progthenight6 i 7 listopada w Łódzkim Domu Kultury odbędzie się Prog The Night. Początek koncertów o godz. 19. Bilety kosztują: 25 zł za każdy dzień lub 40 zł za dwudniowy karnet.

WYSTĄPIĄ:

Zespół RETROSPECTIVE to od kilku już lat grupa zaliczana do absolutnej czołówki naszej rodzimej sceny. Zespół z Leszna ma na swym koncie dwa znakomite albumy oraz legendarne demo, które właściwie należy sklasyfikować jako trzeci, pełny album. Muzyka jaką wykonują nie jest łatwo do jednoznacznego sklasyfikowania. Jest w niej właściwie wszystko: od klasycznego progrocka, poprzez elementy post rockowe po brzmienia nieco ostrzejsze a nawet alternatywne. Zespół nie zamyka się i wciąż poszukuje nowych obszarów muzycznych i z całą pewnością po raz kolejny nas zaskoczy.

ART OF ILLUSION to formacja która szturmem wdziera się już nie tylko do czołówki polskiego, ale i europejskiego prog-metalu. Występy u boku wielu uznanych zespołów, takich jak Dream Theater czy Riverside sprawiają, że bydgoska grupa krzepnie w oczach z koncertu na koncert. Nienaganna technika, ciekawe rozwiązania muzyczne oraz umiejętność budowania rozmaitych nastrojów oraz poruszania się po wielu płaszczyznach muzycznych powodują, że koncerty zespołu z Bydgoszczy są niezapomnianymi widowiskami scenicznymi.

TENEBRIS to jeden z najbardziej zasłużonych zespołów dla łódzkiej sceny rockowej i metalowej. Zespół pamięta jeszcze przełom lat 80 i 90 kiedy to stawiał swe pierwsze kroki. Grupa zawsze brzmiała niezwykle oryginalnie przez co dorobiła się statutu kultowej. Tenebris w swej twórczości oscylował wokół wielu fascynacji metalowych (Doom, Death, Trash). Zawsze jednak blisko mu było także do muzyki o posmaku progresywnym, zwłaszcza do fascynacji King Crimson. Temu właśnie dowiódł chociażby na ostatnim albumie zatytułowanym „Alpha Orionis”. W ŁDK-u zespół zagra po kilku miesiącach przerwy, w nieco przemeblowanym składzie.

Zespół ARLON trzy lata temu zadebiutował ciepło przyjętym albumem „On The Edge”. Wiele dobrego mówiło się o muzykach z Przemyśla, którzy dziś chcą udowodnić nam swoją klasę nowym albumem „Mimetic Desires”, z którym to właśnie przyjadą do Łodzi by pochwalić się nim przed publicznością. Muzyka zespołu Arlon to przede wszystkim harmonie i melodie. Udane kompozycje pełne soczystych solówek gitarowych i klawiszowych sprawiają, że nad sceną unosi się aura tak bardzo lubianych w naszym kraju zespołów Marillion, Pendragon czy Camel, choć muzycy z Podkarpacia obiecują, że na nowej płycie nas nieco zaskoczą. Przekonamy się o tym min 6 listopada w łódzkim Domu Kultury.

MAZE OF SOUND bardzo szybko zaskarbili sobie sympatię fanów rocka progresywnego, debiutując w ubiegłym roku albumem „Sunray”. Płyta, ciepło przyjęta przez recenzentów zdobyła kilka wyróżnień (min. Nagrodę im. Roberta RO-RO Roszaka wręczaną co roku na festiwalu w Gniewkowie). To kolejny przedstawiciel grania melodyjnego i harmonijnego, zawierającego min. ducha takich zespołów jak Genesis, The Alan Parsons Project czy nawet nieco starszego Procol Harum. Ważnym elementem ich występów na żywo jest stosowanie elementów tzw. teatru rockowego, w postaci rozmaitych masek, rekwizytów i gry scenicznej frontmana.

ABSTRAKT to jedna z nowych grup na naszej scenie, ale wyróżniająca się stylistycznie. Ich muzyka jest mroczna, duszna i psychodeliczna. Zespół świetnie potrafi budować rozmaite nastroje, czego dowiódł na debiutanckim albumie „Limbosis”. Porównuje się ich do Blindead, Riverside a nawet do Tool, co chyba jest wystarczającą rekomendacją ich muzyki, opartej na licznych zmianach rytmu i melodii, bogatej w ostre gitarowe riffy i ciekawy wokal frontmana Krzysztofa Podsiadło. Wszystko to sprawi, że z pewnością zaciekawią nas swą twórczością także i w Łódzkim Domu Kultury.

PROMISELAND to Warszawiacy, lubujący się w nieco innych klimatach niż reszta zespołów z festiwalowego składu. Formacja bowiem znakomicie czuje się w muzyce, która była bardzo popularna w latach 80-tych gdy na scenach królowali tacy wykonawcy jak: The Cure, Cocteau Twins czy Sugarcubes ze zjawiskową Bjork przy mikrofonie. PromiseLand także mają taką wokalną perełkę, jaką z pewnością jest Elżbieta Błachnia, wykonująca niezwykłym głosem naprawdę ciekawe teksty w języku polskim co nie często się zdarza! Muzyka PromiseLand nie zawiera jakichś wielkich fajerwerków. Czasem lepiej jest zagrać jeden dźwięk niż ich cały wachlarz, by wytworzyć naprawdę niezwykłą, magiczną aurę o czym będziemy się mogli przekonać w sobotni wieczór w ŁDK-u.

KEEP ROCKIN’ to zespół z Włocławka istniejący od 2008 roku. Muzyka charakteryzuje się brzmieniem typowym dla rocka i prog-rocka z elementami metalu. W utworach można usłyszeć zarówno cięższe brzmienia wzbogacone fragmentami nietypowych podziałów rytmicznych, jaki i klimaty czysto balladowe. Ważnym elementem są dwie gitary świetnie prowadzące muzykę i uzupełniające się w idealny sposób. Teksty obdarzonego świetnym głosem Marcina Wojciechowskiego poruszają tematy na ogół związane z człowiekiem, jego dylematami i emocjami. Wszystko to sprawia, że możemy się spodziewać naprawdę ciekawego koncertu.

6 listopada – godz. 19
– Keep Rockin’
– Abstrakt
– Maze Of Sound
– Arlon

7 listopada – godz. 19
– Promiseland
– Tenebris
– Art Of Illusion
– Retrospective

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Andrea_Bocelli
Andrea Bocelli w kwietniu wystąpi w Łodzi
Deriglasoff & Nawrocki w Woolturze
Maciej Balcar w The Rollin’ Barrel

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*