Premiery teatralne – wrzesień 2010

lekcja_smallLekcja Ionesco, Noc ciemna zmysłów, Diabli mnie biorą, Dama Pikowa, Przed wejściem w stan spoczynku. Wrzesień zapowiada się nader „smakowicie”. Wielbiciele teatru w nowościach zapewne znajdą coś dla siebie.

Rozpocznie się mocnym akcentem – 1 września na deskach Teatru Małego, Lekcja – jeden z najwybitniejszych dramatów absurdu autorstwa Eugene Ionesco. Spektakl w reżyserii Marcina Ehrlicha z udziałem Marka Kołaczkowskiego, Loretty Cichowicz i Marii Gudejko. Do domu (mieszkającego gdzieś na francuskiej prowincji) profesora, który udziela prywatnych lekcji przyjeżdża nastoletnia uczennica. Jest świeżo upieczoną maturzystką (matura „humanistyczna” i „przyrodnicza”) i pragnie przygotować się do „egzaminów doktorskich”, by czym prędzej uzyskać „pełny doktorat”. Lekcja owa niepostrzeżenie zamienia się w konfrontację z profesorem i światem jego wartości, co prowadzi do nieoczekiwanego zakończenia. Uczennica jest w tej rozgrywce na „z góry” przegranej pozycji. Widzimy tu bezbronną jednostkę wplątaną w tryby „machiny”, która zmiele wszystko, co stanie jej na drodze.

Trzy dni później, 4 września, premiera w Teatrze Logos. Noc ciemna zmysłów według scenariusza i w reżyserii Bogusława Kierca. Warto przypomnieć, iż na spektakle Logosu wejściówki są darmowe, należy tylko je wcześniej zamówić w teatrze.

11 września Diabli mnie biorą w Teatrze Nowym w iście „celebryckiej” obsadzie. W przedstawieniu występują: Monika Buchowiec, Krzysztof Kiersznowski, Olaf Lubaszenko, Bartosz Turzyński. Reżyseruje Marek Rębacz. Akcja Diabła… osadzona jest w naszej rzeczywistości, a bohaterowie wydają się „diabelsko” bliscy. Mistrzowie komedii Olaf Lubaszenko i Krzysztof Kiersznowski wcielili się w role zmęczonego piekielną służbą Lucyfera oraz ekscentrycznego Tatusia, byłego czołgisty. Tajną bronią szefa piekieł jest piękna diablica, którą gra Monika Buchowiec. Czy jej wdzięki wystarczą, by zdobyć podpis pod cyrografem? Na przeszkodzie wysłannikom piekieł i matrymonialnym planom Józia (w tej roli Bartosz Turzyński) stoi Tatuś, który dysponuje prawdziwym arsenałem oraz determinacją. Więcej o spektaklu możecie dowiedzieć się z naszej relacji z próby prasowej zorganizowanej pod koniec sierpnia.

25 września premiera Damy Pikowej w Teatrze Wielkim.  Można by rzec wreszcie, gdyż miała zostać zorganizowana dużo wcześniej. Piotr Czajkowski wspólnie ze swym bratem, autorem libretta, stworzyli fascynujący obraz tragicznej miłości Hermana i Lizy, rozgrywający się w środowisku rosyjskiej arystokracji. Miłość, opętanie hazardem, walka z przeciwnościami losu, tajemnica trzech kart. Recenzję spektaklu znajdziecie na łamach naszego serwisu.

Na zakończenie, 26 września, premiera w Teatrze im. Jaracza. Przed odejściem w stan spoczynku według Thomas Bernhard. Trójka rodzeństwa wiedzie normalne mieszczańskie życie. Brat, szanowany sędzia, utrzymuje dwie siostry, z których jedna jest kaleką, ofiarą amerykańskiego nalotu z czasów II wojny światowej. W podziwianym za szlachetność, poświęcenie i oddanie rodzinie sędzim nikt nie rozpoznaje byłego oficera SS, nikt nie kojarzy go ze zbrodniczą przeszłością. Tak jak nikt nie zdaje sobie sprawy, że jego życie rodzinne podporządkowane jest jednej dacie – 7 października, dniu urodzin Himmlera.

To jednak nie wszystko. 18 i 19 września czeka na łodzian V Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej „TrotuArt 2010”. 3 września Opowieść o stuletnim dębie w Klubie Wytwórnia, 8 września ”DesdeMONA” Teatru Kropka w Teatrze Małym. Jednorazowe wydarzenia to także: 17 września Don Kichot – Sanktpetersburskiego Teatru Baletu Borisa Ejfmana w Teatrze Wielkim,  21 września Opis Obyczajów III w Teatrze Nowym, 24 września Biznes – Komedia Jerzy Bończak w Teatrze im. Jaracza. Warto także wspomnieć o spektaklach w ramach nadchodzącego Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Od 24 do 26 września obchodzone będzie 65-lecie Teatru Lalki i Aktora Pinokio.

PREMIERY WE WRZEŚNIU 2010
1 września Lekcja wg. Ionesco (Teatr Mały)
4 września Noc ciemna zmysłów (Teatr Logos)
11 września Diabli mnie biorą (Teatr Nowy)
25 września Dama Pikowa (Teatr Wielki)
26 września Przed odejściem w stan spoczynku (Teatr im. Jaracza)

Pełen repertuar teatrów dostępny jest tutaj.    

{jumi [media/reklama.htm]}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *