plakat_halkaCzego nie widać, Zawirowanki,  Żona potrzebna od zaraz, a także Halka i Czarne słońce. Sytuacja sensoryczna. W styczniu w łódzkich teatrach pojawią się trzy przestawienia premierowe.

5 stycznia w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka zobaczymy premierowy pokaz sztuki Czego nie widać Michaela Frayna w reżyserii Pawła Dangela. To jedna z najchętniej wystawianych i oglądanych sztuk o teatrze i ludziach teatru. Nie bez powodu nazywana jest „farsą fars”, gdyż autor doprowadził swój tekst niemal do granic gatunku, z wirtuozerią pokazując i demaskując jego chwyty i reguły. To pełna angielskiego humoru, piętrzących się scenicznych i zakulisowych wypadków, rozegrana w brawurowym tempie opowieść o powstawaniu przedstawienia.

7 stycznia premiera w Teatrze Zamiast – Zawirowanki dla dzieci. W Śnieżnej Krainie zamieszkałej przez futrzane stworzenia z gatunku Nosków, spotykamy dwie dzielne Zawirowanki. Co uwielbiają Zawirowanki najbardziej? Uwielbiają tańczyć, wirować w powietrzu w towarzystwie równie zawirowanych płatków śniegu jak one. Do ich śnieżnej krainy mroźny wiatr przywiał stwora Wszechmroza, który chce zamrozić wszystkie Noski, jak i zabronić tańcowania Zawirowankom. Czy uda im się ocieplić serce strasznego Wszechmroza? To zależy czy zatańczycie z nami przybywając na naszą roztańczoną bajkę!

14 stycznia w Teatrze Powszechnym odbędzie się premiera sztuki Żona potrzebna od zaraz. Jim Watt młody, przystojny i spełniony zawodowy londyńczyk mieszka ze swoją dziewczyną Helen. Wydaje się, że jego życie uczuciowe i zawodowe są poukładane. Właśnie otwiera się przed nim perspektywa awansu, jednak jego finalizacja zależeć będzie od kolacji z Billem McGregorem – prezesem spółki, do której należy londyńska firma. Aby wkupić się w łaski prezesa, Jim ucieka się do pewnej mistyfikacji… Ile jest w stanie poświęcić dla kariery? Na ile zależymy od innych?

21 i 22 stycznia w Teatrze Wielkim zobaczymy premierowo Halkę Stanisława Moniuszki. Sztuka jest bez wątpienia przykładem na udane połączenie cech włoskiej, francuskiej i niemieckiej opery z elementami typowymi dla polskiego folkloru i tradycji. Opera ta ponadto, dzięki patriotycznej i krytykującej stosunki społeczne wymowie, stała się wyrazem tożsamości narodowej. Żeby zrozumieć tę operową przypowieść o porzuconej dziewczynie, trzeba ją osadzić w kontekście rozdźwięku społecznego, który w czasach Moniuszki doprowadził do krwawej rzezi galicyjskiej. Halka jest istotą zawieszoną między dwoma światami: występnej szlachty i mściwych górali. Nie ma tu jednoznacznie złych i dobrych postaci. To nie jest łzawy melodramat. To okrutna parabola ludzkiej samotności.

28 stycznia w Teatrze Szwalnia premiera projektu Czarne słońce. Sytuacja sensoryczna – działanie Patrycji Terciak w ramach Stypendium artystycznego Prezydent Miasta Łodzi.

5 stycznia w Teatrze Wielkim będzie można usłyszeć fragmenty konkursowych kompozycji opery Człowiek z Manufaktury z udziałem Małgorzaty Walewskiej.

W styczniu czeka nas kilka przedstawień przyjezdnych. 14 stycznia Jakobi i Leidental w Teatrze Nowym, 16 stycznia Ostra jazda, 30 stycznia Danuta W. i 31 stycznia Imię w Teatrze Muzycznym.

STYCZNIOWY REPERTUAR DOSTĘPNY JEST TUTAJ

PREMIERY –  STYCZEŃ

5 stycznia Czego nie widać (w Teatrze Nowym)
7 stycznia Zawirowanki (w Teatrze Zamiast)
14 stycznia Żona potrzebna od zaraz (w Teatrze Powszechnym)
21 stycznia Halka (w Teatrze Wielkim)
28 stycznia

Czarne słońce. Sytuacja sensoryczna (w Teatrze Szwalnia)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Premiery teatralne – październik 2021
vatslav
Vatzlav w Teatr Nowy
antygona
Premiery teatralne – kwiecień 2013

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*