Premiery teatralne – wrzesień 2017

wyrzutekCurko moja ogłoś to, Złota rybka, Is it Pamela – Inkarnacje, Antygona w Nowym Jorku, Przygody Pędrka Wyrzutka, Pan Tadeusz plus Festiwal Łódź Czterech Kultur, Łódź Miastem Kobiet, Festiwal AnimArt i Festiwal Perspektywy 2017. To nas czeka we wrześniu.

2 i 3 września w Teatrze Zamiast zobaczymy  Curko moja ogłoś to – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk – monodram Magdaleny Drab. Spotkanie podczas wernisażu wystawy malarki naiwnej Marii Wnęk staje się przyczynkiem do rozważań na temat relacji społecznych i postrzegania osób z marginesu. Aktorka przyjmuje rolę muzyka, który przy gramofonie poruszającym wielobarwny teatr cieni, odgrywa szum galerii, rozmowy oglądających oraz kolejne obrazy autorki. Dzieła plastyczne zostają przełożone na utwory muzyczne, a Maria Wnęk przemawia ze swoich rewersów w niegramatycznych, dziecinnych monologach pisanych z potrzeby, z chęci podzielenia się bólem czy przeżyciem religijnym. Spektakl stara się zmierzyć z problemem autentyzmu emocji i formalizacji relacji społecznych. Czy ludzie przystający do powszechnie ustalonych norm mają dla swoich jurodiwych współczucie i rzeczywiste pragnienie spotkania czy tylko pogardę pomieszaną z ciekawością? Muzyczna wyprawa w świat sztuki, szaleństwa i skostniałych przekonań – czyich?

10 września, w ramach tegorocznego Festiwalu Łódź Czterech Kultur, w Teatrze Arlekin zobaczymy premierowo Złotą rybkę. To kameralna sztuka oparta na oryginalnym tekście Aleksandra Puszkina, w poetyckim tłumaczeniu Juliana Tuwima. Spektakl pokazuje, jak bardzo może zmienić się człowiek, kiedy staje w obliczu pokusy władzy i bogactwa. Ile można stracić, co zyskać? Jak dokonywać odpowiednich wyborów?.

Także 10 września w ramach FŁ4K na deskach Teatru Nowego zostanie wystawiony Is it Pamela – Inkarnacje. Kim jest Pamela? Pamela jest zmiennokształtną istotą wyrastającą z legend o współczesnych kaznodziejach. Pamela jest odpowiedzią na potrzebę duchowości korporacyjnych mindroomów i łaknienie zawieszenia akceleracji turbokapitalizmu. W Is it Pamela?/Inkarnacje Marta Ziółek wraz z grupą tancerzy i performerów tworzy nowe rytuały rebelii, powołuje do życia niecodzienną przestrzeń fizycznych przeobrażeń ciał i ich wizerunków – możliwych inkarnacji Pameli. W świecie Pameli „dół materialno-cieelesny“ oraz karnawałowy powrót do ekscentryczności i chuligaństwa staje się podstawą opowieści o nowej kosmogonii.

Trzy dni później kolejna premiera w Nowym w ramach 4 Kultur – Antygona w Nowym Jorku. Samotni, zagubieni, odarci z godności życiowi rozbitkowie w obliczu hipokryzji współczesnego świata – bohaterowie „Antygony w Nowym Jorku” powracają, aby pomóc nam przyjrzeć się dzisiejszej Europie. Reżyseruje Andrzej Szczytko.

16 września w Teatrze Pinokio premiera sztuki Stefana Themersona Przygody Pędrka Wyrzutka. Czy to pies, czy to człowiek? Czy to ryba, czy to ptak? Pędrek Wyrzutek – dziwadło, mieszaniec, inny. Choć ma wiele cech wspólnych z innymi stworzeniami, zostaje odrzucony ze względu na to, co go od nich odróżnia. Podejrzewając, że to z nim może być coś nie tak, Pędrek wyrusza na poszukiwanie swojej tożsamości. Przy okazji tej wędrówki uczy się odważnego, niezależnego myślenia i zaczyna rozumieć, że sposobów widzenia i odczuwania świata jest bardzo wiele.

29 września w Teatrze Małym premiera klasyki – Pana Tadeusza. Wielobarwność i wnikliwe spisanie poetyckim słowem, tej prawie każdemu znanej historii w rytmie trzynastozgłoskowego wiersza przez Wielkiego Wieszcza Adama Mickiewicza, upoważnia do jak najczęstszego sięgania po to dzieło. „Pan Tadeusz czyli Ostatni zajazd na Litwie” to utwór skrzący się feerią barwnych postaci, arcyciekawą intrygą i artyzmem polskiego języka. To mistrzowska kompozycja literackiego uniesienia powstałego pod wpływem natchnienia, potrzeby chwili i emigracyjnej tęsknoty za ojczyzną. Ten spektakl jest impresją na zadany temat, na podstawie skrótowej acz odpowiedzialnej adaptacji dla potrzeby teatralnej przygody.

4 i 6 września na deskach Teatru Wielkiego zobaczymy Młodego Ducha Tańca. Międzynarodowy spektakl, to widowisko baletowe, w którym wezmą udział najzdolniejsi uczniowie dwóch publicznych szkół baletowych (Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu), jak również ich japońscy rówieśnicy uczący się w najlepszych szkołach baletowych w Europie i Japonii. Spektakl zostanie zaprezentowany dwukrotnie w teatrach zarówno w Łodzi, jak i w Bytomiu, promując dokonania młodych adeptów sztuki tańca wśród szerokiej publiczności. Oprócz tancerzy wezmą w nim udział młodzi japońscy instrumentaliści wykonujący tradycyjną grę na bębnach Wadaiko oraz uczniowie folklorystycznego wydziału Węgierskiej Akademii Tańca z Budapesztu. Wykonawcy będą mieli wyjątkową możliwość nie tylko zaprezentowania się przed publicznością na profesjonalnej scenie, ale i podniesienia umiejętności tanecznych oraz kształtowania własnej osobowości artystycznej poprzez pracę nad układami choreograficznymi utrzymanymi w różnych technikach tańca (taniec klasyczny i współczesny). Opiekę artystyczną nad spektaklem objęli pedagodzy i znakomici artyści o międzynarodowej renomie, tacy jak: Wiesław Dudek, Shoko Nakamura, Eric Gautgier, Xenia Wiest czy Anna Nowak, Katarzyna Aleksander-Kmieć, Katarzyna Kozielska.

9 września w Teatrze Małym przedpremierowo zobaczymy Obronę Sokratesa. Na scenie pojawi się Witol Kopeć. Tekst Platona jest dla aktora wielkim wyzwaniem. Reżyser i wykonawca zamierza po każdym spektaklu proponować widzom dyskusję na temat „Współczesny Sokrates” prowadzoną przez: filozofa, prawnika i aktora.

15 września w Domu Literatury odbędzie się performatywne czytanie sztuki pt. Takbir. Od 8 do 17 września organizowany będzie Festiwal Łódź Czterech Kultur (więcej informacji tutaj). W drugiej połowie września AOIA zaprasza na Festiwal Łódź Miastem Kobiet. W ramach imprezy zostaną wystawione cztery spektakle: Ławeczka, Lilka, cud miłości,  Woman Power czyli św. Hildegarda z Bingen i Żmija (więcej o festiwalu tutaj). 23 i 24 września Teatr Chorea zaprasza na koleją odsłonę Festiwalu Perspektywy 2017. 29 września rusza III edycja Festiwalu AnimArt (więcej o festiwalu tutaj). We wrześniu w Teatrze Szwalnia rozpocznie się cykl Szwalnia.Dok2.

24 września w Teatrze Wielkim zobaczymy i usłyszymy publiczne wykonanie I aktu opery Człowiek z Manufaktury. Historia dzieje się w Łodzi – polskim mieście na terenie zaboru rosyjskiego – w roku 1900. Izrael Kalmanowicz Poznański, żydowski „król bawełny”, bogaty przemysłowiec, leży w agonii. Ma wizję, w której pojawia się statek wiozący ludzi na wakacje. Koń-marynarz zaprasza go na rejs. Izrael odmawia, chce dalej pracować, zarabiać pieniądze.

12 września ostatnia w tym roku Letnia Scena Monopolis w Parku Źródliska – sztuka ZUS, czyli Zalotny Uśmiech Słonia. 15 września w Teatrze Wielkim zostanie wystawiony Bóg Mordu w wykonaniu Teatru 6. piętro. 29 września w Teatrze DOM zobaczymy monodram Cesarz – Redivivus.

WRZEŚNIOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

PREMIERY

2 i 3 września Curko moja ogłoś to (w Teatrze Zamiast)
10 września Złota rybka (w Teatrze Arlekin)
10 września Is it Pamela – Inkarnacje (w Teatrze Nowym)
13 września Antygona w Nowym Jorku (w Teatrze Nowym)
16 września Przygody Pędrka Wyrzutka (w Teatrze Pinokio)
29 września Pan Tadeusz (w Teatrze Małym)
WYDARZENIA
8-17 września Festiwal Łódź Czterech Kultur
15-24 września Festiwal Łódź Miastem Kobiet
23-24 września Festiwal Perspektywy 2017
29 września – 5 października III Festiwal AnimArt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *