Baśniowe przygody Dorotki w Krainie Oz, Madagaskar – musicalowa przygoda, Huśtawka, Bal u Naczelnika, a także 31. ŁóPTA, szwalnia.DOK3 i VI Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora MONOfest. To nas czeka w październiku.

3 października Teatr Muzyczny Artland i Teatr DOM zaprasza na premiowy pokaz sztuki Baśniowe przygody Dorotki w Krainie Oz. To bajka o losach dziewczynki, która za sprawą potężnego tornada trafia do magicznej krainy przepełnionej dziwnymi, ale barwnymi postaciami. Dorotka spotyka tam trójkę przyjaciół: Stracha na wróble, tchórzliwego Lwa oraz blaszanego Drwala, którzy pomagają jej dotrzeć do władcy tego świata. Dorotka wierzy że tylko z jego pomocą będzie mogła wrócić do domu. Jest to niezwykła opowieść o tym, co w życiu najważniejsze. Serce, rozum, odwaga – a może tak po prostu przyjaźń, lojalność, wierność zasadom. Żeby osiągnąć coś w życiu musimy mieć wokół siebie przyjaciół, którzy nam pomogą, wesprą w najtrudniejszych chwilach i nie zostawią nas, gdy zabraknie nam sił potrzebnych do osiągnięcia celu.

6 października w Teatrze Muzycznym premiera Madagaskaru – musicalowej przygody. Lew Alex, zebra Marty, hipopotamica Gloria i żyrafa Melman żyją spokojnie w nowojorskim ZOO. Samowolka Marty’ego kończy się dla całej czwórki przymusowym zesłaniem do Afryki. Czeka ich jednak nieprzewidziana komplikacja – wizyta na Madagaskarze, wyspie, którą niepodzielnie rządzi Król Julian…

21 października Huśtawka w Teatrze Arlekin. Z huśtania nic nie wychodzi, jeśli po drugiej stronie nikogo nie ma… Z huśtania nic nie wychodzi, jeśli się nie słucha siebie nawzajem… Kto lubi sam, w nieskończoność, odbijać się od ziemi, siłą tylko własnych nóg? Poznajcie zatem małego, odważnego niedźwiadka Pi, który udaje się w pełną rozmaitych postaci podróż w poszukiwaniu swojego przyjaciela. Czy uda mu się znaleźć współtowarzysza zabaw i rozbujać podwórkową zabawkę? Sprawdźcie!

22 października Teatr Pinokio zaprasza do SP nr 160 na premierę sztuki Wolę się ścigać niż zakochiwać w reż. Igi Gańczarczyk. Spektakl powstał z inspiracji książką „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” Eleny Favili i Francesci Cavallo. To opowieści o pokonywaniu przeszkód, o podejmowaniu własnych decyzji, o nietypowych wyborach wynikających z niezgody na społeczne wzorce i oczekiwania wobec dziewczyn. Buntowniczki, tupeciary to kobiety, które nie boją się mierzyć wysoko i mówić własnym głosem. O osiągnięciach większości z nich nie dowiemy się jednak w szkole. Realizatorzy chcą pokazać kobiecą perspektywę, nieobecną na listach lektur, na lekcjach historii, geografii, fizyki czy matematyki. Tworzą w spektaklu katalog brawurowych bohaterek (podróżniczek, odkrywczyń, aktywistek, wojowniczek), żeby pokazać jaką moc ma niezależność i siła kobiet.

Bal u Naczelnika to długo oczekiwana premiera Teatr Wielkiego – premiera 26 października. Budowa dramaturgiczna widowiska zbliżona będzie do „Wesela” St. Wyspiańskiego. Na scenie cały czas trwać będzie radosna zabawa karnawałowa, a wprowadzone epizody zobrazują istotne wydarzenia z historii Polski, od czasu odzyskania niepodległości, aż do współczesności. Oryginalność widowiska polega na połączeniu muzyki klasycznej z rozrywkową, usłyszymy muzykę Chopina, Moniuszki, Pendereckiego, Góreckiego, Kilara, Prokofiewa, Boita. Wykorzystane będą znane utwory muzyki rozrywkowej w nowych aranżacjach przygotowanych przez najlepszych kompozytorów i aranżerów w Polsce: Adama Sztabę, Krzysztofa Herdzina, Aleksandra Maliszewskiego oraz specjalnie na tę okazję skomponowane przez Wojciecha Trzcińskiego trzy utwory: Walc Naczelnika, Modlitwa do słów Tadeusza Gajcego i piosenka finałowa Wichry historii do słów Andrzeja Kuryły.

11 października Teatr Zamiast zaprasza na próbę otwartą sztuki Idylluzja, a 13 października na Przebrzmienia. Spektakl site-specific w wykonaniu Grupy LineAct.

Od 5 do 7 września w ŁDK odbywać się będzie kolejna ŁóPTA (informacje tutaj). Teat Szwalnia w październiku zaprasza na dwa festiwale – szwalnia.DOK3 (więcej informacji tutaj) i VI Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora MONOfest (więcej informacji tutaj).

Nie zabraknie spektakli przyjezdnych – Jaskiniowcy – 5 października w Łódzkim Domu Kultury, Małżeński Rajd Dakar – 7 października w Teatrze Nowym, Pozytywni – 8 października, Śmiertelna pułapka – 14 października, Biała bluzka – 15 października, Teatr Narodowy Operetki Kijowskiej – Na Cygańską nutę – 22 października, Szalone nożyczki – 29 października, Złota rybka – 31 października w Teatrze Muzycznym, Teatr Baniek Mydlanych – 11 października, ZET – 18 października, Ocalona – 18 października, Żona potrzebna od zaraz – 28 października w Teatrze DOM, Przepraszam, co Pan tu robi? – 15 października w Teatrze Jaracza, Jezioro Łabędzie- The Royal Moscow Ballet – 20 października w Wytwórni, Novecento. Monolog – 26 października w AOIA.

PAŹDZIERNIKOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

PREMIERY
3 października Baśniowe przygody Dorotki w krainie Oz (Teatr DOM)
6 października Madagaskar – musicalowa przygoda (w Teatrze Muzycznym)
21 października Huśtawka (w Teatrze Arlekin)
26 października Bal u Naczelnika (w Teatrze Wielkim)
WYDARZENIA
5-7 października 31 ŁóPTA
22 września – 24 listopada szwalnia.DOK3
25-28 października MONOfest 2018

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Najlepsze z Najlepszych Teatru Fundacji Kamila Maćkowiaka
szwaniadok
szwalnia.DOK – weekend piąty
FOT_0460
Hiszpańskie fascynacje Teatru Wielkiego

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*