kroplePremierowe pokazy Kropel wody na rozpalonych kamieniach, Smażonych, zielonych pomidorów, Madame Butterfly, Ryszarda III, Dagny.Brecht, Wika i 7 Koźlątek oraz O żabce co nie została królewną plus gigantyczna impreza Dotknij Teatru – to najważniejsze wydarzenia teatralne nadchodzącego miesiąca.

4 marca w Teatrze Nowym prapremiera Kropel wody na rozpalonych kamieniach, skandalizujący spektakl nie mniej kontrowersyjnego Rainera Wernera Fassbindera. „Krople wody…” opowiadają o toksycznych związków damsko-męskich. Psychicznych gier na czele których stoją Franz i Leopold. Nie zabraknie także wątku homoseksualnego, tak bliskiego twórczości i życia samego autora dramatu. Zdaniem Fassbindera zachodnie kapitalistyczne społeczeństwo doprowadziło ludzkość do upadku wrażliwości i solidarności.

8 marca w Teatrze Małym w Manufakturze premiera Smażonych, zielonych pomidorów. Spektakl oparty na podstawie bestsellerowej powieści Fannie Flagg, która świeciła triumf także w wersji filmowej. Opowieść o młodej kobiecie z Alabamy, Idigie Theadgoode, która mimo przeciwności losu, świata pełnego nierówności i patologii, walczyła o godne życie. Historię opowie aktorka Elżbieta Czerwińska, a adaptacją i reżyserią zajął się Remigiusz Grzela.

10 marca na deskach Teatru im. Jaracza zostanie zaprezentowana premiera Teatru Wielkiego – Madama Butterfly, najbardziej znana opera Giacomo Pucciniego. Puccini łączył oryginalne tematy japońskie z imitacjami własnego kroju, pragnąc osiągnąć więcej niż proste reprodukcje owych motywów. O szczególnej wartości dzieła stanowią partie dedykowane Cio-Cio-San, bowiem zawierają najwyższą nutę na głos sopranowy, o jaką pokusił się Puccini, czyli wysokie D. Opera dostarcza słuchaczom chwil pełnych lirycznych uniesień, w mistrzowski sposób oddając to, co składa się na „pucciniowski” dramat – wartką akcję i dawkowany konsekwentnie postęp tragedii. Tragedii kobiety odtrąconej przez swoich z powodu uczucia, które pozbawia ją tożsamości…

23 marca także w Teatrze im. Jaracza premiera Ryszarda III. To ucieleśnienie zła, demoniczny król, wysłannik piekieł. A może nieszczęsny wytwór krwawej epoki, w której żyć znaczyło zabić? Jan Kott pisał: „Szekspir jest jak świat albo życie. Każda epoka znajdzie w nim to czego sama szuka i co sama chce zobaczyć”. Spektakl reżyseruje Grzegorz Wiśniewski, W roli tytułowej zobaczymy Marka Kałużyńskiego.

13 i 14 marca w Teatrze Szwalnia pokazy warsztatowe Dagny.Brecht – księżniczka żebraków Teatru Studyjnego. To zestawienie piosenek i innych tekstów Bertolda Brechta ze współczesną muzyką elektroniczną. Projekt nawiązuje do stylistyki obecnej popkultury, wyrażając jednocześnie bunt wobec panujących w niej trendów. Jest poszukiwaniem „efektu obcości” poprzez różne formami wyrazu artystycznego. Podtytuł projektu nawiązuje do postaci Polly Peachum z „Opery za trzy grosze” Bertolda Brechta. Jednak historia córki króla żebraków, w połączeniu z innymi utworami Bertolda Brechta, nie musi opowiadać wyłącznie historii Polly…

17 marca w Baśniowej Kawiarence premiera Wilka i 7 Koźlątek, a 24 marca w Teatrze Arlekin O żabce co nie została królewną. Jest to współczesna wersja bajek La Fontaine’a, czyli bajkowych przypowieści, które pod kostiumem zwierzątek kryją drugie dno. Zabawna, kolorowa i bardzo muzyczna opowieść o zwierzątkach w lesie, które postanowiły zastąpić lwa brzydką ropuchą jest adresowana przede wszystkim do dzieci w wieku 4 -12 lat.

Przez większość miesiąca w Teatrze Powszechnym odbywać się będą pokazy przedpremierowe Mayday 2 (premiera przewidziana na 21 kwietnia), a 23 marca zapowiedziano tam kolejną premierę Teatru Czytanego. Także do 4 marca odbywa się Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Tradycyjnie nie zabraknie także spektakli teatrów z innych miast. 3, 4 i 5 w Teatrze Jaracza kolejne pokazy Klimakterium… i już. 4 marca w Teatrze Małym Bez mężczyzn – spektakl o Andzie Kitschman (w ramach Tygodnia Kobiet), 8 i 9 marca w Teatrze V6 The Canteville Ghost Teatru Angielskiego. W Teatrze Nowym 8 marca Okolice Europy, a 21 marca Kobieta pierwotna. 10 marca w CK-W Lutnia zostanie zaprezentowany spektakl Ordonka. Miłość ci wszystko wybaczy (Patronat Plastra), 11 marca w Teatrze Muzycznym Goło i wesoło, 12 marca Dziewczyny z kalendarza, a 19 marca Touch of Ireland i 30 marca Morderstwo w hotelu.

Pod koniec miesiąca w Łodzi, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru odbędzie się kolejna edycja Dotknij Teatru. W większości placówek państwowych odbędą się bezpłatne pokazy teatralne, warsztaty, spotkania i inne atrakcje. Program imprezy znajdziecie tutaj.

PREMIERY W MARCU  2012

4 marca

19:15 Krople wody na rozpalone kamienie (Teatr Nowy)

8 marca

19:15 Smażone, zielone pomidory (Teatr Mały)

10 marca

19:00 Madame Butterfly (Teatru Wielkiego w Teatrze Jaracza)

13 i 14 marca

19:00 Dagny,Brecht (Teatru Studyjnego w Teatrze Szwalnia) – spektakl warsztatowy

17 marca

15:30 Wilk i 7 koźlątek (Bajkowa Kawiarenka)

23 marca

19:00 Ryszard III (Teatr im. Jaracza)

24 marca

18:00 O żabce co nie została królewną (Teatr Arlekin)

Aktualny repertuar łódzkich teatrów znajdziesz tutaj.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
klamstewka
Kłamstewka w Teatrze im. Jaracza
Kolektyw Szwalnia w grudniu
cyberiada-poster-B1
Cyberiada Teatru Studyjnego w Ec-1

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*