dominik Chrapek, dyrektor hotelu DoubleTree by Hilton Łódź.

Wydruki można oglądać w lobby hotelu w lipcu i sierpniu, z początkiem roku szkolnego trafią do XXXIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Partnerem projektu jest Muzeum Narodowe w Krakowie, które udostępniło wysokiej jakości zdjęcia dzieł sztuki do wydruków. Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydent Miasta Łodzi oraz Marszałka Województwa Łódzkiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *