aoia23 października o godz. 19 w AOIA rozpocznie się otwarta próba z publicznością sztuki Próby B.Sheffera. 24 i 25 października zapraszamy na pokazy plenerowe – bilety 35 i 25 zł – w sobotę, 25 zł i 15 zł – w niedzielę. Jest to inauguracja działalności fundacji „teatr/studio/Łódź”. Sztukę wykonują absolwenci i pedagog PWSFTviT Łódź oraz studenci V roku PWST Kraków.

Aktor A
Mam pomysł, nad którym może warto się zastanowić: co by było, gdybyśmy – na próbach grali, a na spektaklach próbowali?
Reżyser
Właśnie to robimy. W teatrze odbywa się spektakl, a my próbujemy.
Te dwie kwestie pochodzące z dramatu Bogusława Schaeffera stanowią najlepszy komentarz do naszego przedstawienia.  Podążając za autorem odwróciliśmy tradycyjny porządek. Zapraszamy publiczność na próbę przedstawienia. Wprowadzamy widza do świata, który  w teatrze najczęściej pozostaje pilnie strzeżoną tajemnicą. Opowiadamy o sztuce teatru odkrywając jej zaskakujące paradoksy. Teatr kojarzy nam się z „grą”, a jednocześnie widzimy z jaką pasją jego twórcy poszukują „prawdy”.  Czym w takim razie jest „prawda” w teatrze? Czy aktor jest prawdziwszy kiedy zwraca się w swoim imieniu do publiczności czy kiedy trzyma się „roli” ? I co dzieje się w chwili, kiedy jego „rola” powstaje w trakcie improwizacji na temat jego prawdy jako aktora stającego wobec widzów na scenie?
Ta logiczna ekwilibrystyka przybiera w naszym przedstawieniu formę teatralnego „cyrku”. Oglądamy w nim popisy żonglerki konwencjami teatralnymi  i warsztatowymi umiejętnościami samych wykonawców. Jednak nie to jest celem przedstawienia.  Próby są przede wszystkim „próbą” wyzwolenia fantazji twórczej z ograniczeń wszelkich konwencji i ustalonych norm.  To  przygoda wyobraźni  „wybudzonej” z codziennej drzemki. Absurdalne skojarzenia, komiczne „grepsy”, improwizatorskie popisy, a obok tego całkiem poważna rozmowa o sztuce i powołaniu artysty to nasze „Próby”.
***
Pierwsze „Próby” rozpoczęły się w 2012 roku w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Na trzecim roku Wydziału Aktorskiego w ramach prowadzonych zajęć postanowiłem z grupą studentów na nowo przyjrzeć się twórczości dramaturgicznej Bogusława Schaeffera. Praca nad „Próbami” miała być praktycznym wprowadzeniem w temat improwizacji aktorskiej ujętej w precyzyjnej strukturze przedstawienia dramatycznego. Chciałem w ten sposób zapoznać studentów z pewną techniką aktorską, która łączy  swobodną improwizację z żelazną dyscypliną wykonawczą. Jednocześnie „próbowałem” sprowokować studentów do odważnego ujawnienia swoich twórczych potencjałów. Po roku pracy powstały dwa warianty obsadowe tego samego przedstawienia. W następnym roku jedna z wersji  „Prób” została włączona do repertuaru Teatru Studyjnego działającego  przy Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi.  Potem nastąpiła roczna przerwa w „Próbach”. Część aktorów podjęła pracę zawodową inni natomiast czekali na sygnał do rozpoczęcia kolejnych „Prób”.  Kiedy powstała Fundacja „teatr/studio/ Łódź” postanowiliśmy kontynuować przerwane „Próby”. Do zespołu dołączyli nowi aktorzy. Tym samym powstał kolejny wariant naszego przedstawienia. Jego premiera zostanie pokazana w trakcie uroczystego otwarcia Fundacji 23 października 2015 roku w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi.
Jacek Orłowski

Spektakl „Próby” B.Sheffera – fundacja „teatr/studio/Łódź”
Reżyseria – Jacek Orłowski
Układ tekstu – Mikołaj Grabowski
Muzyka – Bartosz Szpak
Reżyseria światła – Mateusz Kamiński
Obsada
Reżyser – Wacław Mikłaszewski
Aktorka A – Anna Cichy Fatyga
Aktorka B – Monika Mielnik, Milena Staszuk
Aktor A – Bartosz Szpak
Aktor B – Bartosz Buława (PWST Kraków ), Jakub Kryształ
Bogusław Schaeffer „Próby”

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Photo5555
Lato w Teatrze – warsztaty ruchowo-muzyczne w Teatrze Chorea
studyjny
Maria Stuart w Teatrze Studyjnym
IMG_1779nn
IV Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora MonoFest

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*