Program 8. Festiwalu Kamera Akcja. Pierwsze informacje

kameraacjaBohaterem pierwszej sekcji programowej podczas Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja będzie jeden z najbardziej utalentowanych kanadyjskich twórców współczesnego kina, który konsekwentnie buduje swój autorski styl. Zdobywa najważniejsze nagrody filmowe i zyskuje uznanie wśród krytyków na całym świecie – szybko znalazł się w gronie najbardziej rozchwytywanych osobowości hollywoodzkiego przemysłu filmowego.

W ramach sekcji zostanie zaprezentowane m.in. niedostępne w polskiej dystrybucji – głośne i kontrowersyjne „Maelström”. Studium psychologiczne młodej kobiety na skraju załamania nerwowego, Villeneuve umieścił w brudnym świecie pełnym krzywdy i cierpienia. Ubrał go jednak w zaskakującą formę artystycznego zamieszania, w którym wirują przeróżne zabiegi jak choćby poszatkowany scenariusz, zaburzona chronologia, zmienny klucz kolorystyczny zdjęć, operowe kompozycje w warstwie muzycznej i żonglerka kliszami gatunkowymi. Film zdobył łącznie 23 nagrody, a wśród największych sukcesów można wymienić chociażby nagrodę FIPRESCI dla najlepszego filmu sekcji Panorama podczas Berlinale.

Ruszył konkurs na krótki metraż

To już kolejna edycja Konkursu Etiud i Animacji, w którym rolę jurorów pełnią krytycy filmowi. „Wysyłając swój film do festiwalowego konkursu młody reżyser zwraca uwagę krytyków filmowych i blogerów na swoją twórczość. To możliwość zderzenia się z opinią tych, którzy recenzują, a często też programują festiwale filmowe” – mówi Przemek Glajzner, organizator festiwalu. Projekty konkursowe oceniane będą pod kątem niekonwencjonalnych przemyśleń, intrygujących rozwiązań formalnych, ciekawych analiz i nowatorskiego podejścia do języka filmu.

Etiudy i animacje do 30 minut – takie filmy można zgłaszać do 4 września 2017 r. na konkurs podczas ósmej edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja (19–22 października 2017 r.). Laureatem Konkursu na Festiwalu Kamera Akcja jest m.in. Kuba Czekaj reżyser obecnego w kinach „Królewicza Olch”.

Karnety na 8.FKA już w sprzedaży!

Trwa sprzedaż karnetów na 8. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja (19–22 października 2017 r.). Karnet daje możliwość uczestniczenia w czterodniowym wydarzeniu, na które składają się projekcje filmowe, spotkania i warsztaty. Jak co roku, nie zabraknie na FKA głośnych pozycji z ostatnich lat, ale i filmowych odkryć. W programie znajdzie się ponad 50 filmów docenionych przez krytyków na najważniejszych festiwalach, m.in. w Cannes, Wenecji i Berlinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy