Grupa Frakcja zainicjowała powstanie archiwum medialnego pt. „Artystka Artystce”, które ma pełnić funkcję platformy do prezentacji dorobku artystycznego oraz wymiany idei czy refleksji nad sztuką kobiet związanych z Łodzią. Założeniem projektu jest tworzenie sieci powiązań, kontaktów i współpracy między artystkami.

Projekt  jest dostępny w sieci pod adresem artystkaartystce.eu, a  znajdujące się tam materiały stanowią początek intersubiektywnego archiwum – opowieści o sztuce, prezentacji prac i dokumentacji działań kobiet. Jest to osiem rozmów przeprowadzonych między artystkami z grupy Frakcja i artystkami związanymi z łódzkim środowiskiem artystycznym, współtworzącymi je zarówno w przeszłości, jak i obecnie.

Artystka Artystce to projekt artystyczno-edukacyjny, który w niekonwencjonalny, ale i bardzo przystępny sposób, przedstawia sylwetki twórczyń oraz ich działalność. Dzięki stronie można obejrzeć osiem wywiadów, które są opowieściami o sztuce. W rozmowach pojawiają się także inne tematy – wśród nich m.in. sztuki, która splata się z codziennością oraz rolami – wykładowczyń, teoretyczek sztuki, aktywistek, matek. Można też podejrzeć warsztat pracy artystek lub dowiedzieć się więcej o ich inspiracjach, metodach pracy, procesie twórczym.

Współautorkami zebranych materiałów jest piętnaście artystek związanych z Łodzią: Aleksandra Chciuk, Monika Czarska, Aleksandra Gieraga, Justyna Jakóbowska, Barbara Kaczorowska, Alicja Kujawska, Roksana Kularska-Król, Anka Leśniak, Sasa Lubińska, Aurelia Mandziuk, Beata Marcinkowska, Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk, Anna Orlikowska, Marta Ostajewska, Jolanta Wagner.

O Grupie Frakcja

Frakcja  to międzypokoleniowa grupa artystek i teoretyczek sztuki założona w 2016 roku w Łodzi. Grupa działa przy stowarzyszeniu Sztuka i Dokumentacja i zrzesza artystki działające indywidualnie w polu sztuki na pograniczu takich dziedzin jak: sztuka instalacji, performance, video-art, malarstwo, rzeźba czy research as art. Grupa ma charakter demokratyczny, nie posiada liderki, wszystkie decyzje podejmowane są wspólnie poprzez rozmowy i głosowania. Tematy interesujące członkinie grupy to m.in. problematyka feministyczna i działania w dialogu z konkretną przestrzenią (sztuka site-specific).

Do tej pory Frakcja zrealizowała m.in. takie wydarzenia i wystawy jak: Kobiety, które siedzą w Łodzi. Manifest Obecności w galerii Manhattan Transfer (2017), Łącze(ę) na Dworcu Łódź Fabryczna (2018), PLEXUS w Galerii Imaginarium (2019), Dziennik Frakcji w galerii Remedium (2021) oraz Siostry Kafki w Pałacu Bidermanna w Łodzi (2021). Grupa brała też udział w rezydencji artystycznej w CAT w Ustce zwieńczonej wystawą Plaża żeńska / Frakcja na wyjeździe (2021).

Grupę tworzą: Monika Czarska, Alicja Kujawska, Roksana Kularska-Król, Anka Leśniak, Aurelia Mandziuk, Beata Marcinkowska, Marta Ostajewska

Zadanie „Artystka Artystce – archiwum multimedialne” zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
otwartawystawa
OTWartA WYSTAWA 2017 – informacje
scianaszumow
Ściana szumów w 6. dzielnicy (foto)
State od mind – unikalna instalacja ceramiczna w Łodzi (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*