Inferno, Kto odkrył Amerykę?, Duchy Teatru, Ada i Kosmitek, Hotelik Démodé, Janek, król przeprowadzek, Lo Speziale, Prosimy nie wyrywać foteli. Chociaż we wrześniu teatry w ograniczony sposób wznawiają działalność, to jednak czeka nas kilka premier. Odbędzie się również Festiwal Łódź Czterech Kultur.

4 września Teatr Logo zaprasza na premierę Inferna na podstawie Boskiej Komedii Dantego Alighieri. Piekło — Inferno to, idąc za łacińską etymologią, „to, co znajduje się najniżej”, swoiste podziemie, w którym wieczna kara nie zna drogi ku nadziei. Podobnie jak w Czyśćcu twórcy spektaklu skupiają się na takim wyborze idei i wątków, który uniwersalizuje i uwspółcześnia myśl Dantego. Głównym protagonistom spektaklu towarzyszą postaci, będące syntezą istot napotkanych w kolejnych kręgach, wyposażone bardziej w „piekielne cierpienie” niż konkretne biografie.

5 września, w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur, w Teatrze Arlekin im. Henryka Ryla zobaczymy premierę Miejskiego Ziółka. Miejska flora: mchy, trawy, chwasty, kwiaty, krzewy i drzewa. Natura walczy o każdą niezagospodarowaną przez człowieka przestrzeń, wpisuje się w architekturę miasta i zmienia jego krajobraz. Co by było, gdyby pewnego dnia człowiek stracił kontrolę, a przyroda przejęła utraconą władzę nad betonową metropolią? Choć rośliny towarzyszą nam przez całe życie, czasem zapominamy o ich istnieniu. Tak powszechne – stają się niewidoczne. Dopiero ich brak zmusza do refleksji.

Dzień później w Fabryce Sztuki, w ramach Ł4K, zobaczymy premierę Nie ma. Wyprodukowany przez Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie spektakl, którego premiera na internetowej platformie została zaplanowana na sierpień tego roku dla upamiętnienia 70. rocznicy powstania teatru, jest dla Festiwalu punktem wyjścia do eksploracji nagrodzonej Nagrodą Literacką Nike książki Mariusza Szczygła w kolejnych przestrzeniach. Wychodząc z Internetu, wchodzimy w przestrzeń Miasta. Sprawdzamy, w jaki sposób świat braku, świat „nie ma” przenosi się z sieci na powracające do życia i pracy ulice; jak kultura, która „zeszła do online’u”, znów namawia widza na osobiste spotkanie; jakie bariery i lęki stoją między performensem a uczestnikiem widowiska; jak uzewnętrznia się jego „nie ma”.

18 września premiera w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka – Kto odkrył Amerykę? Chrisa Spilioti w reżyserii Macieja Wojtyszki. Sztuka przedstawia losy Kasi i Lizy od ich ósmego do osiemdziesiątego ósmego roku życia. Kuzynki i przyjaciółki mają nawet wspólną miłość. Żoną Stefana zostaje Kasia, by po latach dowiedzieć się, że Liza cały ten czas była kochanką jej męża. Kasia – wychowująca dziecko „kura domowa”, zahukana przez matkę, która nigdy w nią nie wierzyła i skrupulatnie ją kontrolowała – wychodzi jednak z opresji obronną ręką. Zostawia męża i uczy się życia od nowa. Tymczasem przebojowa Liza, znakomicie ustawiona zawodowo, wychowana w atmosferze zaufania, podziwu i aprobaty, rzuca Stefana w poczuciu druzgocącej klęski, traci zapał do pracy, wdaje się w nowy nieudany związek. Ostatnia odsłona sztuki przedstawia Kasię i Lizę w domu spokojnej starości, gdzie w ramach ćwiczeń dla szarych komórek, Kasia, o dziwo, bezbłędnie odpowiada na pytanie: „Kto odkrył Amerykę?”.

18 września w Teatrze Pinokio odbędzie się koncert Duchy Teatru. Projekt skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych życiem teatralnym. Dzięki materiałom edukacyjnym (e–book, słownik pojęć użytych w piosenkach) dzieci i młodzież poznają niepopularne profesje i barwne biografie ludzi z krwi i kości. Natomiast dorośli z pewnością docenią album za jego walor rozrywkowy, autorskie pomysły muzyczno-tekstowe i jedno z założeń będące filarem projektu: odkrycie nieznanych losów tych, którzy poświęcili się swojej pasji. „Duch teatru i sceny nie zniknie”, a jego ulotny czar rzucimy na widzów jeszcze raz i jeszcze raz i jeszcze…

19 września Baśniowa Kawiarenka zaprasza na sztukę Ada i Kosmitek. Przedstawienie to historia niezwykłej przyjaźni samotnej dziewczynki Ady z mądrym przybyszem z innej planety – Kosmitkiem. Ada mieszka z ukochanym dziadkiem i bratem, bo rodzice chwilowo przebywają za granicą. Dziewczynka czuje się samotna i trochę zagubiona, nie ma koleżanek, a jej starszy brat ma swoje towarzystwo. Ada jest wesoła, ciekawa świata i bardzo odważna. Pewnego dnia ląduje pod jej oknem Kosmitek – niezwykły miś, którego pojazd kosmiczny ma awarię. Ada pomaga wystraszonemu Kosmitkowi. Nie tylko uczy go życia „na Ziemi”, ale także pomaga mu powrócić do domu. Jest bardzo opiekuńcza i nie boi się obcego przybysza.

