Sztuka, Chopin, Panny z Wilka. Rapsod, Idiota, Debiut, Wielki Zły Lis plus Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, Festiwal Szkół Teatralnych, ŁóPTA, Teatr Szwalnia Kolektywnie. To nas czeka w październiku.

1 października pierwsza w tym sezonie premiera Teatru Małego pt. Sztuka. Bohaterowie tej sztuki: Serge (Michał Kruk), Marc (Witold Łuczyński) i Yvan (Jan Jakubowski) stają w obliczu możliwego rozpadu swojej przyjaźni, która oby wróciła na właściwe tory ich osobistych relacji. Wszak życie nie szafuje zbyt często tym cennym skarbem, a jedynie dozuje nam przyjaźń niczym legendarną rajską ambrozję z „drzewa wiadomości dobrego i złego” Nawet najcenniejszy przedmiot nie zastąpi nam międzyludzkiej, zażyłej i prawdziwej przyjaźni.

1 i 2 października Teatr Wielki wystawi Chopina. To przepiękna opowieść oparta na życiu i niepowtarzalnej muzyce Fryderyka Chopina urozmaicona popisami wokalno-aktorskimi. Ta opera powstała z wielkiej sympatii i uznania dla muzyki Fryderyka Chopina; jej twórca – Włoch Giacomo Orefice swoją partyturę oparł w całości na muzyce polskiego kompozytora, jego postać stała się też inspiracją dla libretta, a samo nazwisko – tytułem opery. Chopin – jak twierdzą niektórzy historycy muzyki – to opera, która jest dziko nieścisłą relacją z życia kompozytora. Wszystkie postaci oprócz Chopina są całkowicie fikcyjne, a sam przebieg operowych zdarzeń jedynie sugeruje pewne wątki z życia wielkiego Polaka. Ile tu prawdy a ile fantazji librecisty?

2 i 3 października Teatr Jaracza zaprasza na premierę sztuki Panny z Wilka. Rapsod. Wiktor Ruben wraca do Wilka, gdzie przed piętnastu laty pracował jako korepetytor jednej z sześciu sióstr. Podróż do miejsca, w którym spędził młodość okazuje się dla niego przede wszystkim podróżą w głąb własnej świadomości. Niczym rapsod ku pamięci dawno minionych dni przynosi refleksję o nieuchronnym przemijaniu, niemożności wskrzeszenia wspomnień i odnalezienia utraconego czasu. Rozliczenie z wyobrażeniami przeszłości uświadamia bohaterom jak ogromny zrodził się dystans między ich obecnym życiem a marzeniami i aspiracjami sprzed lat. Czas przelał im się jak woda między palcami i już niczego nie mogą w pełni posiąść ani odzyskać. Z delikatnej materii prozy Iwaszkiewicza wyłania się zmysłowa opowieść o miłości, pamięci, tęsknocie, niespełnieniu i zmaganiu z upływającym czasem.

9 i 10 października premiera Fundacji Kamila Maćkowiaka w Monopolis. Idiota opowiada o właścicielu plajtującego baru karaoke, na którego nabycie umowy nie przeczytał i przez co ma teraz do spłacenia niemałe długi. Tragiczna sytuacja finansowa skłoniła go jednak do poszukiwania rozwiązań i takie nadeszło – udział w dobrze płatnym eksperymencie, który jawi się Karolowi jako antidotum na wszystkie jego kłopoty. Zaintrygowany i wiedziony pokusą zdobycia łatwej gotówki zgłasza się więc na test.

15 października w Jaraczu prapremierowa projekcja serialu Debiutu. Główna bohaterka, Sara, świeżo upieczona absolwentka reżyserii teatralnej, szuka możliwości zrealizowania swojego wymarzonego debiutu. Pełna entuzjazmu i nadziei, wyrusza w podróż po teatrach w całej Polsce, starając się przekonać kolejnych dyrektorów do swojego pomysłu na spektakl. Droga do spełnienia marzeń jest jednak długa, a teatr, od frontu miejsce artystycznej wolności, od kulis okazuje się instytucją zaśniedziałą, chybotliwą, zależną od aktualnej władzy i targaną wewnętrznymi konfliktami. Historia Sary staje się opowieścią o ideałach, kompromisach i trudnej walce każdego artysty o to, by pozostać w zgodzie z samym sobą.

23 października w Teatrze Arlekin premiera Wielkiego Złego Lisa. Tytułowy wielki zły lis wcale nie jest wielki ani zły. W dodatku ma strasznego pecha. Każda jego wyprawa do kurnika kończy się jakimś wypadkiem i upokorzeniem, przez co jest pośmiewiskiem całej okolicy. Szczególnie kur. Wciąż głodny, bo ile można żyć na diecie opierającej się na rzepie, daje się namówić prawdziwemu drapieżnikowi, wilkowi, na z pozoru genialny plan – po co polować na kury, skoro mogą one lisa dotkliwie pobić? Lepiej ukraść jajka! A potem cierpliwie je wysiedzieć, odchować pisklaki, żeby zrobiły się tłuściutkie i już! Posiłek gotowy. Tylko to, co w teorii brzmi świetnie, w praktyce często staje się bardzo trudne.

2 października rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi (więcej informacji tutaj). 9 i 10 w formie online Łódzki Dom Kultury zorganizuję ŁóPTĘ. Wcześniej, 2 października, w ŁDK zobaczymy premierę Teatru YETA – Człowiek, który chciał żyć drugi raz. Od 12 października w DK „502” jubileusz Teatru TOTAL. Od 18 do 24 października w Łodzi odbędzie się Festiwal Szkół Teatralnych (więcej informacji tutaj).

2 października, w ramach Festiwalu Latawiec i trąbka, w Fabryce Sztuki zobaczymy sztukę Ryba biba. Od 3 października Teatr Szwalnia Kolektywinie – 3 października spektakl In/SIde, 9 października koncert zespołu Kałę Bała, a 16 października występ zespołu Sutari.

Spektakle przyjezdne: 16 października Przychodzi baba do lekarza w Teatrze DOM, 17 października Goło i Wesoło, 18 października Jezioro Łabędzie, 24 października Klimakterium… i już, 25 września Wiesz, że wiem w Teatrze Muzycznym, 17 października Royal National Ballet of Georgia Potskhshvili w Teatrze Wielki, 18 października El Credito w Artkombinacie.

 

PAŹDZIERNIKOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

Premiery teatralne we wrześniu
1 październikaSztuka (w Teatrze Małym)
1 październikaChopin (w Teatrze Wielkim)
2 październikaPanny z Wilka. Rapsod (w Teatrze Jaracza)
9 październikaIdiota – Fundacja Kamila Maćkowiaka (w Monopolis)
15 październikaDebiut (w Teatrze Jaracza)
23 październikaWielki Zły Lis (w Teatrze Arlekin)
Wydarzenia teatralne we wrześniu
2-28 październikaMiędzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi
9-10 październikaŁóPTA
18-24 październikaFestiwal Szkół Teatralnych
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
oldlove
Old Love w Teatrze Rozrywki Lutnia
fallhotrain
Fall, Hot Rain w Teatrze Muzycznym
pomocdomowa
Pomoc Domowa w Manufakturze

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*