Czyściec, Ustawienia ze świętym, czyli rozmowy obrazami, Madaleine, DzzZa/przyszłość boli tylko raz, Zapisani, Antygona, Róża Jerychońska, Freuda teoria snów, Wykapany zięć, Rutka, Pierwszy raz, Wreszcie martwy. Wreszcie brakuje powietrza.

1 września w Teatrze Logos premiera Czyśćca na podstawie Boskiej Komedii Dantego Alighieri w przekładzie Edwarda Porębowicza.

7 września Teatr Jaracza zaprasza na pierwszą premierę Festiwalu Łódź Czterech Kultury – Ustawienia ze świętym, czyli rozmowy obrazami. Będzie to opowieść o osobach, żyjących w różnych epokach historycznych i obyczajowych, pod różnymi szerokościami geograficznymi, których wyjątkowość była wynikiem specyfiki epoki i okoliczności, w jakich przyszło im żyć. Legenda zderzona zostanie z prozą życia, chwalebne bohaterstwo z ludzką marnością, a historyczności z dzisiejszą perspektywy.

Dzień później kolejna premiera Ł4K i znów na deskach Jaracza – Madaleine. To będzie niezwykle osobista muzyczna podróż, zaproszenie do przepełnionego emocjami świata kobiety, opowieści o tym kim jest tu i teraz. Magdalena Kumorek nie zdradza, jakie postaci zaprosi na scenę i jakich tematów dotknie. Chce, żeby niezwykły kolaż autorskich utworów: z jej tekstami i kompozycjami, był dla publiczności zupełnym zaskoczeniem. W budowaniu programu artystka odwołuje się do przebogatej kolekcji doświadczeń własnych i zawodowych, bo jak podkreśla wszystkie emocje – te Magdy Kumorek i te Lady Makbet pozostawiły w niej swój ślad.

11 września w Art_Inkubatorze kolejna premiera w ramach Ł4K. DzzZa/przyszłość boli tylko raz. Grupa dziecięcych bohaterów spróbuje wziąć sprawy w swoje ręce. Dziewczynka z zapałkami, syn bogacza i chłopiec z pakistańskiej fabryki dywanów we wspólnej misji, mimo dzielących ich różnic, wynikających z rasy, wyznania, urodzenia, sytuacji ekonomicznej. Czy uda im się rozpoznać zagrożenia i zapobiec im?

14 września, w ramach Ł4K, w Teatrze Arlekin zobaczymy sztukę Zapisani. Według żydowskiej tradycji kobiety nie miały obowiązku codziennej modlitwy, nie studiowały Świętych Pism, często nie znały hebrajskiego. Stąd narodził się gatunek modlitw kobiecych, w języku jidysz, nazywanych Tchines, które towarzyszyły zapalaniu świec szabasowych, pieczeniu chały, rytualnej kąpieli w mykwie lub związane były z cyklem biologicznym kobiety.

20 września Teatr Mały obchodzić będzie dziesięć lat. Z tej okazji odbędzie się premiera Antygony. Czy uwierzyć w tę prostą prawdę jest łatwo? Spójrzmy w górę jasnego dnia stojąc między zboczem a morzem bijącym falami o skały i ogarnijmy myślą przestrzeń czasu. Bez mała 2500 lat minie w XXI wieku od opisania przez greckiego dramaturga SOFOKLESA tragicznej historii Antygony. Jak wiele razy twórcy teatru sięgali po ten tekst wystawiając ku przestrodze potomnym. Trudno by zliczyć. Teoretycy literatury czy znawcy teatru głowili się po wielokroć nad wymową tego dzieła. Skoro ja, tu i teraz zmuszam się do analizy treści to po to by uwypuklić słowo „szacunek”. Coraz bardziej brakuje go między ludźmi. Mijamy się na co dzień obojętnie, potrącamy jeden drugiego, rzucamy nienawistnie wzrok z pogardą, a nawet obojętnością i zapominamy o istocie człowieczeństwa. O tej prostej maksymie zawartej w podtytule powyżej.

20 września kolejna w tym miesiąca premiera w Jaraczu, Róża Jerychońska. To dramat oparty na prawdziwej historii Oleny Popik, dwudziestojednoletniej prostytutki z Ukrainy, która przez lata była wykorzystywana przez handlarzy żywym towarem, by umrzeć w Mostarze, w wyniku spustoszeń, jakiego dokonały w jej organizmie choroby weneryczne.

21 września ŁDK zaprasza na premierę sztuki Freuda teoria snów zrealizowaną przez Teatr I.N.N.I. Para amatorów manipulując koncepcjami Freuda, wykorzystuje je do rozegrania własnych celów – popędów miłosnych czy awansu zawodowego.

21 września w Teatrze Powszechnym zobaczymy Wykapanego zięcia. Tekst został nagrodzony w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu na napisanie współczesnej polskiej komedii „Komediopisanie” organizowanego przez Teatr Powszechny w Łodzi.

27 września w Arlekinie kolejna premiera – Rutka. Bohaterką jest współczesna dziewczynka, dziesięcioletnia Zosia, mieszkająca na łódzkich Bałutach. Dziecko spędza wakacje w domu pod opieką ekscentrycznej ciotki Róży i zaczyna poznawać miasto z innej perspektywy, dzięki dziwnej przyjaźni z nową koleżanką, Rutką. Nowa towarzyszka zabaw jest wysłanniczką ze świata, który już nie istnieje – dzięki niej bohaterka a wraz z nią widzowie spektaklu, przeżyją emocjonalną podróż w przeszłość.

27 września pierwsza w tym sezonie premiera Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Pierwszy raz to damsko-męskie relacje, deszczowy wieczór, wino, muzyka i romantyczna noc. Nowocześni bohaterowie (Ona i On) wielokrotnie spotykają się w tej samej scenerii. Próbują do doskonałości doprowadzić wstępne okoliczności poprzedzające ich „pierwszy raz”, który ma się odbyć według ustalonego scenariusza. Seksualność, brak miłości i brak dojrzałości to tematyka tej tragikomicznej opowieści, poruszającej rzeczy ważne, a nawet intymne, w sposób bezpośredni, ale i subtelny.

28 września czwarta premiera Jaracza – Wreszcie martwy. Wreszcie brakuje powietrza. Większościowo teatr jako moralny dom wariatów nie jest przecież niczym innym niż zaśmierdzieloną salą balową w wiejskiej gospodzie, ozdobionej licznymi trofeami bezsensowności w sztucznych opakowaniach śmierci. Jedną ścianę nawiedziło jelenie poroże Berta Brechta i rogi jego uniwersalistycznych wasali. Na drugiej ścianie, niczym z domu starców, dynda kilku absurdystów i kilku wrażliwców postawionych w stan oskarżenia. Z sufitu zwieszają się czarno-złoci klasycy na swoich zżartych przez mole sznurach…

15 września Teatr Powszechny zaprasza na kolejną premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących. 21 września odbędzie się oficjalna „premiera” nowego AOIA. Na scenie pojawi się Teatr Ósmego Dnia i jego I rozstawili namiot wśród nas.

7 września w Teatrze Muzycznym zobaczymy Wykrywacz Kłamstw, a 29 września 18:30 Klimakterium… i już. 28 września Łódzki Dom Kultury zaprasza na spektakl Przychodzi baba do lekarza. Także w ŁDK 30 września zobaczymy Wieczór inauguracji Teatru TADAM.

1 września zakończy się Festiwal Retroperspektywy, a 4 września Letnia Scena, podczas której wystąpi Bronisław Wrocławski. Także 1 września, spektaklem Czemu Marta jest uparta, pożegnamy Bąsniowy Pasaż Róży. Od 6 do 14 września odbywać się będzie Festiwal Łódź Czterech Kultur (więcej informacji tutaj).

WRZEŚNIOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

PREMIERY
1 września Czyściec (w Teatrze Logos)
7 września Ustawienia ze świętym, czyli rozmowy obrazami (w Teatrze Jaracza)
8 września Madaleine (w Teatrze Jaracza)
11 września DzzZa/przyszłość boli tylko raz (w Art_Inkubatorze)
14 września Zapisani (w Teatrze Arlekin im. Henryka Ryla)
20 września Antygona (w Teatrze Małym)
20 września Róża Jerychońska (w Teatrze Jaracza)
21 września Freuda teoria snów (w Łódzkim Domu Kultury)
21 września Wykapany zięć (w Teatrze Powszechnym)
27 września Rutka (w Teatrze Arlekin im. Henryka Ryla)
27 września Pierwszy raz (w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka)
28 września Wreszcie martwy. Wreszcie brakuje powietrza (w Teatrze Jaracza)
WYDARZENIA
do 1 września Festiwal Retroperspektywy 2019
do 4 września Letnia Scena 2019
6-14 września Festiwal Łódź Czterech Kultur 2019
 
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Spożywczy Bigiel – słuchowisko dla dzieci
maszkaron
Konkurs na Maszkarona!
Kolejny Impro Bang w Monopolis

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*