jesuschristJesus Christ Superstar, Kamień, Mroczne perwersje codzienności, Akimudy, Wyszedł z domu, Trzy po trzy, Hotel Minister, Straszny dwór, Balladyna, Ślub, Ich czworo. Do tego otwarcie siedziby Arlekina, jubileusz Teatru Wielkiego, IV Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora MonoFest oraz Nowa Klasyka Europy.

4 i 5 października pierwsza w tym sezonie premiera w Teatrze Muzycznym, legendarny Jesus Christ Superstar. Według niektórych obrazoburcza i bluźniercza. Według innych – wspaniała i niepowtarzalna. Budząca skrajne emocje na całym świecie rock-opera Andrew Lloyda Webbera i Tima Rice’a. Będzie to pierwsza realizacja tego dzieła w naszym mieście, a zarazem pierwsze polskie wystawienie anglojęzyczne. Kim jest Jezus – człowiekiem czy bogiem, szaleńcem czy charyzmatyczną postacią? Dla wyznawców nauczyciel, dla Judasza przyjaciel, dla Marii Magdaleny – mężczyzna. Webber i Rice odważnie zderzyli tematykę biblijną z klimatem rocka, zadając wiele pytań, na które ciągle poszukuje się odpowiedzi.

4 i 5 października w Teatrze im. Jaracza odbędą się premierowe pokazy Mrocznych perwersji codzienności na podstawie tekstu Marco Antonio De La Parry. Jakiś kraj… może Polska…  zwykły dzień… niby zwyczajna, nic nie znacząca sytuacja… ławka na skwerze przed żeńskim liceum… dwaj mężczyźni… dziwnie ubrani… może przebrani… dlaczego?… kim są?… co kryją  pod płaszczami?… o czym rozmawiają?… co ich łączy?… przed czym się ukrywają?…  czego się boją?… przed czym uciekają?… przed „światem”?…  Dziś jesteśmy, jutro nas nie ma. Lądujemy na „śmietniku”, pozostawieni sobie samym. Mamy znikomy wpływ na nasze życie. Rzeczywistość boleśnie weryfikuje i niszczy marzenia, ideały, pasje, zasady. Często zabiera godność i poniża. Zmory codzienności zatruwają egzystencję i spychają na margines. Budzą strach, frustrację, często rozpacz. Trudno przed nimi uciec. Trudno zmylić tropy. Jak je przechytrzyć? Jak oszukać?

4 października w Teatrze Studyjnym zostanie wystawiony Kamień. Dom. Odmieniany przez sześć przypadków, mnożony przez setki emocji. Dom bohaterów czy dom katów? Swoją wersję jego historii tworzy, wspomina i wypomina sześć osób. Nieustannie, przez kilkadziesiąt lat. Reprezentują różne pokolenia, narodowości i tradycje. Wszyscy są zaledwie o jeden kamień od prawdy.

5 października w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka zobaczymy Akimudy. Rosja zostaje zaatakowana przez armię martwych, a stery przejmuje ambasador aneksjonistów, Akimud. To on tworzy Nową Rosję i Nowe Imperium. Po spacyfikowaniu żywych brutalnymi metodami wprowadza nową ideologię, która wkrótce obejmie całą Europę. Zaczyna się III wojna światowa. Powracają wszystkie demony przeszłości ze Stalinem na czele. Niezwyciężona i niepokonana armia Nowej Rosji wspólnie z cerkwią prawosławną wprowadzają nowy terror i nową ideologię. Prezydent Federacji Rosyjskiej wraz z Dumą ustępują, na ich miejsce przychodzą nowi ministrowie i nowy przywódca, Główny. Rosja wstaje z kolan.

6 października w Radomsku, a w Łodzi w Teatrze Nowym na początku i na końcu października odbędą się pokazy Wyszedł z domu – Uwaga, zaginął Henryk. Wyszedł z domu o 7.30. Ogolił się, wypił kawę, zmienił skarpetki. Brak znaków szczególnych. Poszukują go żona Ewa i córka Gizela. Rodzina nie jest w stanie podać dokładnego rysopisu mężczyzny. Poszukiwany najprawdopodobniej stracił pamięć i błąka się po mieście.

8 października w Teatrze Pinokio odbędzie się pierwszy pokaz Trzy po trzy.  To przedsięwzięcie poświęcone wykorzystywaniu technik lalkowych w nowoczesnej edukacji teatralnej. Każde dziecko wie, czym jest kukła, pacynka, marionetka. W dzisiejszym teatrze, obok tych tradycyjnych lalek, wykorzystuje się wiele innych form animacji.

11 października w Teatrze Powszechnym zobaczymy Hotel Minister na podstawie tekstu twórcy Maydaya, Raya Cooneya. W hotelu Minister w centrum miasta zatrzymuje się poseł Ryszard Wolski wraz z żoną. Przyjechał na posiedzenie parlamentu. Jednak zanim zasiądzie w poselskiej ławie, chce wykorzystać fakt, że żona postanowiła wybrać się do teatru i spędzić upojny wieczór z uroczą sekretarką Joanna. Planów tych nie pochwala jego asystent Dobiesław Ryski, który obawia się skandalu, tym bardziej, że kolejnego dnia w parlamencie poddana ma zostać pod głosowanie ustawa na temat korupcji, upadku moralności i walki z pornografią. Ale kto odmówi szefowi, do tego prominentnemu politykowi? Ryski wykonuje polecenie swojego zwierzchnika, jednak drobna pomyłka, którą popełnia przy rezerwacji dodatkowego pokoju na spotkanie Wolskiego z Joanna, ściąga na posła i jego sekretarza lawinę nieoczekiwanych komplikacji.

Od 17 do 19 października w Teatrze Wielkim jubileuszowe pokazy Strasznego dworu w reżyserii Krystyny Jandy. 60 lat temu Straszny dwór dał początek Operze Łódzkiej – pierwszej w historii miasta stałej scenie operowej. To jednak nie jedyny powód powrotu tego tytułu jako premiery jubileuszowej, podobnie jak i nie ten, że Straszny dwór winna mieć w swoim repertuarze każda polska scena operowa. Straszny dwór to po prostu opera znakomita (!), dzieło, w którym powaga kontusza i żupana świetnie współgra z pełnymi finezyjnego dowcipu sytuacjami, a muzyka skrząca się polskimi rytmami, w wielu miejscach zbliża się do najlepszych wzorców stylu włoskiej opery komicznej. To niemal Zemsta Fredry w operowym wydaniu. W libretcie opery perypetie związane z wyrwaniem dwóch braci – Stefana i Zbigniewa – z „bezżennego stanu” i oddanie ich w ręce sióstr – Hanny i Jadwigi, są pretekstem dla pokazania niepowtarzalnej atmosfery polskiego dworu szlacheckiego, dumnego i z zasadami, a jednocześnie tajemniczego i pełnego zaskakujących zdarzeń

24 października premiera Balladyny w Teatrze Małym w Manufakturze. Jak pisze reżyser sztuki, Mariusz Pilawski: „Doskonałe scenariusze ( sztuki teatralne), które dzisiaj często zdają się być banalną inspiracją dla hollywoodzkich filmów, i nie tylko rzecz jasna – leżą na półkach przykurzone nieco i zamknięte szczelnie między okładkami różnej maści. Zdjąłem stamtąd jedną ze sztuk teatralnych i wchodzę powoli w świat „Balladyny” Juliusza Słowackiego by poszukać dowodu, że widzowie od najmłodszych do najstarszych dadzą się porwać w podróż na skrzydłach żurawi, które z Goplaną odlatują w dal ku innym, nieodgadnionym przeznaczeniom, nowym wyzwaniom. A nuż utworzą klucz lecący do krainy ogromnej wyobraźni Homera, Dantego, Petrarki, Szekspira, Byrona czy właśnie bliskiego naszym aspiracjom Słowackiego. Łapię się tych skrzydeł i czynię to z wiarą, że internetowe, łatwo dostępne streszczenia ksiąg sprowokują młodych do teatralnej wycieczki – po to, by zwarta treść starych dzieł dramatycznych ożywiona sztuką aktorów zapadła na długo w pamięć, a ta po latach, gdy dzieciństwo i młodość przeminą będzie wracała echem – z nastrojem wzruszających wspomnień.”

25 października w Studyjnym premiera Ślubu na podstawie tekstu Witolda Gombrowicza.W obsadzie pojawią się: Mikołaj Chroboczek (Ojciec), Marta Herman (Matka), Sebastian Jasnoch (Pijak), Michał Jóźwik (Kanclerz), Marcin Miodek (Władzio/Henryk), Anna Mrozowska (Mania) i Grzegorz Otrębski (Henryk/Władzio).

26 października w Jaraczu kolejna premiera – Ich czworo Ganrieli Zapolskiej.  Pełna komicznych sytuacji sztuka o typowym trójkącie miłosnym i walce o szczęście. Dramat bohaterów polega na tym, że – mimo łączącego ich uczucia – wciąż się ranią. Pielęgnują w sobie wzajemne żale, oddalają się od siebie, są pogubieni w tej miłości, a na swój sposób wciąż o nią zabiegają. Spragnieni ciepła i zaślepieni egoizmem – uciekają każde w swój świat i nie potrafią z niego wrócić. Temu nieudolnemu wołaniu o miłość przygląda się córka. Małżonkowie zapominają o tym, co najważniejsze – o uczuciu, wzajemnym szacunku i o dziecku. Trudny i bolesny temat podany jest w lekkiej i dowcipnej formie.

25 października odbędzie się oficjalne otwarcie odnowionej siedziby Teatru Arlekin. 23 października w Teatrze Szwalnia rozpocznie się IV Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora MonoFest , a od 24 października w Teatrze Jaracza Festiwal Nowa Klasyka Europy (więcej informacji tutaj)

Nie zabraknie sztuk przyjezdnych. W Teatrze Rozrywki Lutnia będą to Pod niemieckim Łóżkiem (9 października), Moherowe berety (20 października) i Andropauza 2 (26 października). W Teatrze Muzycznym zobaczymy Klimakterium 2 (26 października), Intrygę (27 października), Księżniczkę Sarę (28 października) oraz Ciao Ciao Bambina (30 października), a w Teatrze Nowym Ślad (19 października) oraz Podobno Marian… (24 i 25 października)

Pełen repertuar teatrów znajdziesz tutaj.

PREMIERY W PAŹDZIERNIKU 2014

4 i 5 października Jesus Christ Superstar (w Teatrze Muzycznym) – PATRONAT PLASTRA
4 i 5 października Mroczne Perwersje Codzienności (w Teatrze Jaracza)
4 października Kamień (w Teatrze Studyjnym)
5 października Akimudy (w Teatrze Nowym)
8 października Trzy po trzy (w Teatrze Pinokio)
11 października Hotel Minister (w Teatrze Powszechnym)
17-19 października Straszny dwór (w Teatrze Wielkim)
23 października Wyszedł z domu (w Teatrze Nowym)
24 października Balladyna (w Teatrze Małym)
25 października Ślub (w Teatrze Studyjnym)
26 października Ich czworo (w Teatrze Jaracza)
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
przyjaciele_nowego_plakat
Teatry w Łodzi na wakacje
mfspin
Dwie premiery na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
Neo-Nowka_grafika_2013
Neo-nówka w Teatrze Muzycznym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*