Premiery teatralne – wrzesień 2021

Mary Page Marlo, Chciałem być, Paradiso, Król bawełny, Powrót Odysa, Listy na (nie)wyczerpanym papierze, Ludowa historia Polski oraz Pretty Woman. Plus Festiwal Łódź Czterech Kultur. To nas czeka we wrześniu.

4 i 5 października czeka nas premiera Teatru Studyjnego. Mary Page Marlo to fascynujący w swojej zagadkowości portret kobiety, a równocześnie współczesny moralitet, którego karty rozrzucone są na przestrzeni blisko siedemdziesięciu lat. Autor odsłania je w sposób niechronologiczny, odnosząc się do różnych okresów życia tytułowej bohaterki, przez co sztuka działa jak mechanizm pamięci. Stopniowo przywoływane, pozornie niepowiązane ze sobą zdarzenia, z czasem układają się jednak w znaczącą całość. Patrzymy na nie podobnie jak Mary Page, która przypominając je sobie, usiłuje zrozumieć sens własnego życia. W zamiarze autora tytułową postać gra kilka aktorek, a każda z nich prezentuje nie tylko inny etap życia, ale także dystans do samego siebie z przeszłości. Tak jakby ludzka tożsamość budowana była przez wiele, nie zawsze podobnych do siebie osobowości, zwykle jednak noszących to samo imię.

11 października Teatr Powszechny zaprasza na sztukę inspirowaną postacią Krzysztofa Krawczyka pt. Chciałem być. To komedia, która prezentuje subiektywne spojrzenie reżysera na fenomen Krawczyka jako artysty i człowieka. „Inspirujemy się postacią Krzysztofa Krawczyka, aby dotknąć paradoksu bycia gwiazdą. Gwiazdy show-biznesu funkcjonują jako zmitologizowane figury oderwane od rzeczywistości. Sukces i popularność pozbawiają ich ludzkich cech, choć na co dzień to normalni ludzie z krwi i kości – z takimi samymi problemami jak każdy. Najbardziej interesuje mnie właśnie to pękniecie pomiędzy scenicznym wizerunkiem a tak zwanym normalnym życiem” – zapowiada reżyser i autor sztuki Michał Siegoczyński. „Życiorys Krzysztofa Krawczyka to historia wzlotów i upadków, wielkiej popularności w Polsce, a jednocześnie pewnego niedosytu związanego z tournée po Stanach Zjednoczonych. Krzysztof Krawczyk był fenomenem, twórcą, którego nie da się zaszufladkować. W Polsce znany jest nie tylko jako autor największych hitów, ale jednocześnie jako artysta, którym zafascynowani byli Andrzej Smolik czy Goran Bregović. Prywatna historia Krawczyka to z kolei sekwencja różnych rozczarowań i dramatów, które nie pasują do wizerunku ikony polskiej popkultury. To też zupełny odwrót od religii, który w późniejszym czasie przerodził się w głęboką wiarę w Boga, odgrywającą w jego życiu tak ważną rolę” – dodaje reżyser.

11 i 12 września w Fuzji premiera Teatr Arlekin w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur pt. Król bawełny. Przemysłowiec i fabrykant pochodzący z Nadrenii wywarł duży wpływ na miasto w czasie, w którym żył. Efekty jego życia są widoczne do dziś i każdy może je obejrzeć, zwiedzić, sfotografować. Sztuka „Król Bawełny” nie jest próbą odpowiedzi na żadne z powyższych pytań. To próba zobaczenia w Scheiblerze człowieka, posłuchania go i zrozumienia. To karkołomna i dość zaskakująca próba wejścia do jego głowy, pod sklepienie czaszki, do mózgu, do myśli, uczuć, emocji. Do wszystkiego, co determinuje życie jednostki. Nawet takiej, a może szczególnie takiej, jaką był Karol Scheibler.

14 i 15 września w Teatrze Logos zobaczymy premierowo Paradiso na podstawie Boskiej Komedii Dantego Alighieri w reżyserii Ewy Wycichowskiej.

15 i 16 września w Teatrze Pinokio zobaczymy premierę w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Powrót Odysa w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego to spektakl, który w znaczący sposób wprowadza ponad stuletni dramat Wyspiańskiego w otaczającą nas rzeczywistość. Sam tekst to kopalnia ciągle aktualnych motywów władzy i buntu, które reżyser przenosi na scenę w oparciu o dzisiejszą sytuację społeczno-polityczną.

17 września w Teatrze im. Stefana Jaracza zobaczymy Listy na (nie)wyczerpanym papierze. W listach i piosenkach Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory kolejne pokolenia zakochanych odnajdują swoje historie – jakby te słowa były pisane dla nich i o nich. Z zapisu burzliwej relacji poetów wyłania się uniwersalna opowieść o miłości – zjawiskowo pięknej i niezwykle trudnej, pełnej tęsknot, zawodów i rozczarowań, ale także wielkiej czułości i poczucia humoru. Takie historie jak ta są niewyczerpane i będą się powtarzały do końca świata. W spektaklu usłyszymy niezapomniane piosenki Osieckiej i Przybory w zaskakujących aranżacjach.

17 i 18 września w Teatrze Nowym kolejna premiera w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultury – Ludowa historia Polski. Historia Polski jaką znamy nie jest historią wszystkich. Historia Polski jaką znamy jest historią elit. Każdy zasługuje na należne mu miejsce w zapisie przeszłości, tak jak każdy zasługuje na swoje miejsce w przyszłości, która dopiero nadejdzie. Idąc za ideą Leszczyńskiego proponujemy krytyczne spojrzenie na historię polski jako historię wielkiego folwarku zbudowanego na wyzysku, dla korzyści tych najbardziej uprzywilejowanych, od handlu niewolnikami w państwie Mieszka I począwszy, na bezwzględnej transformacji ustrojowej 1989 roku kończąc. To, co sądzimy o historii ziem na których przyszło nam żyć wymaga radykalnej, krytycznej rewizji. Nie zaprojektujemy przyszłości nie uporawszy się wcześniej z bolesną, pełną sprzeczności przeszłością.

25 września w Teatrze Muzycznym długo oczekiwana premiera Pretty Woman. To ponadczasowa historia miłosna, którą znają wszyscy dzięki kinowemu przebojowi z Julią Roberts i Richardem Gere. Musical na jego kanwie powstał zaledwie dwa lata temu, kompozytorem jest Bryan Adams.

Nie zabraknie spektakli przyjezdnych – 12 i 13 września Debil w Fabryce Sztuki, 19 września Przygoda z ogrodnikiem w Teatrze Muzyczny, a 20 września Kobieta idealna w Artkombinacie Scena Monopolis.

WRZEŚNIOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

Premiery teatralne we wrześniu
4 wrześniaMary Page Marlo (w Teatrze Studyjnym)
11 wrześniaChciałem być (w Teatrze Powszechnym)
11-12 wrześniaKról Bawełny (w Fuzji)
14 i 15 wrześniaParadiso (w Teatrze Logos)
15 i 16 wrześniaPowrót Odysa (w Teatrze Pinokio)
17 wrześniaListy na (nie)wyczerpanym papierze (w Teatrze Jaracza)
17 i 18 wrześniaLudowa Historia Polski (w Teatrze Nowym)
25 wrześniaPretty Woman (w Teatrze Muzycznym)
Wydarzenia teatralne we wrześniu
10-18 wrześniaFestiwal Łódź Czterech Kultur

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *