Premiery teatralne – marzec 2022

Słabi, Kar nawał, Atrament. Wczoraj. Żyrafa, Momo, Halo?, Związek Otwarty, Mój Jazz, Wiśniowy sad – to nadchodzące premiery teatralne. W marcu rozpocznie się również XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, a także Dotknij Teatru.

4 marca w Teatrze Jaracza zobaczymy premierę sztuki pt. Słabi. Nieporadni, introwertyczni, niepewni i nieszczęśliwi. Zbyt wrażliwi i bezradni wobec wyzwań codzienności. Słabi. Tacy są bohaterowie dramatu Magdaleny Drab. Anina nie radzi sobie z prozaicznym do bólu życiem, nie potrafi wypełniać obowiązków wynikających z bycia matką, nie mieści się w ramach przewidzianych dla niej przez społeczeństwo. W sklepie mięsnym poznaje Jana, introwertycznego sprzedawcę ogarniętego stagnacją i emocjonalną apatią. W tym świecie, skonstruowanym na przecięciu realizmu i fantazji, wszystkie historie są banalne, ale zostały opowiedziane z dużą dozą ironii i czułości.

11 marca w Teatrze Nowym premiera przedstawienia Kar nawał. To, co było zabawą, nagle zyskuje znamiona plagi. Życie w świecie pełnym szybkich zwrotów akcji sprawia, że śnimy o spodziewanych katastrofach, żeby się na nie przygotować. Staramy się nadążyć za korowodem coraz to nowych traum: śmierci na COVID, odbierania kobietom praw, stref wolnych od LGBT+, ludzi zamarzających w lasach na granicy, a od niedawna: ginących w wojnie na Ukrainie.

12 marca w Teatrze Powszechnym premiera sztuki Juliusza Machulskiego pt. Atrament. Wczoraj. Żyrafa. To opowieść o wielopokoleniowej rodzinie z niechlubną historią łódzkiego esbeka w tle. Autor z czułością i dużą dozą humoru portretuje swoich bohaterów. Na przykładzie ich rodzinnych relacji stawia fundamentalne pytania bliskie każdemu z nas. Jakie są współczesne więzi rodzinne? Czy coś takiego jeszcze w ogóle istnieje? I co to znaczy w dzisiejszym świecie? Czy doceniamy ich wartość? I czy potrafimy jeszcze dbać o swoich bliskich? A może tylko kupujemy namiastkę miłości, by uciszyć sumienie?

18 marca w Teatrze Arlekin premiera Momo. Pewnego dnia, nie wiadomo skąd, w ruinach amfiteatru w pewnym małym miasteczku, zjawia się dziewczynka o imieniu Momo. Zostaje otoczona opieką i szybko staje się częścią lokalnej społeczności. Niebawem okazuje się, że Momo ma szczególny dar – potrafi słuchać, jak nikt inny. Dzięki niej ludziom wpadają do głowy najlepsze pomysły, odnajdują przy niej siebie i swoje pragnienia. Momo zjednuje sobie wielu nowych przyjaciół. Wkrótce do miasteczka przybywają także Szarzy Panowie – tajemniczy agenci Kasy Oszczędności Czasu, którzy podstępnie kradną ludziom czas. Pogodni dotychczas mieszkańcy tracą swoje światło i kolory. Pracują coraz więcej i coraz bardziej oddalają się od siebie. Z miasta znikają cała radość i ciepło.

18 marca premiera Halo? na podstawie Cyda w Domu Literatury w Łodzi, 26 marca w Teatrze Małym zobaczymy premierę sztuki Związek Otwarty.

27 marca na scenie Artkombinatu Monopolis zobaczymy premier sztuki Mój Jazz. To monodram muzyczny, którego treść osnuta jest na wspomnieniach Andrzeja „Idona” Wojciechowskiego. Opowiada o początkach pierwszego w Polsce zespołu jazzowego „Melomani”, w składzie którego grali: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Witold „Dentox” Sobociński, Andrzej Trzaskowski, Krzysztof „Komeda” Trzciński, Witold Kujawski, Antoni Studziński oraz Andrzej „Idon” Wojciechowski.

27 marca druga w tym miesiącu premiera Teatru Jaracza – Wiśniowy sad. Ostatni dramat w dorobku Antona Czechowa, uznany za duchowy testament autora, jest poruszającą i niezwykle aktualną opowieścią o transformacji i nieuchronnej zmianie. Bohaterowie, przedstawieni z ciepłym liryzmem i pogodną ironią, są na wskroś współcześni. Niepewni co przyniesie jutro, muszą znaleźć swoje miejsce w dynamicznie przeobrażającym się świecie.

19 marca, spektaklem wyjazdowym rozpocznie się XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (więcej informacji tutaj). 27 marca rozpocznie się Dotknij Teatru (program imprezy będzie dostępny od 10 marca).

16 marca w Teatrze Wielkim odbędzie się XVI Koncert Galowy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej i Baletu Teatru Wielkiego w Łodzi.

Nie zabraknie spektakli przyjezdnych: 5 marca Między płotem a kowadłem, 14 marca Salon Odnowy w Artkombinacie Scenie Monopolis, 7 marca The Strings, 15 marca Kolacja dla głupca , 16 marca Berek 2, czyli upiór w moherze, 27 marca Najsłodszy owoc w Teatrze Muzycznym oraz 14 marca Państwowy akademicki ansambl Gruzji Rustavi w Teatrze Wielkim.

MARCOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

Premiery w marcu
4 marcaSłabi (w Teatrze im. Stefana Jaracza)
11 marcaKar nawał (w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka)
12 marcaAtrament. Wczoraj. Żyrafa (w Teatrze Powszechnym)
18 marcaMomo (w Teatrze Arlekin im. Henryka Ryla)
18 marcaHalo? (w Domu Literatury w Łodzi)
26 marcaZwiązek otwarty (w Teatrze Małym)
27 marcaMój Jazz (w Artkombinacie Scenie Monopolis)
27 marcaWiśniowy sad (w Teatrze im. Stefana Jaracza)
Wydarzenia w marcu
od 19 marcaXXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
od 27 marcaDotknij Teatru 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *