Kto chce być Żydem?, Limbo, Casanova, Uchodźcy z Planety Lagła, Ballady i Romanse, Martwa natura oraz ŁóPTa i Łódzkie Spotkania Baletowe – to nas czeka w październiku.

1 października Teatr Powszechny zaprasza na premierę Kto chce być Żydem? w reżyserii Jacka Braciaka. Sztuka portretuje inteligencką rodzinę, która – choć nie chce się do tego przyznać – nie jest wolna od uprzedzeń, kabotynizmu i głęboko zakorzenionego myślenia stereotypami. Jak wykształceni, „obyci” ludzie zareagują, gdy jedno z nich ogłosi, że postanawia przejść na judaizm? Modzelewski stawia przed nami lustro, w którym precyzyjnie odbija się obraz społeczeństwa.

13 października w Teatrze Szwalnia premiera Limbo. Adam jest chwilę przed trzydziestką i nie widzi innego wyjścia niż konfrontacja. Adam jest chwilę przed trzydziestką, co wydaje najlepszym momentem na szczerość. Adamowi zabrakło naprawdę niewiele do trzydziestki kiedy myślał, że to całe życie to jedynie odbijanie się od ściany do ściany marginesu.

22 października w Teatrze Wielkim premiera Casanovy. W swoim pamiętniku „Historia mojego życia” Giacomo Casanova przedstawił jeden z najwierniejszych opisów realiów XVIII w. To żywa i pełna kolorytu opowieść, a nie tylko suche historyczne odwzorowanie epoki. Casanova spędził lata na podróżach po Europie, spotykając się z książętami, monarchami, sławnymi artystami i filozofami. Zawsze znajdował też sposób, aby zarobić pieniądze i spotkać egzotyczne kobiety. Partytura muzyczna baletu oparta jest na zapomnianej muzyce Vivaldiego po jej ponownym odkryciu w bibliotece w Turynie. Doprowadziło to do renesansu muzyki i wykonań, wskazało nowy kierunek ataku i tempa, co sprawia, że ​​muzyka Vivaldiego jest bardziej akceptowalna dla współczesnej publiczności.

Także 22 października Teatr Muzyczny zaprasza na przedstawienie Uchodźcy z Planety Lagła. Spokojne życie Ligiego, jego mamy i taty na planecie Lagła pewnego dnia zakłóca przybycie Cesarii. Zarozumiała i żądna pochwał smoczyca oczekuje od Lagłan hołdów i uznania jej władzy, a gdy tego nie dostaje, w zemście niszczy ich planetę. Ligi z mamą uciekają w kapsule ratunkowej i lądują na planecie Pampimpia. Ligi spotyka tam dziewczynkę o imieniu Pam, a w porozumiewaniu się pomaga dzieciom kamień języków. Ale przybycie obcych wywołuje lęk Pampimpian, przekonanych o tym, że są jedynymi dobrymi mieszkańcami kosmosu, wszyscy inni są źli i chcą zniszczyć ich planetę. Także Lagłanie nie mają dobrej opinii o swoich sąsiadach. Okazuje się jednak, że wspólnymi siłami da się pokonać uprzedzenia.

22 października Teatr Pinokio zaprasza na premierę sztuki Ballady i Romanse. Gabriel Gietzky, reżyser adresowanego do młodzieży i widzów dorosłych przedstawienia, postanowił spojrzeć na Romantyczność, Świteziankę, Lilie czy Rybkę nieco inaczej, niż przyzwyczaiła nas szkolna interpretacja lektury. Tym bardziej, że sam Mickiewicz pisząc Ballady i romanse miał do tych tajemniczych, wywodzących się z tradycji gminnych opowieści nie tylko emocjonalny stosunek, ale przecież i dystans. Twórcy spektaklu spróbowali przyjrzeć im się z perspektywy współczesnego pokolenia młodych ludzi, którzy w wyjątkowym, fascynującym świecie pełnym fantazji, ludowych wierzeń i prawd moralnych niejednokrotnie odnajdą własne nastroje i dylematy, a również bliską im estetykę.

28 października w Teatrze Małym odbędzie się premiera Martwej natury. Od 7 do 9 października w Łódzkim Domu Kultury organizowana będzie 35. ŁóPTA, a od 11 do 23 października Teatr Wielki zaprasza na XXVI Łódzkie Spotkania Baletowe.

Poza tym m.in. Głodomór 1 października w Domu Literatury, Śmierć na gruszy 7 i 8 października oraz Schulz: pętla 20 października w Fabryce Sztuki, Chłopak. Prawo głosu 9 października i Novecento 17 października w Teatrze Szwalnia

Nie zabraknie spektakli przyjezdnych – Kłamstwo 10 października, Narodowa Perła Gruzji 17 października, Szalone nożyczki 18 października, Klimakterium… i już 19 października, ZNaczek miłości 21 października, Friends – The Musical Parody 22 października w Teatrze Muzycznym, Babski przekręt 24 października w Artkombinacie i PARIA wykonanie koncertowe Teatru Wielkiego w Poznaniu w Teatrze Wielkim.

ZOBACZ PAŹDZIERNIKOWE REPERTUARY TEATRÓW

 

Premiery teatralne
1 październikaKto chce być Żydem? (w Teatrze Powszechnym)
13 październikaLimbo (w Teatrze Szwalnia)
22 październikaCasanova (w Teatrze Wielkim)
22 październikaUchodźcy z Planety Lagła (w Teatrze Muzycznym)
22 październikaBallady i Romanse (w Teatrze Pinokio)
28 październikaMartwa natura (w Teatrze Małym)
Wydarzenia teatralne
7-9 października35. ŁóPTA
11-23 październikaXXVI Łódzkie Spotkania Baletowe
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
teatrpodlupa
25-lecie istnienia teatru „Pod Lupą”
lopta2016
ŁóPTA 2016 – informacje
Retroperspektywy 2018 ogłaszają program

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*