Premiery teatralne – maj 2019

Fantazja polska, Baba Chanel, Lolita, Cisza / Silence, Łódzkie Spotkania Baletowe, Festiwal Teatralna Karuzela, Festiwal Szkół Teatralnych, a także Dzień Teatru Publicznego – to między innymi czeka na nas w maju.

2 maja w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi Fantazja polska w reżyserii Macieja Wojtyszki. Czego chciała największa śpiewaczka świata od prezydenta USA? Jaka kobieta była najważniejszą osobą w historii Polski? Czy Paderewski rzeczywiście wygrał Polskę na fortepianie? Czy może być śmiesznie kiedy jest strasznie? Żartobliwa opowieść o najważniejszym z punktu widzenia współpracy dyplomatycznej Polski i USA momencie, ukazująca rolę kobiet w tej niezapisanej historii Polski.

11 maja, w ramach Łódzkich Spotkań Baletowych, Teatr Wielki zaprasza na premierę sztuki Cisza / Silence. Historia Ludwiga van Beethovena była interpretowana przez artystów różnych epok. Rozpoczynając pracę nad „Ciszą”, skupiałem się przede wszystkim na dorobku muzycznym kompozytora. Była to pierwsza iskra, która zapoczątkowała projekt i z czasem przerodziła się w niesłabnącą inspirację. Fabuła spektaklu skupia się na różnych aspektach życia kompozytora, niekoniecznie w porządku chronologicznym. Niektóre – wydawałoby się – detale mogą stać się początkiem kolejnego etapu życia, rytuałem przejścia. Odniosłem się między innymi do tragicznego wydarzenia, a mianowicie postępującej głuchoty Beethovena. Jednak moją myślą przewodnią było przede wszystkim przedstawienie muzycznego testamentu genialnego kompozytora.

18 maja w AOIA premiera sztuki Baba Chanel. Punktem wyjścia jest spektakl rosyjskiego pisarza Nikolaja Kolady – historia starszych kobiet występujących w chórze, które niespodziewanie stają przed decyzją o odsunięciu ich na dalszy plan, gdyż przychodzi symboliczne nowe, młode. Być może odpowiemy na wiele pytań, a z pewnością skłonimy do refleksji nie tylko seniorów, ale i ludzi młodych.

31 maja długo oczekiwana Lolita w Teatrze Nowym. To wybitna powieść Vladimira Nabokova w adaptacji Edwarda Albee’ego – to powolne docieranie do źródła winy głównego bohatera, Humberta Humberta, której nie może tłumaczyć miłość ani pożądanie. To także historia krzywd wyrządzonych Lolicie, z których ona mimo wszystko próbuje się podnieść. To teatr fantazji, ukrytych pragnień, ciemnych myśli i tajemnic. Czy, jeśli zostaną wyjawione, przyniosą ulgę?

22 maja Teatr Powszechny zaprasza na 63. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Teatr Wielki organizuje dwie imprezy plenerowe – 5 maja Niestraszny Straszny Dwór na Placu Dąbrowskiego, a 18 maja Człowiek w Manufakturze w samej Manufakturze.

W maju czekają nas trzy festiwale teatralne: Festiwal Szkół Teatralnych (6-12 maja – więcej informacji tutaj), Łódzkie Spotkania Baletowe (11 maja – 23 czerwca – więcej informacji tutaj), Festiwal Teatralna Karuzela (26 maja – 2 czerwca – więcej informacji tutaj).

Nie zabraknie spektakli przyjezdnych – 19 maja Weekend z R., 26 maja Przekręt (NIE)doskonały w Teatrze im. Stefana Jaracza oraz 26 maja Klimakterium… i już i Klimakterium 2, czyli menopauzy szał w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

 

MAJOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

PREMIERY
2 maja Fantazja Polska (w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka)
11 maja Cisza / Silence (w Teatrze Wielkim)
18 maja Baba Chanel (w AOIA)
31 maja Lolita (w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka)
WYDARZENIA
6-12 maja 37. Festiwal Szkól Teatralnych w Łodzi
11 maja – 23 czerwca XXV Łódzkie Spotkania Baletowe
26 maja – 2 czerwca IX Festiwal Teatralna Karuzela
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *