Premiery teatralne – maj 2010
Złodziej, Bruno Schulz – historia występnej wyobraźni, Dybuk, Contact, Kochanowo i okolice – w maju na deskach łódzkich teatrów zobaczyć będzie można pięć premierowych przedstawień. A jakby tego było mało – odbędzie się przeniesiony z kwietnia Festiwal Szkół Teatralnych.
Pierwszą premierę jaką łodzianie będą mogli zobaczyć w maju jest „Złodziej” Erica Chappella w Teatrze Nowym. Przedstawienie miało już w zeszłym miesiącu swój pokaz przedpremierowy, oficjalną premierę trzeba było jednak przełożyć ze względu na żałobę narodową. To wydarzenie odbędzie się już 7 maja.
Dzień później, 8 maja czekają nas aż dwie premiery.
„Bruno Schulz – historia występnej wyobraźni” to spektakl przygotowany przez Teatr Pinokio. Skierowany jednak nie do dzieci, a do dorosłych i młodzieży. Przedstawienie powstało w oparciu o teksty Schulza – „Sklepy Cynamonowe” i „Sanatorium pod klepsydrą”. Spektakl wymagać będzie od widzów niezwykłej koncentracji, aby w pełni zagłębić się mogli w wykreowany przez aktorów i lalki magiczny świat rodem z kart prozy pisarza.
Z kolei na scenie Teatru im. S. Jaracza tego samego dnia aktorzy po raz pierwszy zaprezentują przedstawienie p.t. „Dybuk”. Tekst Szymona An-skiego miał swoją prapremierę światową w języku jidisz w grudniu 1920 roku w Warszawie. Co ciekawe pierwsze przedstawienie w języku polskim miało miejsce właśnie Łodzi w 1925 r. na deskach Teatru Miejskiego (dziś im. S. Jaracza). Przedstawienie ma charakter metafizyczny. Opowiada o wędrówce dusz, miłości i przeznaczeniu. Z pewnością wiele osób skłoni do refleksji nad losem i życiem.
Teatr Wielki zaplanował dla łodzian w tym miesiącu wydarzenie niezwykle godne uwagi. 15 i 16 maja zobaczymy polską prapremierę wariacji baletowej na podstawie broadwayowskiej ścieżki dźwiękowej Scotta Stauffera „Contact”. Susan Stroman i John Weidman stworzyli intrygujące widowisko, przeznaczone dla widzów powyżej 18 roku życia. Jeżeli jeszcze nie jesteście ciekawi tej realizacji, to chyba nic was nie przekona.
Termin w kalendarzu warto też zarezerwować dla realizacji Teatru Powszechnego. 16 maja odbędzie się prapremiera przedstawienia „Kochanowo i okolice” – historii grupy przyjaciół tworzących zespół muzyczny, próbujących przebić się w show biznesie. Sztuka została wyróżniona drugą nagrodą w II Ogólnopolskim Konkursie na współczesną polską komedię „Komediopisanie”, jest więc szansa na dużą dawkę dobrego humoru.
10 – 14 maja to czas dla przełożonego Festiwalu Szkół Teatralnych. Przedstawienia odbywać będą się na deskach teatrów: Nowego, Jaracza, Studyjnego, ’77 AOIK oraz w Studio Filmowym PWSFTviT, od godzin wczesno-popołudniowych do późnej nocy. Dominują dramaty i klasyka.
Premiery w maju 2010 | |
7 maja | „Złodziej” Teatr Nowy |
8 maja | „Bruno Schulz – historia występnej wyobraźni” Teatr Pinokio |
8 maja | „Dybuk” Teatr im. S. Jaracza |
15 i 16 maja | „Contact” Teatr Wielki |
16 maja | „Kochanowo i okolice” Teatr Powszechny |
Bruno Schulz – historia występnej wyobraźni – idę!