Mistrz i Małgorzata. Rockowy teatr, Wielki teatr świata oraz Kruk z Tower. Te premiery czekają na nas w styczniu.

7 stycznia premiera na deskach Arkombinatu Scenie Monopolis. Mistrz i Małgorzata. Rockowy teatr to kolejna, po kultowym spektaklu muzycznym „Łajza”, realizacja teatralna braci Pachulskich. Unikalna adaptacja w formie łączącej teatr dramatyczny i blues – rock – operę, premierowa muzyka grana na żywo, opowieść o Miłości i Sztuce w zderzeniu z komunizmem, o wolności, wierności i zdradzie, wreszcie o dealu medycyny i władzy totalitarnej.

Także 7 stycznia w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi premiera sztuki Wielki teatr świata. Barokowy dramat religijny Pedra Calderóna de la Barki jest dziełem dalekim od religijnej powagi i moralnej jednoznaczności. Autor, nie stroniąc od przewrotnego dowcipu, a nawet złośliwości, docieka głębszych sensów, sięgając po uniwersalny motyw teatru świata, w którym ludzie są tylko trybami ziemsko-niebiańskiej maszynerii; aktorami spektaklu „w dekoracjach, przy świetle, w kostiumie”, w którym role rozdaje Bóg. Dogmaty wiary i ludzkie cechy są tu alegorycznie ucieleśniane przez bohaterów.

14 stycznia w Teatrze im. Stefana Jaracza zobaczymy premierę Kruka z Tower. Nastoletni Kostia po śmierci ojca zamyka się w sobie i odrzuca wszelkie próby nawiązania relacji, które rozpaczliwie podejmuje jego matka. Na każdym kroku okazuje jej niechęć i boleśnie rani. Całe dnie spędza zamknięty w swoim pokoju przed ekranem komputera. Zdesperowana kobieta decyduje się wykorzystać internet, by dotrzeć do syna i odnaleźć dawną bliskość. Rozpoczyna ryzykowną i niebezpieczną grę.

5 stycznia Teatr Pinokio zaprasza na spektakl Bezimienny/Nieznany Fundacji Gra/nice. Spektakl inspirowany literaturą z serii „Wojny dorosłych, historie dzieci”, powieścią graficzną „Przybysz” Shaun Tan’a, „Wędrówką Nabu” Jarosława Mikołajewskiego oraz wspomnieniami emigrantów. Projekt z pogranicza teatru lalek, teatru wizualnego, teatru fizycznego oraz tańca w powietrzu porusza trudne aspekty współczesnej migracji.

Nie zabraknie spektakli przyjezdnych – 16 stycznia Polski Balet Królewski i Dziadek do orzechów w Filharmonii Łódzkiej, 17 stycznia Pikantni, 23 stycznia Przygoda z ogrodnikiem, 30 stycznia Klimakterium… i już oraz Klimakterium 2 czyli Menopauzy Szał, 31 stycznia Mayday 2 w Teatrze Muzycznym, 17 stycznia Salon Odnowy, 24 stycznia Miłosna pułapka w Artkombinacie Scenie Monopolis.

STYCZNIOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

Premiery teatralne w styczniu
7 styczniaMistrz i Małgorzata. Rockowy teatr (w Artkombinacie Scenie Monopolis)
7 styczniaWielki teatr świata (w Teatrze Nowym)
14 styczniaKruk z Tower (w Teatrze Jaracza)
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
letniascenamonoppolis
Letnia Scena Monopolis
gnomy
Gnomy w AOIA
Początek Festiwalu Retroperspektywy

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*