Tape_plakat_wybrany_iTape, Łajza, Scena na wypadek deszczu, Karamazow, Tymoteusz wśród ptaków, Zwariować można. Styczeń w teatrach przepełniony będzie interesującymi premierami.

5 stycznia w Teatrze Nowym Tape Stephena Belbera. To historia o męskiej przyjaźni, w której wspomnienia z lat szkolnych odsłaniają, często ukrytą głęboko w człowieku, potrzebę rywalizacji i dominacji nad drugim. Jon –  filmowiec z aspiracjami i Vin – strażak, handlujący narkotykami spotykają się po latach w hotelowym pokoju. Rozmowa i wspomnienia z liceum szybko przeradzają się w kłótnie i wzajemne oskarżenia. W trójkącie miłosnym powód nieporozumienia jest zawsze jeden – kobieta. Jak zakończy się spotkanie? Co zarejestrowała tytułowa taśma? Jakie zwierzenia są w stanie przekreślić przyjaźń?

11 stycznia długo oczekiwana premiera w Teatrze Muzycznym – Łajza. Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o utwory, powstałego w 1999 roku, łódzkiego zespołu rockowego Normalsi. To opowieść znalezionego na ulicy, wychowanego w patologicznej rodzinie chłopca. Bez miłości i wskazówek na dalszą drogę życia. Historia życia zdeterminowana brutalnością miasta i przestępczego świata tocząca się na tle walki o władzę oraz zubożałego moralnie i materialnie społeczeństwa. Czy duchowość zdaje się być w tych warunkach nieosiągalna?

12 i 13 stycznia na Małej Sali Teatru Powszechnego pierwsze pokazy Sceny na wypadek deszczu. Oliver Cotton, angielski dramatopisarz, aktor i komik, pod powierzchnią absurdalnej historii o przedłużających się w nieskończoność zdjęciach do filmu o podboju Azteków, gdzie Meksyk udawany jest przez Hiszpanię, zakutego w zbroję oficera gra Amerykanin, a w rolę skorumpowanego jezuity wciela się aktor angielski, snuje cyniczną refleksję nad globalnym monopolem amerykańskiego snu i powszechną komercjalizacją kultury.

19 stycznia Teatr im. Jaracza proponuje nam kolejną wielką klasykę, Karamazow według Braci Karamazow Fiodora Dostojewskiego. Historia rodziny, w której popełniono ojcobójstwo, po mistrzowsku penetrująca najmroczniejsze zakamarki duszy ludzkiej i targające człowiekiem namiętności. Stawia odwieczne pytania, z którymi zmaga się ludzkość: o naturę Boga i zła, miłości i ateizmu. I co ciekawe – owe opisane w powieści dylematy XIX-wiecznej rosyjskiej inteligencji, okazują się nadzwyczaj aktualne również dziś.

Także 19 stycznia premiera na deskach Teatru Arlekin. Tymoteusz wśród ptaków przeznaczony jest dla najmłodszych widzów. To historia misia Tymoteusza, który pewnego dnia znajduje porzucone kukułcze jajo i postanawia je wysiedzieć. Nie podoba się to tacie niedźwiedziowi dbającemu o honor rodziny. Z misiów śmieją się też inne leśne zwierzęta. Tymoteusz ma to jednak za nic i stawia na swoim.

26 stycznia Zwariować można – nowość w Teatrze Małym. Komedia autorstwa Michała Rosińskiego w reżyserii Mariusza Pilawskiego. Akcja spektaklu dzieje się w typowym mieszkaniu na łódzkim Widzewie, gdzie m.in. pewien starszy aspirant policji z Krakowa mający na imię Jacek szuka swojej miłości.

Tradycyjnie nie zabraknie także przedstawień z innych miast. W nadchodzącym miesiącu będzie to Jabłko (25 stycznia) w Teatrze V6 oraz Wejście smoka. Trailer (29 stycznia) w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka.


PREMIERY W STYCZNIU 2013

5 stycznia Tape (w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka)
11 stycznia Łajza (w Teatrze Muzycznym)
12 i 13 stycznia Scena na wypadek deszczu (w Teatrze Powszechnym)
19 stycznia Karamazow (w Teatrze im. Stefana Jaracza)
19 stycznia Tymoteusz wśród ptaków (w Teatrze Arlekin)
26 stycznia Zwariować można (w Teatrze Małym)

Aktualny repertuar łódzkich teatrów znajdziesz tutaj

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
piasecka
Katarzyna Piasecka w Scenografii
Początek Festiwalu Retroperspektywy
dekamore
DekAmore w Teatrze Arlekin

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*