Teatr Muzyczny w Łodzi w nadchodzącym miesiącu zaprasza na dwie premiery. 19 września zobaczymy Hotelik Démodé autorstwa Stowarzyszenia Grupa Teatralna Nota Bene. W pewnym hotelu po zamknięciu drzwi pędzący świat przestaje istnieć, a goście, uwielbiający wszystko, co jest passé, przenoszą się w czas między pierwszą a drugą wojną światową. Dobrze się bawią, śpiewają stare piosenki i beztrosko paplają, obowiązkowo wtrącając modne kiedyś francuskie bon moty. Niespodziewanie w ten niedzisiejszy świat wkracza najzupełniej dzisiejszy,  przybyły bez zaproszenia Żurnalista, który za nic ma przyjętą konwencję. Na dodatek szybko okazuje zainteresowanie panną Zuzanną – zbuntowanym podlotkiem. Tego już hotelowym gościom za dużo.

23 września w Powszechnym zobaczymy przedstawienie Janek, król przeprowadzek. To metafora walki z przeciwnościami losu – lękiem, brakiem bezpieczeństwa. Sztuka jest uniwersalna, dotyczy rozpadu relacji. Obnaża między innymi samotność dziecka, na które rodzic przerzuca zbyt dużą odpowiedzialność, nadużywając zaufania i bezwarunkowej miłości. W sztuce Craiga mamy do czynienia z różnymi formami osamotnienia, które bohaterowie próbują bezskutecznie zagłuszyć i zdusić, na przykład kupując kolejne rzeczy – oferując substytuty miłości. Niezależnie od tego zawsze rodzą się pytania: jak samotnie mierzyć się ze światem, który nas przytłacza? Jak podjąć wyzwanie? Jak znaleźć w sobie siłę?

Także 23 września w Teatrze Wielkim premiera Lo Speziale. Typowy plac w Wenecji, na nim apteka. Stary aptekarz Sempronio postanowił poślubić swoją młodą, atrakcyjną uczennicę Grillettę. Ona jednak nie zamierza odrzucać usilnych starań także dwóch innych zalotników: biednego Mengone, który pracuje dla aptekarza tylko po to, aby być blisko ukochanej oraz bogatego i przedsiębiorczego dandysa –  Velpina. Zgodnie z istotą gatunku  opery buffa znajdziemy w Lo Speziale i finezyjną intrygę, i drobne kłamstewka, ale  też  szczęśliwe zakończenie. Mengone   zdobędzie Grillettę…  A ujmując rzecz dokładniej: to Grilletta  wybierze tego, którego sama zechce – Mengone’a.

26 września druga premiera w Teatrze Muzycznym – Prosimy nie wyrywać foteli. W programie inscenizowanego koncertu znalazły się przeboje, które doprowadzały do zbiorowej histerii słuchaczy na całym świecie, a z ich wykonawców – Beatlesów, Elvisa, zespołu Queen – uczyniły nieśmiertelnych.

Teatr Szwalnia zaprasza na dwa cykle: Szwalnia dla Głuchych oraz Szwalnia Wspólna. Wspólnym mianownikiem wszystkich propozycji Szwalni Wspólnej będzie realizacja idei teatru partycypacji kierunkującego nasze myślenie na poszukiwanie rozwiązań i możliwych sposobów pracy na rzecz dobra wspólnego, stając się swoistym katalogiem dobrych myśli, których tak bardzo potrzebujemy w dzisiejszym czasie, naznaczonym lękiem, niepewnością i niezrozumieniem otaczającego nas świata. Wrzesień to głównie propozycje dla młodszych widzów oraz młodzieży. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Teatr Nowy kontynuuje online’owe cykle Teatralny Wehikuł Czasu oraz Teatralna (wy)Bawialnia. Artkombinat Scena Monopolis zaprasza 20 września na sztukę Jordan.

 

WRZEŚNIOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

PREMIERY
4 września Inferno (w Teatrze Logos)
5 września Miejskie Ziółka (w Teatrze Arlekin im. Henryka Ryla)
6 września Nie m (w Fabryce Sztuki)
18 września Kto odkrył Amerykę? (w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka)
18 września Duchy Teatru (w Teatrze Pinokio)
19 września Ada i Kosmitek (w Baśniowej Kawiarence)
19 września Hotelik Démodé (w Teatrze Muzycznym)
23 września Janek, król przeprowadzek (w Teatrze Powszechnym)
23 września Lo Speziale (w Teatrze Wielkim)
26 września Prosimy nie wyrywać foteli (w Teatrze Muzycznym)
WYDARZENIA
3-6 września Festiwal Łódź Czterech Kultur
wrzesień Szwalnia Wspólna oraz Szwalnia dla Głuchych
 

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
CIEN_web_rgb
Cień w Teatrze Jaracza
Bal u Naczelnika w Teatrze Wielkim
fabrykamucholapek
Fabryka muchołapek w Teatrze Nowym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*