Sześć premierowych przedstawień: Apokalipsa i Sierpień w Teatrze im. Jaracza, Złota różdżka w Arlekinie oraz Letnisko w Powszechnym – propozycje dla dorosłych, Chiński cesarz i Żaba oraz Pokolorowanki – nowości dla dzieci, a poza tym XXI Łódzkie Spotkania Baletowe i XXIX Festiwal Szkół Teatralnych. Łódzkie teatry w maju rozkwitają.

Teatromani z pewnością rezerwują czas, żeby zobaczyć najnowsze spektakle Teatru im. Jaracza. Realizatorzy przyzwyczaili nas do najwyższego poziomu, jaki reprezentują ich przedstawienia, mam nadzieję, że tym razem również nas nie zawiodą. Już 14 maja na deski teatru wchodzi „Apokalipsa”, napisana i wyreżyserowana przez Agatę Dudę – Gracz. „Powstałe na bazie aktorskich improwizacji sceny nie układają się w linearny ciąg fabularny. Połączone korowodami – marszami, pielgrzymkami, pochodami – które szczególnie w polskiej kulturze zajmują poczesne miejsce – tworzą spięty apokaliptycznym motywem kolaż, ukazujący świat rozpadających się relacji międzyludzkich.” – czytamy opis przedstawienia. Plotka głosi, że na Dużej Scenie powstają ciekawe dekoracje. Przekonamy się o tym już wkrótce.

21 maja w Teatrze Arlekin dorośli po raz kolejny będą mogli się przekonać, że spektakle z udziałem lalek nie zawsze są skierowane do dzieci. „Złota różdżka” to musical, który powstał w oparciu o przedwojenne wierszyki dla niegrzecznych maluchów. Wierszowe makabreski stały się punktem wyjścia do stworzenia satyry na surowe wychowanie. Realizatorzy obiecują zabawne widowisko.

28 maja, znów w „Jaraczu”, ale tym razem na scenie kameralnej, premierowy pokaz „Sierpnia” autorstwa Tracy Lettsa. Ta współczesna sztuka została doskonale przyjęta na scenach światowych, czy w Łodzi również będzie świecić tryumfy? Tragikomedia opisywana jest jako „wielopokoleniowa saga rodzinna, opisująca niespełnione marzenia, pełne sekretów i konfliktów relacje trzech pokoleń”. Reżyserii podjął się Artur Urbański.

Tego samego dnia (28 maja) w Teatrze Powszechnym odbędzie się oficjalna premiera „LetniskaFreda Apke i Marty Klubowicz. Sztuka została nagrodzona w II edycji konkursu Komediopisanie organizowanym przez Polskie Centrum Komedii, liczymy więc na „końską dawkę” dobrego poczucia humoru i świetnej zabawy. Przyjrzymy się bogatym państwu Szpecht, egocentrycznemu dramatopisarzowi Flapke, wypalonemu aktorowi Reizschneiderowi i jego filmowemu partnerowi Wolkowskiemu podczas ich prób wystawienia sztuki. Czy im się to uda, czy co raz bardziej pogmatwane, komiczne sytuacje będą miały zupełnie nieprzewidywalny finał?

 W maju teatry mają także kilka propozycji dla najmłodszych. W Baśniowej Kawiarence 21 maja kolejna premiera. Tym razem milusińscy będą mogli zapoznać się z bajką z dalekiego wschodu pt. „Chiński Cesarz i Żaba” i jak zwykle zadecydować o ostatecznych losach bohaterów. Warto odwiedzić to miejsce, nie tylko ze względu na samo przedstawienie, ale także na pyszne smakołyki, których można tu skosztować. Koszyczek Czerwonego Kapturka, Pantofelek Kopciuszka czy Podróż do Nibylandii – jakie łakocie kryją się pod tymi zagadkowo brzmiącymi nazwami, przekonacie się, gdy odwiedzicie kawiarenkę.

28 maja w Teatrze Pinokio premiera dla widzów od 2 roku życia – „Pokolorowanki”. Dzieci pobawią się kolorami, kształtami i dźwiękami. Ta niezwykła przygoda ma na celu „w przyjazny sposób przybliżyć dzieciom sferę zmysłowego poznawania świata”, a wszystko w konwencji mitu o stworzeniu świata.

O dzieciach nie zapomniano także w Teatrze Nowym. Tutaj w maju (od 15 maja) zobaczyć będzie można spektakle przedpremierowe „Pipi Långstrump”. Przedstawienie powstało na podstawie znanej i lubianej historii, stworzonej przez Astryd Lindgren. Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać rudej, piegowatej siłaczki?

Poza premierami, w maju na teatromanów czekają nie lada atrakcje związane z festiwalami. Po raz dwudziesty pierwszy odbędą się Łódzkie Spotkania Baletowe. Przedstawienia prezentowane będą w Teatrze Wielkim od 29 kwietnia do 5 czerwca. Pełen program tutaj.

Po raz dwudziesty dziewiąty odbędzie się z kolei Festiwal Szkół Teatralnych. Od 4 do 8 maja na scenach łódzkich teatrów zaprezentują się młodzi adepci sztuki aktorskiej. Program tutaj. 

PREMIERY W MAJU 2011
14 maja 19:00 Apokalipsa (Teatr im. Jaracza)
21 maja 15:30 Chiński cesarz i Żaba (Baśniowa Kawiarenka)
21 maja 18:00 Złota różdżka (Teatr Arlekin)
28 maja 17:00 Pokolorowanki (Teatr Pinokio)
28 maja 19:00 Sierpień (Teatr im. Jaracza)
28 maja 19:00 Letnisko (Teatr Powszechny)
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
teatralia_2012
Jagiellońskie Teatralia 2012
Hawaje_1
Hawaje, czyli przygody siostry Jane w Teatrze Muzycznym
plakat_witkac
Witkacy? – Profanacja w AOIA

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*