powszehcnyMarzec miesiącem teatru. To okres organizowania dwóch wielkich imprez – Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych oraz akcji Dotknij Teatru. Wśród planowanych premier pojawią się m.in. Ucieczka/wycieczka, Lekcje miłości, Szkoła żon, Baron cygański, Sen nocy (nie)letniej, Melancholia/Violetta Villas, Tlen, Living squat, Konik Garbusek. Każdy powinien czuć się zadowolony.

6 marca w AOIA prapremiera Ucieczki/wycieczki. To widowisko o grupie pensjonariuszy z domu Słodkiej Jesieni, która decyduje się na szalony krok – po prostu uciekają – chcą przeżyć piękne chwile, o których każdy z nich marzy, gdyż każdemu w duszy jeszcze gra oj gra. W trakcie owej eskapady spotyka ich wiele niespodzianek a także budzą się ich wspomnienia minionych lat. Jest to spektakl o zabarwieniu kabaretowym, powstały w wyniku obserwacji otaczającej nas rzeczywistości. Indywidualne monologi poszczególnych bohaterów spektaklu powstały na kanwie własnych przeżyć bohaterów.

7 marca w Teatrze im. Stefana Jaracza premiera sztuki Lekcje miłości. To przesycone miłością ludzkie historie, które mogłyby spotkać każdego z nas. Trudne, czasem toksyczne relacje rodzicielskie, ekstremalne emocje i bunt wobec kolei losu. Jednak wbrew konfliktom, na przekór krzywdom i rozczarowaniom trzeba szukać porozumienia. Łarisa i jej matka oraz Masza i jej rodzina pokażą nam, że miłość czerpie siłę z godności, rozmowy i dobrych intencji. W lekcjach miłości wszyscy mamy zaległości. Pocieszające, że na naukę nigdy nie jest za późno.

14 i 15 marca w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym odbędą się premierowe pokazy Szkoły żon. Sztuka autorstwa Moliera opowiada historię Arnolfa – statecznego i zamożnego mężczyzny, który chciałby się ożenić, jednak za grosz nie wierzy w kobiecą uczciwość. W związku z tym postanawia wychować sobie bezwzględnie oddaną i wierną małżonkę. Wszystko rozgrywa się w komediowej, mistrzowsko rozpisanej na role komediowej konwencji. Jednak, jak zawsze u Moliera, śmieszność fabuły odsłania tragizm ludzkiej egzystencji. Arnolf jest w gruncie rzeczy postacią tragiczną, która – dążąc do uporządkowania świata – przegrywa z żywiołem życia, namiętności i miłości.

Po długich oczekiwaniach wreszcie 21 marca na deskach Teatru Muzycznego zobaczymy premierę spektaklu Sen nocy (nie)letniej – PATRONAT PLASTRA. Sztuki Szekspira od lat bawią i wzruszają kolejne pokolenia, a wizja sukcesu ich adaptacji kusi ludzi teatru i filmu. Mogłoby się wydawać, że nikt niczego nowego już nie wymyśli… W spektaklu na motywach Snu nocy letniej, najsłynniejszej komedii tego wybitnego dramaturga, znane i lubiane polskie przeboje, takie jak Gdzie ci mężczyźni Danuty Rinn czy Sen o Victorii zespołu Dżem, zostały wplecione w sceniczną opowieść, wzmacniając jej wymowę i nadając wyjątkowy rytm. Sen nocy (nie)letniej to satyra na otaczającą nas rzeczywistość. Rzeczywistość mediów bez misji, społeczeństwa bez idei i mnożących się talent shows bez talentów. Rzeczywistość pełną plotek i skandali. Czy dziś miłość może być jeszcze prawdziwa i szczera, czy też pozostaje tylko ułudą i snem letniej nocy?

21 i 22 marca w Teatrze Wielkim pierwsze pokazy Barona cygańskiego Johanna Straussa (syna). To z pewnością najbardziej znana i lubiana operetka. Sam kompozytor – mistrz wiedeńskiego walca – nazwał ją operą komiczną i tak też – muzycznie – potraktował libretto, w którym atrakcyjna i egzotyczna sceneria taboru cygańskiego przeplata się z elegancją i przepychem salonów wiedeńskich. Muzyka Barona – jak przystało na operę komiczną – jest pełna lekkości i wdzięku, a w efektownych ariach, duetach i ansamblach króluje oczywiście walc. Baron cygański to jedna z nielicznych operetek, które na stałe goszczą na największych scenach operowych świata – zawsze przynosząc widzowi atrakcyjne widowisko, muzyczną satysfakcję i rozrywkę najlepszej próby.

27 marca, w ramach akcji Dotknij Teatru, w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka zobaczymy Melancholia/Violetta Villas. Była jedną z najbardziej znanych, podziwianych i jednocześnie wyśmiewanych, tragicznych postaci polskiego show-biznesu. Obdarzona wspaniałym głosem, kontrowersyjnym gustem, psychiką wrażliwą na najlżejsze muśnięcie losu. Wykonywała repertuar poniżej swoich możliwości wokalnych. Dzięki wielkiemu talentowi, charyzmie i ciężkiej pracy osiągnęła światowy sukces. Podziwiana przez ludzi, ale i szczerze przez nich nielubiana.

28 marca w Teatrze Arlekin premiera dla dzieci – Konik Garbusek. Kiedyś bardzo dawno temu, tak dawno, że czas ten wydaje się już baśnią, obejrzałem film opowiadający przygody małego konika i jego przyjaciela Iwana. Potem tę baśń zobaczyłem w teatrze, a wreszcie przeczytałem  opowieść autorstwa Piotra Jerszowa i pozostała ona w mojej pamięci na zawsze. Konik Garbusek to klasyczna baśń, w której prawda i szczerość biorą górę nad zawiścią, matactwem i głupotą. I jak w klasycznej baśni podstawowym konfliktem jest dobro, które zwycięża zło. Fabuła tej opowieści, przepełniona cudownymi zdarzeniami, osadzona jest w baśniowym świecie dawnej Rosji. Jest widocznie siła w tej opowieści jeśli przetrwała ona w mojej pamięci przez wiele lat i powraca teraz aby zagnieździć się w świadomości dzisiejszego młodego widza.

Poza tym Teatr V6 proponuje nam 8 marca Porozmawiajmy o kobietach – show iluzji, tego samego dnia Arlekin zaprasza na A kiedy ja wyjdę, zaśpiewam po rosie będący wynikiem współpracy grup Miejskie Darcie Pierza i Off Harnam, 24 i 27 marca w Akademii Muzycznej będzie można zobaczyć szkic do spektaklu inspirowany dramatem F. G. Lorki Dom Bernardy Alba.

7 marca rozpocznie się XXI edycja Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi – PATRONAT PLASTRA organizowana przez Teatr Powszechny. Przez ponad miesiąc w naszym mieście zobaczymy najciekawsze sztuki z całego kraju (pełen program tutaj). Od 27 marca do 3 kwietnia natomiast czeka nas akcjia Dotknij Teatru (wstępny harmonogram jest tutaj) organizowana w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. Z tej okazji odbędzie się wiele premier (m.in. wspomniana  Melancholia/Violetta Villas, ale także Wszędomni, Living Squat, Ryzografie, Tlen, A ja ich widzę…, Krokodyle łzy), pokazów towarzyszących, spotkań czy warsztatów.

Poza Dotknij Teatru również nie zabraknie spektakli przyjezdnych – 7 marca Klimakterium… i już, 8 marca Klimakterium 2 czyli menopauzy szał, 11 marca Złodziej, 16 marca Magiczne Hollywood, 23 marca Hallo Szpicbródka w Teatrze Muzycznym. 7 i 8 Miłosz w żywych obrazach w Art_Inkubatorze, 7 i 8 marca Shen Yun oraz 14 marca Vivat Operetta Opera Lwowska w Teatrze Wielkim. 7 marca Piaf! The Show w Klubie Wytwórnia, 8 marca Żona do adopcji w Teatrze Rozrywki Lutnia. 13 marca Sex Guru i 29 marca Podobno Marian… w Teatrze Nowym. 14 marca Eachtra – Celtycka Podróż i 20 i 21 marca The Wave w Teatrze V6.

Pełen repertuar teatrów znajdziesz tutaj

PREMIERY W MARCU 2015

6 marca Ucieczki/wycieczki (w AOIA)
7 marca Lekcje miłości (w Teatrze Jaracza)
14, 15 marca Szkoła żon (w Teatrze Powszechnym)
21 marca Sen nocy (nie)letniej (w Teatrze Muzycznym)
21, 22 marca Baron cygański (w Teatrze Wielkim)
27 marca Melancholia/Violetta Villas (w Teatrze Nowym)
27 marca Wszędomni (Teatr Chorea w Fabryce Sztuki)
27 marca Living Squat (Teatru Pinokio w kamenicy przy Gdańskiej 19)
28 marca Konik Garbusek (w Teatrze Arlekin)
28 marca Ryzografie (Pracowni Fizycznej w Akademii Muzycznej)
28 marca Tlen (w Domu Literatury)
28 marca A ja ich widzę… (w Poleskim Ośrodku Sztuki)
28 marca Krokodyle zły (w Teatrze Jaracza)
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
PLAKAT_chyba
Kabaret Chyba w Przechowalni
selfiecompl
Selfie.com.pl w Teatrze Muzycznym
cudalbo
Cud albo Krakowiaki i Górale w Teatrze Wielkim

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*