Premiery teatralne – styczeń 2023

Hamlet we wsi Głucha Dolna, Roma i Julian, Na całe życie, Wojnokraka, Szklana Menażeria – to nas czeka w styczniu.

6 stycznia pierwsza w tym roku premiera Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi – Hamlet we wsi Głucha Dolna. Coś niezwykłego musi dziać się we wsi Głucha Dolna, skoro z wizytą wybiera się do niej sam premier. Ten premier, z Jedynej Słusznej Partii. Za namową pochodzącego ze wsi posła Mariana Bukary lokalna społeczność postanawia przygotować na tę okazję występ artystyczny. Jego kanwą staje się  – zupełnie przypadkowo – „Hamlet” Szekspira. A może to jednak nie przypadek, skoro losy bohaterów z każdym dniem coraz bardziej przypominają historie postaci z tragedii o duńskim księciu?

Także 6 stycznia odbędzie się premiera Teatru Małego – Roma i Julian. Współczesna komedia o miłości przekraczającej barierę płci, o relacjach ludzkich i ludzkiej tożsamości. Duża dawka humoru, zaskakujące zwroty akcji, okazja do przejrzenia się poprzez satyrę w krzywym zwierciadle.

14 stycznia premierowy pokaz sztuki Na całe życie w Teatrze Powszechnym. Sztuka opowiada historię czterech małżeństw, które dowiadują się, że ich śluby są nieważne, albowiem udzielił ich człowiek jedynie udający księdza. Mają jednak okazję po raz kolejny stanąć przed ołtarzem i odnowić, teraz z pełną mocą, swoje przysięgi. Sytuacja staje się więc szansą do przyjrzenia się swoim związkom. Czy na pewno decyzja o ślubie była słuszna? Czy to z nią/nim chcą spędzić resztę życia? Czy małżeństwo okazało się gwarantem szczęścia i spełnieniem oczekiwań?

21 stycznia w Teatrze Pinokio zobaczymy Wojnokraka. To teatralna odpowiedź na sytuację za naszą wschodnią granicą. Poprzez wykorzystanie baśniowych motywów i plastycznych metafor opowiemy o wojnie i emocjach, które towarzyszą nam tu i teraz. Jako twórcy czujemy się współodpowiedzialni za to, jak będą wyglądały pierwsze spotkania i relacje pomiędzy dziećmi z Polski i Ukrainy. Dlatego „Wojnokraka” to także opowieść o byciu „nowym” na podwórku, o potrzebie komunikacji i przyjaźni.

Również 21 stycznia Teatr im. Stefana Jaracza zaprasza na Szklaną Menażerię. W świecie ograniczonym do ciasnego mieszkania i dusznej atmosfery rodzinnych niesnasek, przestrzeń domowego ogniska przestaje być wypełniona ciepłem i spokojem. Pełna wewnętrznych przeciwności i zapatrzona w przeszłość matka Amanda mieszka razem z wysoko wrażliwą i introwertyczną córką Laurą oraz poetycko uduchowionym synem Tomem pracującym w hurtowni. Przytłoczony wizją konieczności zajęcia się starzejącą matką Tom powoli dojrzewa do buntu i chęci ucieczki z domowego gniazda. Chęć zeswatania Laury z Jimem, kolegą Toma z magazynu, zaogni tylko atmosferę i będzie kolejnym krokiem do podjęcia nieodwracalnych życiowo decyzji dla całej rodziny.

1 stycznia Teatr Komedii Impro zaprasza na spektakl Wyleczymy Twojego kaca. Od stycznia stałą scenę otrzyma Teatr Scena Poczekalnia. W każdym miesiącu w Domu Literatury będziemy mogli zobaczyć spektakle, na początek Grubaska (21 stycznia)

Nie zabraknie spektakli przyjezdnych: 6 stycznia Oszuści, 7 stycznia Wąsik w Teatrze Jaracza, 12 stycznia Byk w Teatrze Nowym, 13 stycznia Dziewczynka z zapałkami, 14 i 15 stycznia Kora. Boska i 29 stycznia Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego w Artkombinacie Scena Monopolis, 16 stycznia Dobrze się kłamie i 30 stycznia O mało co… w Teatrze Wielkim, 20 stycznia Zakazana Premiera w Teatrze Małym, 24 stycznia Zaręczony pogrąŻony, 27 stycznia 10 sekretów Marilyn Monroe, 29 stycznia Kiedy kota nie ma… i 30 stycznia Klimakterium 2 w Teatrze Muzycznym.

ZOBACZ STYCZNIOWE REPERTUARY TEATRÓW

Premiery teatralne
6 styczniaHamlet we wsi Głucha Dolna (w Teatrze Nowym)
6 styczniaRoma i Julian (w Teatrze Małym)
14 styczniaNa całe życie (w Teatrze Powszechnym)
21 styczniaWojnokraka (w Teatrze Pinokio)
21 styczniaSzklana Menażeria (Teatr im. Stefana Jaracza)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *