fot._Magda_NaskretPytanie jakie zadają sobie twórcy filmu brzmi: Czy można odnaleźć szczęście na końcu świata? To znany frazes, którego często używamy w sytuacji problemowej. Ekstremum do którego uciekamy się w sytuacji bez wyjścia Chciałbym uciec na koniec świata. Jednak fizycznie jest to często niemożliwe. Tutaj pojawiają się twórcy którzy odnaleźli metaforyczny I fizyczny koniec świata. Małą oceaniczną wyspę Pitcairn, położoną na środku Oceanu Spokojnego.

Mateusz Konopacki, student PWSFTVIT wraz z kolegą Markiem Szymańskim chcą się wybrać na koniec świata i… nakręcić tam film.

Pitcairn jest najmniejszą demokracją świata, krajem podległym koronie Brytyjskiej. Obecna liczba mieszkańców wynosi 42 osoby. Jednocześnie jest wyspą, położoną pośrodku Oceanu Spokojnego. Jej mieszkańcy są potomkami żeglarzy ze słynnego buntu na Bounty. Mieszkańcy wyspy utrzymują się z dofinansowań rządu Brytyjskiego oraz wyrobu pamiątek i znaczków. Wszystkie próby przesiedlenia mieszkańców Pitcairn spaliły na panewce, wyspiarze za nic nie chcieli opuścić swojego raju na końcu świata. Ten niezwykły kraj zrodził się z potrzeby ucieczki i walczył o swoją autonomię w późniejszych pokoleniach. Jego fizyczna odległość, geograficzna niedostępność i przeszłość daje nam wyobrażenie jako prawdziwego końca świata.

Na całość filmu składają się trzy element które łączy jedna idea. Pierwszym jest dokumentacja dalekiej podróży jaką pomysłodawcy muszą odbyć aby dostać się na Pitcairn. Drugi element filmu obecny w całości jego trwania. Społeczeństwo naciskające na konsumpcjonizm, ludzka apatia, wątpliwość istnienia jakiejkolwiek idei współczesnych ludzi.  Społeczne schematy, narzucane w mediach modele odbierające potrzebę refleksji. To ogólniki które kryją pod sobą tysiące przykładów z życia. Można wysnuć wniosek, że są to nieodłączne elementy życia w obecnej cywilizacji, ale czy właśnie z niezadowolenia wynika postęp?

Celem podróży i trzecim elementem filmu jest Pitcairn i jej mieszkańcy. Pomysłodawcy chcą udokumentować wyspę, opowiedzieć jej historię, zapytać wyspiarzy o ich istotę szczęścia. Dowiedzieć się czy wracają do swojego raju, bo nie potrafią żyć w inny sposób? Poznać sposób rozumowania ludzi żyjących od lat w społeczności nie przekraczającej 50 mieszkańców. Poznać ich sposób życia oraz zdanie na tematy w sprawach, w których ich kraj nie bierze udziału.

– Możemy poznać społeczność żyjącą na rajskiej wyspie gdzieś na końcu świata, możemy  pokazać jak żyją, czy mają kościół, czy ktoś uprawiał tam boks, czy słyszeli o Polsce, jak wygląda posiedzenie rządu, całemu Światu i zamalować białą plamkę na mapie Ziemi – a pozostało ich już niewiele – mówi Mateusz Konopacki. – Możemy zrobić to wszystko, ale brakuje nam pieniędzy na kosztowną podróż. Dlatego poszukujemy patronów medialnych i sponsorów.

Całą akcję młodzi filmowcy rozpoczęli 10 lipca wrzucając pierwszy film na youtuba, oraz zakładając fanpage na facebook`u. Wciąż szukają zarówno sponsorów, jak i patronów medialnych przedsięwzięcia.

Aktualizacja – 24.08.2012

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi została oficjalnym koproducentem projektu „Uciec na Pitcairn”.

/fot. Magda Naskręt

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
hurt_locker
Oscary 2010 (relacja)
Intruz_rez.Magnus_von_Horn_od_dystrybutora
Cinergia 2015 – laureaci
Ultraviolet_plan_3
Kolejni aktorzy w serialu „Ultraviolet”

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*