Projekt Artystka Artystce – archiwum multimedialne o sztuce tworzonej przez łodzianki

Grupa Frakcja zainicjowała powstanie archiwum medialnego pt. „Artystka Artystce”, które ma pełnić funkcję platformy do prezentacji dorobku artystycznego oraz wymiany idei czy refleksji nad sztuką kobiet związanych z Łodzią. Założeniem projektu jest tworzenie sieci powiązań, kontaktów i współpracy między artystkami.

Projekt  jest dostępny w sieci pod adresem artystkaartystce.eu, a  znajdujące się tam materiały stanowią początek intersubiektywnego archiwum – opowieści o sztuce, prezentacji prac i dokumentacji działań kobiet. Jest to osiem rozmów przeprowadzonych między artystkami z grupy Frakcja i artystkami związanymi z łódzkim środowiskiem artystycznym, współtworzącymi je zarówno w przeszłości, jak i obecnie.

Artystka Artystce to projekt artystyczno-edukacyjny, który w niekonwencjonalny, ale i bardzo przystępny sposób, przedstawia sylwetki twórczyń oraz ich działalność. Dzięki stronie można obejrzeć osiem wywiadów, które są opowieściami o sztuce. W rozmowach pojawiają się także inne tematy – wśród nich m.in. sztuki, która splata się z codziennością oraz rolami – wykładowczyń, teoretyczek sztuki, aktywistek, matek. Można też podejrzeć warsztat pracy artystek lub dowiedzieć się więcej o ich inspiracjach, metodach pracy, procesie twórczym.

Współautorkami zebranych materiałów jest piętnaście artystek związanych z Łodzią: Aleksandra Chciuk, Monika Czarska, Aleksandra Gieraga, Justyna Jakóbowska, Barbara Kaczorowska, Alicja Kujawska, Roksana Kularska-Król, Anka Leśniak, Sasa Lubińska, Aurelia Mandziuk, Beata Marcinkowska, Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk, Anna Orlikowska, Marta Ostajewska, Jolanta Wagner.

O Grupie Frakcja

Frakcja  to międzypokoleniowa grupa artystek i teoretyczek sztuki założona w 2016 roku w Łodzi. Grupa działa przy stowarzyszeniu Sztuka i Dokumentacja i zrzesza artystki działające indywidualnie w polu sztuki na pograniczu takich dziedzin jak: sztuka instalacji, performance, video-art, malarstwo, rzeźba czy research as art. Grupa ma charakter demokratyczny, nie posiada liderki, wszystkie decyzje podejmowane są wspólnie poprzez rozmowy i głosowania. Tematy interesujące członkinie grupy to m.in. problematyka feministyczna i działania w dialogu z konkretną przestrzenią (sztuka site-specific).

Do tej pory Frakcja zrealizowała m.in. takie wydarzenia i wystawy jak: Kobiety, które siedzą w Łodzi. Manifest Obecności w galerii Manhattan Transfer (2017), Łącze(ę) na Dworcu Łódź Fabryczna (2018), PLEXUS w Galerii Imaginarium (2019), Dziennik Frakcji w galerii Remedium (2021) oraz Siostry Kafki w Pałacu Bidermanna w Łodzi (2021). Grupa brała też udział w rezydencji artystycznej w CAT w Ustce zwieńczonej wystawą Plaża żeńska / Frakcja na wyjeździe (2021).

Grupę tworzą: Monika Czarska, Alicja Kujawska, Roksana Kularska-Król, Anka Leśniak, Aurelia Mandziuk, Beata Marcinkowska, Marta Ostajewska

Zadanie „Artystka Artystce – archiwum multimedialne” zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *