Premiery teatralne – październik 2017

lesmiserablesSoma, Fabryka muchołapek, Les Miserables, Śpiąca Królewna, Ostatni tramwaj plus III Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt, ŁóPTA 2017, Festiwal perspektywy, szwalnia.DOK2. To nas czeka w październiku.

5 i 6 października w Teatrze Zamiast zobaczymny premiery sztuki Soma. Spektakl jest zaproszeniem do subtelnego odczuwania prostych historii. Tych drobnych, pomijanych, przemilczanych, wyszeptanych. To spotkanie z wielowymiarowym obrazem kobiety, które jest wynikiem współdziałania młodej energii wraz z dojrzałą. Główną inspiracją stały się historie łodzianek-kobiet silnych, niestrudzonych, walczących o swoje prawa. To spotkanie podczas którego porozumiewamy się przede wszystkim językiem ciała, w którym zapisują się nasze wspomnienia. Ciał wrażliwych wypełnionych potrzebą podzielenia się swoją opowieścią, choćby najmniejszym gestem czy spojrzeniem.

Fabryka muchołapek to premiera Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka. Zobaczymy ją 13 października. To dokonana przez Andrzeja Barta teatralna adaptacja jego słynnej powieści pod tym samym tytułem. Widowisko opowiada o wielkości i upadku jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci XX wieku. Widzowie Teatru Nowego wezmą udział w procesie nad Przewodniczącym Starszeństwa Żydów w łódzkim getcie – Chaimem Rumkowskim. Procesie, który nigdy się nie odbył. Przeszłość powraca, by pomóc zrozumieć naszą teraźniejszość, a miłość po raz kolejny próbuje przezwyciężyć nieuniknione. Nadzwyczajna rozprawa, tajemniczy sędzia, demoniczny prokurator, niedoświadczony lecz pełen zapału adwokat oraz wyjątkowi świadkowie, którzy przybyli z zaświatów, by opowiedzieć o tym, co się stało.

14 października w Teatrze Muzycznym w Łodzi zobaczymy premierowo sztukę Les Miserables. To światowej sławy musical Claude`a-Michela Schönberga i Alaina Boublila – jest adaptacją „Nędzników”, arcydzieła Wiktora Hugo. Na tle burzliwego okresu francuskiej historii, zamętu powstania 1832 roku, rozgrywają się dramatyczne losy bohaterów, a przede wszystkim zbiegłego więźnia Jeana Valjeana, którego ściga bezkompromisowy inspektor Javert.  Valjean, skazany za kradzież chleba, doświadcza na wolności duchowej przemiany. Rozpoczyna nowe życie, opiekuje się osieroconą dziewczynką, ale nie może uciec od przeszłości.

21 października w Baśniowej Kawiarence premiera sztuki Śpiąca Królewna według Charlesa Perraulta. To baśń o dorastaniu w świecie zakazów i nakazów. To opowieść o kochających i nadopiekuńczych rodzicach, którzy pragną stworzyć dla swej córki idealne życie. Okazuje się to niemożliwe. Nie da sią zatrzymać czasu, a złe doświadczenia są nieuniknione. Królewna musi ukłuć się wrzecionem i zasnąć. Dzięki temu stanie się dorosła. A jej stuletni sen jest tylko dowodem na to, że cierpliwość pomaga w spełnianiu marzeń i że na wszystko przychodzi odpowiedni czas. 25 października w Teatrze Logos ma się odbyć premiera sztuki Kobold.

27 października kolejna premiera w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi – Ostatni tramwaj. Paweł Siergiejewicz i Wiera Iwanowna, oboje mocno spóźnieni na swoje życiowe tramwaje do szczęścia, spotykają się po latach, a ich losy splatają się w nieszczęściu. On był aktorem i miał w zawodzie nawet pewne sukcesy. Ona była już młoda i piękna. Paweł, gdy ulotna sława przebrzmiała, a rodzina zawiodła, niczym szekspirowski Król Lear pozostał na bez domu, wsparcia oraz zrozumienia. Żebrze i koczuje w ponurych zakamarkach Sankt Petersburga. Wiera musi dziś dorabiać do skromnej pielęgniarskiej pensji ulicznym handlem, by móc zaopiekować się córką alkoholiczką i kalekim wnukiem. Czy stanie się cud i to przypadkowe zetknięcie po latach na marginesie życia przywróci obojgu siłę i nadzieję na odmianę rzeczywistości? Czy może znów przybiegną zbyt późno, albo tramwaj odjedzie za wcześnie?

Do 5 października Teatr Arlekin zaprasza na III Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt (więcej informacji tutaj). Od 6 do 8 października w Łódzkim Domu Kultury organizowana będzie ŁóPTA, od 27 do 29 października Festiwal Teatralny Perspektywy 2017 Teatru Chorea. W okolicach 20 października planowane są Jagiellońskie Jesienalia, a także Festiwal Monofest.

19 października w Teatrze Paowszechnym odbędzie się 57 premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących. W październiku Teatr Szwalnia wciaż zaprasza na projekt szwalnia.DOK2.

Nie zapraknie spektakli przyjezdnych. 3 października Konopielka w Teatrze Małym, 16 października Pikantni, 17 października Triathlon Story, 24 października Przygoda z ogrodnikiem, 30 października Selfie.com.pl w Teatrze Muzycznym, 20 października musical Karol w Atlas Arenie, 22 października Złodziej, 27 października Zła Matka, 29 października Upadek w Teatrze DOM.

PAŹDZIERNIKOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

PREMIERY

5 października Soma (w Teatrze Zamiast)
13 października Fabryka muchołapek (w Teatrze Nowym)
14 października Les Miserables (w Teatrze Muzycznym)
21 października Śpiąca królewna (w Baśniowej Kawiarence)
27 października Ostatni tramwaj (w Teatrze Nowym)
WYDARZENIA
do 5 października III Festiwal AnimArt
6-8 października ŁóPTA 2017
27-29 października Festiwal Perspektywy 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *