Premiery teatralne – październik 2010

pamiecwodyW październiku czeka nas sześć teatralnych premier – Pamięć wody, Top Dogs, Czerwony Kapturek, Powróćmy jak za dawnych lat, Matka brat mojego syna oraz Chopin i jego zaczarowany fortepian.

  

Miesiąc rozpocznie się premierowymi pokazami Pamięci wody (2 i 3 października) w Teatrze Jaracza. Tytułowa „pamięć wody” jest metaforą powtarzalności zdarzeń, doświadczeń i doznań każdego człowieka. Woda, jak taśma magnetyczna, ma swoją pamięć. Bohaterkami brytyjskiej autorki Shelagh Stepehnson są trzy siostry, które przyjeżdżają do rodzinnego domu na pogrzeb matki. Muszą ponownie przyjrzeć się sobie i swojemu dzieciństwu. Wspominają spędzone razem lata, ale każda wspomina je zupełnie inaczej.

4 października Teatr Studyjny proponuje Top Dogs. To opowieść o  ludziach reprezentujących grupy kierownicze. Znaczyli wiele, teraz są zbędni. Gdy nagle utracili pracę, rozsypało się całe ich życie. Niektórzy wciąż nie mogą uwierzyć, że znaleźli się na bruku, przegrywając w bezpardonowym „wyścigu szczurów”. Teraz spotykają się w specyficznej instytucji, będącej skrzyżowaniem biura pośrednictwa pracy z grupą terapeutyczną. Pracoholicy na odwyku, rozpaczliwie próbujący wypełnić życiową pustkę.

9 października pierwsza w tym sezonie premiera Teatru Muzycznego, Powróćmy jak za dawnych lat grane w Muzeum Miasta Łodzi. To spektakl muzyczny prezentujący szlagiery dwudziestolecia międzywojennego m. in. Ada, to nie wypada, Każdemu wolno kochać, Sex appeal.

Pod koniec miesiąca Matka brata mojego syna w Teatrze Powszechnym (premiera 23 października). Sztuka Juliusza Machulskiego w reżyserii Macieja Wojtyszko. Akcja spektaklu rozgrywa się w luksusowym szpitalu, do którego z podejrzeniem zawału trafia w dniu swoich 70. urodzin autor poczytnych powieści – Wincenty Laskus. W trakcie rodzinnych rozmów mających przekonać rekonwalescenta, że nic poważnego mu nie dolega, na jaw wychodzą szczegóły dotyczące relacji w rodzinie Laskusów, a także skrywana skrzętnie przez Wincentego tajemnica dotycząca stanu jego serca… nie mająca nic wspólnego z medycyną.

28 października kolejna premiera Teatru Muzycznego i ponownie prezentowana w Muzeum Miasta Łodzi. Chopin i jego zaczarowany fotepian to spektakl poetycko-muzyczny. Sylwia Strugińska (sopran), Jolanta Gzella (mezzosopran), Szymon Jędruch (tenor) i Piotr Kowalczyk (baryton) oraz pianista Mateusz Piechnat wykonają utwory Chopina w opracowaniach cenionej przez kompozytora francuskiej śpiewaczki Pauliny Viardot i współczesnych Mateusza Piechnata. Wieczór wypełnią najpiękniejsze Chopinowskie pieśni, duety i mazurki, a także utwory na fortepian.

Dla nieco młodszych Czerwony Kapturek w Teatrze Pinokio (premiera 4 października). Według pomysłodawców przedstawienie zaskakuje i łamie stereotyp tradycyjnej interpretacji tej znanej bajki. Jak jest naprawdę najlepiej dowiedzieć się samemu.

Poza tym kolejna edycja festiwalu ŁóPTA. Od 15 do 17 października w ŁDK, ŚFK i Sali Widowiskowej PŁ zaprezentują się najciekawsze teatry amatorskie.  22 października rozpocznie się piąta edycja Spotkań Teatrów Miast Partnerskich w Teatrze Nowym. Prócz tego tradycyjnie pojedyncze spektakle okolicznościowe: 3 października w Teatrze Jaracza Murzyn. Może odejść,  9 października John i Mary – Teatru TM Tomasza Mędrzaka w Teatrze Małym, 14 października Andropauza – Męska Rzecz w Teatrze Nowym, 16 października Shirley Valentine z Krystyną Jandą w Teatrze im. Jaracza, 24  października Antygona w Fabryce Sztuki, 25 października Igraszki z diabłem w AOIA, 28 i 29 października Pygmalion Teatru Angielskiego w Teatrze V6.

PREMIERY W PAŹDZIERNIKU 2010
2-3 października Pamięć wody (Teatr im. Jaracza)
2 października Czerwony Kapturek (Teatr Pinokio)
4 października Top Dogs (Teatr Studyjny)
9 października Powróćmy jak za dawnych lat (Teatr Muzyczny w Muzeum Miasta Łodzi)
23 października Matka brata mojego syna (Teatr Powszechny)
28 października Chopin i jego zaczarowany fotepian (Teatr Muzyczny w Muzeum Miasta Łodzi)

Pełen repertuar teatrów dostępny jest tutaj.     

 

{jumi [media/reklama.htm]}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *