Prezentacja Wrocławia w Łodzi oraz Forum Koalicji Miast dla Kultury

foto_wielka_woda_1W dniach 14-17 lipca Łódź zaprezentuje się we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w ramach projektu Koalicja Miast dla Kultury. Tydzień wcześniej (8 i 9 lipca) Wrocław zagości ze swoją artystyczną propozycją w Łodzi. Łodzianie będą mogli  zobaczyć wystawę dzieł plastycznych grupy Luxus, przeczytać wiersze Tadeusza Różewicza oraz wziąć udział w spektaklu Wielka Woda Teatru Ad Spectatores. Przy okazji wizyty Wrocławia osoby związane z sektorem przemysłów kreatywnych będą mogły dołączyć podczas Forum Koalicji Miast dla Kultury, do think tanku poszukującego nowych, innowacyjnych rozwiązań służących rozwojowi kultury w samorządach lokalnych.

Koalicja Miast dla Kultury to pierwszy w historii Europejskiej Stolicy Kultury projekt integrujący miasta ubiegające się o ten zaszczytny tytuł. Celem projektu realizowanego w ramach ESK Wrocław 2016 jest promocja kultury oraz tożsamości największych polskich miast: Lublina, Szczecina, Poznania, Łodzi, Gdańska, Katowic i Wrocławia. 

Łódź narodziła się dzięki twórczemu ścieraniu się żywiołów różnych narodów, kultur i grup społecznych, jej znakiem firmowym jest eklektyzm: od architektonicznego po społeczny. Dumni z unikalnej tkanki kulturowej naszego miasta, mamy wpisaną w swoją tożsamość otwartość na wszystko, co nowe i awangardowe. Dlatego z ogromnym zadowoleniem przystąpiliśmy do projektu Kolacja Miast dla Kultury w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Inicjatywa stwarza cenne forum prezentacji specyfiki kulturowej polskich miast, wymiany doświadczeń oraz dzielenia się najlepszymi praktykami w zakresie zarządzania kulturą – mówi Wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

W ramach Koalicji Miast dla Kultury od maja do września 2016 każde z miast koalicyjnych prezentuje we Wrocławiu artystyczny genius loci swojego miasta. Od 14 do 17 lipca 2016 roku w Browarze Mieszczańskim, postindustrialnej przestrzeni Wrocławia, będzie można zobaczyć różnorodne, ukryte w fabrycznych zakamarkach, alternatywne wydarzenia artystyczne i edukacyjne pod wspólnym hasłem Łódź. Tkana odnowa. Działania przygotowane na prezentację Łodzi będą obejmowały ponad 30 wydarzeń z dziedziny teatru, sztuk wizualnych, przemysłów kreatywnych, video-artu, filmu, muzyki, performance, fotografii, animacji, które niczym nitki tkaniny splotą się w L.Story – finałowy koncert z wideokomiksem, przedstawiający marzenia i wyobrażenia łodzian o swoim mieście. Szczegółowy program prezentacji na stronie: koalicjamiast.wroclaw2016.pl/lodz/

Elementem projektu są także odwiedziny Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we wszystkich miastach koalicyjnych. Wybrany widok Wrocławia, który będzie można zobaczyć w Łodzi składa się z prezentacji dzieł plastycznych grupy Luxus. Grupa powstała w okresie „karnawału Solidarności”. Sztuka zaangażowana w sposób prawdziwy – nakłaniająca do zastanawiania się, jak zrozumieć otoczenie i jednocześnie zmuszająca do refleksji, jak nasze postrzeganie ulega deformacji przez wpadanie w stereotypy i kalki myślowe, pozbawiając nas własnego osądu. Kolejna część to wiersze Tadeusza Różewicza. Pochodzą z ostatniego okresu jego twórczości. Wybrane wiersze są pełne empatii i wyrozumiałości dla nas — współczesnych. Wystawy będzie można oglądać w Fabryce Sztuki (Tymienieckiego 3) od 4 do 13 lipca w godzinach 9.00-20.00. 9 lipca o godz. 22.00 w Off Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) łodzianie będą mogli zobaczyć spektakl Wielka Woda Teatru Ad Spectatores. To przygotowana przez młodych ludzi opowieść o powodzi we Wrocławiu w lipcu 1997 roku. Walka z kataklizmem, który nawiedził miasto to symboliczne zakończenie procesu oswajania się i adaptacji do nowego miejsca, do którego przybyli ich rodzice. Wtedy, w lipcu wrocławianie bronili przed Wielką Wodą miasta – swojego miejsca na ziemi i swojego dorobku.
 
W ramach projektu odbędzie się także organizowane przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi oraz Teatr Pinokio w Łodzi – Forum Koalicji Miast dla Kultury. Spotkanie warsztatowe będzie miało miejsce 8 lipca w godzinach 10.00-15.00 w Fabryce Sztuki w Łodzi (ul. Tymienieckiego 3). To okazja dla osób związanych z sektorem kreatywnym w Łodzi i województwie łódzkim (m.in.: dyrektorów i pracowników instytucji kultury i organizacji pozarządowych, pracowników wydziałów i departamentów związanych z kulturą, promocją i edukacją Urzędu Miasta Łodzi oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, twórców niezależnych, odbiorców kultury) do dołączenia do think tanku, poszukującego nowych, innowacyjnych rozwiązań służących rozwojowi kultury w samorządach lokalnych.

Forum rozpocznie wykład pt. „Preferencje i potrzeby kulturalne mieszkańców Łodzi – przegląd badań” autorstwa Izabeli Franckiewicz-Olczak z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Biura Badań Społecznych Question Mark. Podczas warsztatów w formule design thinking uczestnicy będą zastanawiać się nad takimi zagadnieniami, jak: nowe formy mierzenia kultury oraz funkcjonowania w miastach, aspekty formalno-prawne prowadzenia działalności kulturalnej czy programowanie kultury w sposób, odpowiadający potrzebom mieszkańców. Moderatorką spotkania będzie Agata Etmanowicz z Fundacji Impact oraz Fabryki Sztuki w Łodzi

Koalicja Miast dla Kultury to także zamówiony na Uniwersytecie Jagiellońskim projekt badawczy pt. „Efekt ESK”. Jego celem jest analiza długofalowych ekonomicznych i społeczno-kulturowych skutków, jakie potencjalnie zostały wywołane procesem starań o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w całej Polsce. 28-29 października 2016 roku we Wrocławiu odbędzie się II Forum Koalicji Miast dla Kultury, na którym zostaną zaprezentowane rekomendacje ze wszystkich miast koalicyjnych oraz wyniki badań Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Projekt Koalicja Miast dla Kultury jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wrocław 2016 – Europejska Stolica Kultury.

Współorganizatorzy Forum Koalicji Miast dla Kultury: Narodowe Forum Muzyki, Biuro Festiwalowe Impart, Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi, Teatr Pinokio w Łodzi, Fabryka Sztuki w Łodzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *