Premiery teatralne – maj 2022

Premiery sztuk: Ja, Feuerbach, Maria, Pan Tom buduje dom, Dzieci z Bullerbyn, Oleanna plus 40. Festiwal Szkół Teatralnych oraz XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. To nas czeka w maju.

5 maja premiera Ja, Feuerbach na scenie Art_Inkubatora. To opowieść o uprzedmiotowieniu relacji ludzkich, manipulacji i cynizmie w traktowaniu ludzi we współczesnym świecie i zobojętnieniu wobec nadwrażliwych członków naszej społeczności. Feuerbach, doświadczony aktor, po okresie zawodowej stagnacji powraca na scenę, by po raz ostatni zawalczyć o możliwość spełnienia swego życiowego powołania. W oczekiwaniu na dyrektora teatru wdaje się w pozornie niewinną konwersację z asystentem dyrektora.

14 maja, w ramach MFSPiN, w Teatrze Powszechnym zobaczymy premierę Marii. To spektakl inspirowany postacią łodzianki Marii Kwaśniewskiej. To postać nietuzinkowa, sportsmenka, medalistka olimpijska, bohaterka wojenna, kobieta, która miała odwagę przeciwstawić się Hitlerowi, ale przede wszystkim osoba, która uratowała setki ludzi od zagłady i która całym swoim życiem starała się zaświadczyć temu, że inny jest równie ważny jak ja sam. Wyimki z jej biografii stanowią dla twórców przedstawienia pretekst do zadania pytania o to, czy można własne życie oddać w pełni innym i czuć się jako indywiduum spełnionym?

26 maja Teatr Mały zaprasza na premierę sztuki Pan Tom buduje dom.

28 maja w Teatrze Pinokio zobaczymy premier Dzieci z Bullerbyn. Bullerbyn to maleńka wioska leżąca gdzieś na szwedzkiej prowincji. Maleńka to nawet za dużo powiedziane; stoją w niej zaledwie trzy domy. W każdym mieszkają dzieci i ich rodzice. Zostawmy jednak na boku świat dorosłych i skupmy się na tym, co naprawdę w a ż n e. Lisa, Lasse, Bosse,  Britta, Anna i Olle to wyjątkowo zgrana grupa przyjaciół. W gruncie rzeczy trudno im bez siebie wytrzymać, choć wiadomo, że czasami zarówno dziewczynki, jak i chłopcy mają własne pomysły na zabawę. Ale bawić się w Bullerbyn można praktycznie przy każdej okazji i na setki różnych sposobów, a każdy wydaje się lepszy od poprzedniego!

Także 28 maja premiera w Teatrze Jaracza – Oleanna Davida Mameta. John to wykładowca uniwersytecki, który za chwilę ma otrzymać nominację profesorską. Carol, jego studentka, skarży się na problemy ze zrozumieniem wykładów i książki Johna. Z początku banalna rozmowa przybiera nieoczekiwany obrót i przeradza się w konfrontację pełną niedopowiedzeń i domysłów – pojedynek w trzech aktach, w którym bronią są słowa, wzajemne podejrzenia, ironia, sarkazm i emocjonalny szantaż. Jak daleko posuną się bohaterowie by wyjść z tego starcia zwycięsko?

Od 9 do 15 maja potrwa 40. Festiwal Szkół Teatralnych (więcej informacji tutaj). Do 15 maja potrwa XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (więcej informacji tutaj)

Nie zabraknie spektakli przyjezdnych – Klimakterium… i już 11 maja, Metoda na wnuczka 15 maja, Przygoda z ogrodnikiem 24 maja, Klimakterium 2 czyli Menopauzy Szał 30 maja w Teatrze Muzycznym, Wiesz, że wiem 16 maja w Teatrze Wielkim, Między Płotem a Kowadłem 17 maja, Kora. Boska 22 maja, Abonament na szczęście 26 maja w Artkombinacie Scena Monopolis.

 

MAJOW REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

 

Premiery w maju
5 majaJa, Feuerbach (w Art_Inkubatorze)
14 majaMaria (w Teatrze Powszechnym)
26 majaPan Tom buduje dom (w Teatrze Małym)
28 majaDzieci z Bullerbyn (w Teatrze Pinokio)
28 majaOleanna (w Teatrze Jaracza)
Wydarzenia w maju
od 15 majaXXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
od 9 do 15 maja40. Festiwal Szkół Teatralnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *