fstCień, Arcydzieło na śmietniku oraz Motyl, publiczna egzekucja z muzyką na żywo. Maj miesiącem festiwali teatralnych. W nadchodzącym miesiącu czekają nas – Festiwal Szkół Teatralnych, Łódzkie Spotkania Baletowe, Teatralna Karuzela, Dziatwa i kolejne odsłony Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych oraz Festiwalu Perspektywy. Plus Dzień Publicznego Teatru z biletami za 500 groszy.

13 maja na deskach Teatru Jaracza premiera sztuki Cień. Monodram Kamili Sammler jest opowieścią o przejściu aktorka odważa się na rozmowę o granicach wraz z Elfriede Jelinek wyznacza je i komentuje Kamila Sammler na naszych oczach przekracza granicę pomiędzy światłem i ciemnością, pomiędzy teraźniejszością i przeszłością, kobietą i mężczyzną, żywym i martwym w tej metaforycznej podróży pełno jest bólu i nadziei ale również odpowiedzialności i determinacji w tej podróży Kamila Sammler nie jest sama towarzyszą jej dźwięki i obrazy, głosy i cienie otaczają ją fotografie zdjęcia, które dla Kamila Sammler są ważnym partnera jej artystycznego życia, fotografie cieni – właśnie

20 maja prapremiera Teatru Powszechnego w ramach tegorocznego Mięszynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – Arcydzieło na śmietniku. Mieszkająca na północy Kalifornii Maude Gutman kupiła na wyprzedaży garażowej obraz, który być może jest dziełem Jacksona Pollocka. Zaprasza więc wybitnego znawcę i eksperta w dziedzinie sztuki – Lionela Percy’ego – by dokonał ekspertyzy i wydał opinię, czy naprawdę autorem obrazu jest amerykański artysta. Czy bezrobotna barmanka jest posiadaczką obrazu wartego miliony dolarów? Czy spotkał ją cud, który być może odmieni jej los? Spotkanie tej dwójki to zderzenie odległych światów. Różni ich wszystko – od statusu społecznego, przez wykształcenie, po stosunek do rzeczywistości. Jednak okazuje się, że spotkanie w sprawie obrazu, staje się przede wszystkim spotkaniem dwóch samotnych ludzi pokiereszowanych przez los.

Tego samego dnia Teatr Zamiast zaprasza na premierę sztuki pod tytułęm Motyl, publiczna egzekucja z muzyką na żywo.

3 maja ruszają Łódzkie Spotkania Baletowe.  Od pierwszej edycji w 1968 roku na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi gościły wszystkie najbardziej liczące się na świecie zespoły baletowe, a sam festiwal – dzięki odpowiedniemu doborowi repertuaru i zespołów – stał się wyjątkowym forum konfrontacji tego, co w sztuce baletu i teatru tańca najwartościowsze, aktualne i godne odnotowania. Program XXIV Łódzkich Spotkań Baletowych został skonstruowany tak, by był kontynuacją założeń festiwalu – idei otwartości na to, co nowe i wartościowe w sztuce tańca przy zachowaniu pamięci o wielkiej klasyce baletowej (więcej informacji tutaj).

Od 8 do 14 maja w Łodzi trwać będzie 35. Festiwal Szkół Teatralnych – prezentacje teatralne realizacji wszystkich polskich szkół teatralnych to corocznie gradka dla wszystkich. (więcej informacji tutaj).

13 i 14 maja Teatr Chorea zaprasza na kolejną odsłonę Festiwalu Perspektywy. Tegoroczna edycja Festiwalu Teatralnego Perspektywy 2017 poświęcona jest awangardzie w teatrze i bezpośrednio odwołuje się do obchodów 100-lecia awangardy w Polsce. Tym razem nasz Festiwal jest realizowany od wiosny do jesieni. Między kwietniem a listopadem 2017 zapraszamy do Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi na pięć weekendowych cykli. Podczas każdego z nich zaprezentujemy dwa spektakle, sesje warsztatów prowadzonych przez zaproszonych artystów oraz spotkania i dyskusje z twórcami i teatrologami. (więcej informacji tutaj).

Od 24 do 27 maja czeka nas 38. Ogólnopolski Festiwal Teatru Młodych Dziatwa 2017. Tematem przewodnim tegorocznej Dziatwy będzie „Przestrzeń” – przestrzeń sceny, przestrzeń słowa, przestrzeń miasta, przestrzeń aktora… Przestrzeń w wielu teatralnych kontekstach (więcej informacji tutaj). Od 28 maja Teatr Pinokio zaprasza na Festiwal Teatralna Karuzela (więcej informacji tutaj).

13 maja czeka Dzień Publicznego Teatru. W tegorocznej akcji „Bilet do teatru za 500 groszy” weźmie udział 98 teatrów z 39 polskich miast, a więc o osiem teatrów więcej niż w roku ubiegłym. Zmieni się także nieco formuła samego świętowania. Sprzedaż biletów za okrągłe 5 złotych – prowadzona tylko w kasach teatrów – rozpocznie się 13 maja, ale spektakle nie muszą być wystawiane w kolejną sobotę, jak było w roku ubiegłym, lecz w wybrany przez teatr dzień, do 20 maja.

Nie zabraknie spektakli przyjezdnych – 9 maja Kura nie jest ptakiem, Ukraina nie jest za granicą w Teatrze Szwalnia, 22 maja Upadłe Anioły oraz 29 maja Klimakterium 2, czyli menopauzy szał w Teatrze Muzycznym.

MAJOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

PREMIERY –  MAJ

13 maja Cień (w Teatrze Jaracza)
20 maja Arcydzieło na śmietniku (w Teatrze Powszechnym)
20 maja Motyl, publiczna egzekucja z muzyką na żywo (w Teatrze Zamiast)
WYDARZENIA – MAJ
2 maja – 20 czerwca XXIV Łódzkie Spotkania Baletowe
8-14 maja 35. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi
13-14 maja Festiwal Perspektywy 2017
20-21 maja XXIII Międzynarodowey Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi
24-27 maja Dziata 2017
27 maja – 6 czerwca Festiwal Teatralna Karuzela 2017
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Teatr MER w Textorial Park
Dziatwa 2020 – informacje
zanikam-fotos_BORYS_BODETKO
Zanikam w Teatrze Zamiast

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*