Nie jest pewne, w którym roku dokładnie powstała, ani który w prezydentów w niej mieszkał, ale na pewno zaprojektował ją wybitny architekt – Wisław Lisowski. Willa w parku Poniatowskiego właśnie trafiła na przetarg

Stawka wywoławcza w przetargu wynosi 3163 zł miesięcznie. Willę można wydzierżawić na 29 lat. Sam budynek ma prawie 350 mkw. powierzchni użytkowej, ale otaczający to ogród to ponad 5 tys. mkw. zieleni do wykorzystania.

– Ktokolwiek ma fajny pomysł co można by w niej urządzić – może to zrobić. Mnie marzy się tu restauracja z łódzkimi i regionalnymi potrawami, ale równie dobrze może to być budynek oświatowy – może przedszkole, może to być obiekt kulturalny, może ktoś będzie chciał tu organizować wystawy, zrobić dom aukcyjny, wyobraźnia jest mile wskazana – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Willa zbudowana w stylu dworkowym powstała prawdopodobnie między 1922, a 1925 rokiem. Nazywana jest prezydencką, bo mieszkał w niej jeden z wiceprezydentów Łodzi, Wacław Wojewódzki albo Tadeusz Waryński. Który z nich, dokładnie nie wiadomo, ale pewne jest, że rezydencję zaprojektował Wiesław Lisowski, wybitny architekt tworzący w Łodzi.

Lisowski przyjechał do Łodzi 1 kwietnia 1919 roku i przed 10 kolejnych lat był tu architektem miasta. Zaprojektował wiele ważnych i znanych budynków: Łódzki Dom Kultury, siedzibę YMCA, szpital im. Mościckiego, a współcześnie im. Barlickiego, łaźnię przy ul. Wodnej, nieistniejącą już oczyszczalnię ścieków na Lublinku, kilka szkół, a także pieczęć Honorowego Obywatela Łodzi dla Józefa Piłsudskiego.

 

W willi w parku Poniatowskiego po wojnie mieściło się przedszkole, a od 2000 roku Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Niestety nie zachowały się w niej elementy oryginalnego wystroju. Budynek znajduje się pod opieką konserwatorską i wszystkie prace, które będą w nim prowadzone należy uzgodnić z odpowiednimi służbami.

 

Przetarg zostanie rozstrzygnięty 10 września. Informacji o nieruchomości udziela Wydział Dysponowania Mieniem, e-mail:  m.smyczek@uml.lodz.pl, tel.: 42 638 47 98   

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Łodzianie wybrali imię małego myszojelenia
dl
Dom Literatury rozwija infrastrukturę
targi_urody_20170305_1053041676
Targi Urody w Manufakturze (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*